RadioSerwis - Internetowy Informator Radiooperatora
Strony WWW RadioSerwisOgłoszenia Callbook SP SP-Mails TRX-Baza  [Dodaj URL >>]
Dzisiaj jest: 10 listopada 2003, poniedziałek.  Imieniny: Andrzeja, Leona, Lubomira, Natalii, Stefana
Kartka z kalendarza
wschód słońca: 5:46
zachód słońca: 14:53
Na skróty...
 - Radioshack SP - zobacz
 - Callbook SP - wpisz sie
Portal RadioSerwis
Aktualności
PRENUMERATA MK QTC 2004 (10.11.2003)
OFERTA DLA KLUBÓW (9.11.2003)
RATOWNICTWO GÓRNICZE (9.11.2003)
RATOWNICTWO GÓRNICZE (9.11.2003)
CONTEST 2004 (7.11.2003)

Forum dyskusyjne
Ostatnie tematy:

 
Egzaminy krótkofalarskie w Kupnie

Egzaminy Krótkofalarskie


4 października 2003 Szkolny Klub Krótkofalowców SP8ZKB działający przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Kupnie koło Kolbuszowej, okolice Rzeszowa, zorganizował dodatkową sesję egzaminacyjną dla osób ubiegających się o świadectwo radiooperatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej klasy: A,B,C,D. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był prezes klubu Jarek SP8HDC.


Kolejka do sekretariatu

Dzięki uprzejmości redaktora naczelnego Świata Radio, wiadomość o egzaminie ukazała się w nr.9 tego czasopisma. Informacje były także umieszczone w radioamatorskich portalach internetowych oraz w prasie lokalnej. Przygotowania do sesji trwały od wielu tygodni i miały na celu zachęcenie okolicznego środowiska radiowego do zdobycia uprawnień. Starsi i młodsi entuzjaści techniki radiowej za pomocą materiałów szkoleniowych, zdobywali wiedzę niezbędną do pozytywnego zaliczenia egzaminu. W poczynaniach Jarka SP8HDC dzielnie pomagała jego małżonka Monika SQ8MV i dzięki jej zaangażowaniu możliwe było zorganizowanie imprezy, która jak się okazało przerosła najśmielsze oczekiwania. Kilka ostatnich dni poprzedzających egzamin to gorączkowe przygotowania pomieszczeń klubowych do przyjęcia gości. Dzięki uprzejmości pani Dyrektor Szkoły w Kupnie, cały budynek był do naszej dyspozycji. Młodsi koledzy klubowi Sławek i Piotrek zajęci nauką przepisów, każdą wolną chwilę spędzali na przygotowaniach, co było słychać na paśmie145 MHz. Jako że klub jest harcerski, to nasza szkolna drużyna harcerska także szkoliła druhów i instruktorów do egzaminu. Nasze poczynania wspierał swoim doświadczeniem kolega Tadeusz SP7L, a w dniu egzaminów udzielił wielu porad, które pomogły wszystkim zdającym. W dniu 4 października "szkoła" zbudziła się o godzinie 7 rano, wszyscy organizatorzy stanęli na wysokości zadania i od wczesnych godzin rozpoczęli przygotowania: ustawiano stoliki, krzesełka, przyklejano tablice informacyjne, ruszyła kuchnia a w niej nasze panie, które dbały o wyżywienie dla wszystkich uczestników. Około godziny 8 pojawili się pierwsi uczestnicy: koledzy Roman i Arek z Mielnika, którzy przejechali 350 km, aby zdawać u nas egzamin. Ciekawostką jest, że Romek w 1973 był Mistrzem Polski w Radiolokacji Sportowej i od 30 lat posiada licencję nasłuchową ( teraz ma już i radiową). Ku miłemu zaskoczeniu, wszystkich gości przybyło około 100, a w tej grupie było towarzysko wiele znakomitości, których słyszany w eterze praktycznie codziennie np. Leszek SP8HXU, Marek SQ8JLA czy Heniek SP7RJF, nie sposób wymienić wszystkich, za co z góry przepraszamy.


Uczestnicy egzaminu

O godzinie 9 przybyła szanowna Komisja Egzaminacyjna, cztery osoby z URTiP Warszawa oraz jeden pan z URTiP Rzeszów. Kilka słów dotyczących spraw organizacyjnych wygłosił przewodniczący komisji i sesja egzaminacyjna została rozpoczęta. Pani sekretarz sprawnie uwijała się z dokumentami oraz innymi formalnościami i wszyscy zdający przystępowali do egzaminów. Cztery oddzielne sale a pod nimi kolejki sprawiały, że wszystko wyglądało bardzo poważnie i widać było ogromne zaangażowanie zdających. Egzaminatorzy starali się rozładowywać napiętą atmosferę, co dawało znakomite rezultaty, ale dopiero po wyjściu z sali "hi". Sam egzamin trwał około czterech godzin i zakończyło go z wynikiem pozytywny 47 osób w tym 25 na świadectwo kat A. Z naszej szkoły świadectwa otrzymali uczniowie: Sławek i Piotrek oraz nauczyciele Alicja, Jacek i Witek (dusza naszego towarzystwa). Powiat Kolbuszowa ożyje na falach radiowych, bo w sumie przybędzie 9 licencji. Cieszymy się bardzo, ze w eterze będzie słychać kolegę Andrzeja z Kolbuszowej, właściciela znanej w Polsce firmy zajmującej się likwidowaniem sprzętu z Agencji Mienia Wojskowego. W trakcie egzaminu do dyspozycji wszystkich w celu regeneracyjnym była: kawa, herbata, napoje oraz ciasta wypieku domowego koleżanek klubowych, na stołówce znakomity bigos przygotowany przez nasze szkolne panie pracujące w kuchni. Po egzaminie zaprosiliśmy wszystkich na uroczysty poczęstunek. Cała impreza zakończyła się przy obficie zastawionym przez organizatorów stole w późnych godzinach wieczornych i wszyscy wychodząc zachęcali nas do organizowania podobnych spotkań dla krótkofalowców.


Organizator i komisja

Dziękujemy wszystkich, którzy udzielili nam pomocy w organizacji egzaminów: tym, co czynnie pomagali w przygotowaniach i tym, co zasilają naszą działalność finansowo. Serdeczne podziękowania składamy szanownej Komisji Egzaminacyjnej, dzięki której wszyscy uczestnicy sesji będą długo wspominać przyjazną i miłą atmosferę egzaminów. Społeczność lokalną zapraszamy do klubu w środy o 16 a innych krótkofalowców z całej Polski zapraszamy w tym czasie do łączności z naszą radiostacją klubową.

Informujemy, że w roku 2004 przymierzamy się do zorganizowania dwóch sesji egzaminacyjnych w naszym klubie: wiosennej i jesiennej. Zapytania w tej sprawie i wszelkie uwagi prosimy kierować telefonicznie 0172272245 (Jarek) lub na adres:
SP8ZKB
Szkoła Podstawowa w Kupnie
36-145 Widełka
[email protected]

Opracował: Jaromir Wojtas SP8HDC

O RadioSerwisie | Nasze bannery | Dodaj do ulubionych | Ustaw jako stronę domową | Reklama | Statystyki serwera
© Jacek Dutkiewicz SQ3HXG - RadioSerwis 1997-2003; Ostatni update: 28.10.2003, 16:23.
Optymalizacja dla Netscape Navigator ver. 4.7 i wyższe oraz MSIE ver. 3.0 i wyższe; min. 800 x 600, 16 mln. kol. Strona kodowa ISO-8859-2.
Wszelkie prawa zastrzeżone. All trademarks and logos are protected.
Gości teraz: