ZX Spectrum

                    Komputer wyprodukowany przez firmę Sinclair Research Ltd w roku 1982 jako następca ZX 80 i ZX 81. Zbudowany w oparciu o mikroprocesor Zilog Z80A i wyposażony w 48 KB pamięci RAM i 16 KB ROM ( pierwsze modele miały tylko 16 KB RAM ). Grafika 256 x 192 punkty, 16 kolorow - wbudowany modulator TV.  Dźwięk - 1 kanał - 1-bitowy przetwornik c/a  - sposób generowania dźwięku całkowicie programowy. Jako pamięć masowa wykorzystywany był zwykły magnetofon - programy były zapisywane z prędkością średnio 1500 bps, plikom byly nadawane nazwy i mozna było je odszukac w prosty sposob nawet bez licznika obrotow. Najpoważniejszym atutem bylo oprogramowanie - wiele tysiecy tytułów gier i programów. Programiści dwoili sie i troili żeby zmieścić program w pamięci o tak małej pojemności - tworząc prawdziwe dzieąa. Niestety, obecni 'programiści' nie potrafia wykorzystać nawet kilku % możliwości obecnych komputerow....
Wspaniałe, niezapomniane gry, jak Jumping Jack, Express, River Raid, Jet Set Willy, Saboteur, Fist, Commando, Bomb Jack, Arcanoid, Jack the Nipper, Dynamite Dan, Saboteur i wiele innych, profesjonalne wręcz programy, jak np. graficzny Art Studio, The Artist to juz w zasadzie klasyka.

                Poniewaz komputer nie zawierał żadnych wbudowanych interface'ow ( prócz gniazd magnetofonu ) wszystkie przystawki były podłączane do złącza krawędziowego z tyłu obudowy. Żeby podłączyć nawet joystick, potrzebna była przystawka. Najpopularniejsza - firmy Kempston ( wbudowany w Timexa 2048 -odpowiednika ZX Spectrum ), Sinclair zareagowal nieco pozniej - wypuszczając Interface II ( 2 joystiki + cartridge ). Interface I - umożliwiał podłączenie jednostek pamięci taśmowej ZX Microdrive, drukarki Centronics i sieci komputerowej. FDD 3000 - CP/M i stacja 3". Dorabiano rowniez generator dzwieku oparty na AY 3 8910 ( zastosowany w ZX Spectrum 128 ) i wiele innych przystawek, jak np. interface do dysku twardego :) - nie mówiąc o wielu przystawkach do zastosowan profesjonalnych. Polecam stronę Jarka SQ7HJK oraz forum.

        Kolejne modele

ZX Spectrum +            - lepsza klawiatura, folia dwuwarstwowa
ZX Spectrum 128        - j.w., 128 KB RAM, generator 3-kanalowy dzwięku AY-3-8912 + beeper jak w 48, keypad
                                    MIDI, RS 232C

    Amstrad:

ZX Spectrum 128 +2    - j.w. wbudowany magnetofon i gniazda joystickow Sinclair II z udziwnionymi gniazdami
                                    gniazdo RGB, dzwięk przez modulator i gniazdo "sound" (słychać tam też magnetofon,
                                    wbrew bzdurom rozpowszechnianych na różnych stronach), można wgrywać śmiało z mp3
                                    za pomocą kasety-adaptera z głowicą
ZX Spectrum 128 +3    - wbudowana stacja dyskow 3", zasilacz dostarczający wszystkie potrzebne napięcia

ZX Spectrum 128 +2A/B  -  model +3 z magnetofonem zamiast FDD   

    Inne firmy:

Timex 2048                - klawiatura plastikowa z gumowymi stykami, gniazdo joysticka Kempston,
                                    gniazdo monitora CV, wiekszy glosniczek niz w ZX Spectrum
Timex 2068                - j.w., generator AY-3-8912 pod innymi adresami niz w 128, dodatkowe tryby
                                    graficzne ( dostępne takze w 2048 ), emulacja ZX po włozeniu cartridge'a.
Unipolbrit 2086            - jak Timex 2068

Sam Coupe

Elwro 800 jr                - Spectrum + CP/M - ale malo kompatybilny z jednym i drugim :)))
 

        Moja przygoda z ZX Spectrum rozpoczłąa sie w połowie lat osiemdziesiatych. Pierwszym moim komputerem byłl ZX Specrum + do tego Interface II, joystick, cartridge oraz kilkanaście kaset z grami i programami. Początkowo oczywiscie gry i proste programy w Basicu. Na początku do ladowania programów uzywałem walkmana, później zastąpionego przez MK 433 "Data recorder'. Nieco później intrfejs typu kempston zakupiony w CSH w Krakowie - ale kiepsko działąjący. W międzyczasie przerobiłem na mikrowylaczniki ( takie jak w lutownicy ) joystick 'kołek' od aTARI, tworząc bardzo precyzyjne narzędzie do Art Studio i gier. Jak w końcu udalo mi sie zdobyc 74LS32 zrobiłem porządnego 'Kempstona' ( nie wpadłem na to że wystarczą diodki zamiast bramek OR ... ). Pozniej kupiony za dewizy układ AY-3-8910 który wraz z K155LA3 i UCY7402 stanowil odlotową mieszankę wybuchowa .... Później przez pewien czas Timex 2048, od 1994 jakis chory PC z emulatorami Z80 i X128 a od niedawna ZX Spectrum +2, ponownie ZX Spectrum + (dla żartu wygrana aukcja, bez folii, ale powoli "szyta" klawiatura od Mery i po wymianie walniętego Z80A) oraz ZX Spectrum Harlequin na ukończeniu.



 
Ulubione gry : Jet Set Willy, River Raid, Stop the Express, Batty, Licence to Kill, Bomb Jack, Mega Apoccalypse, Dynamite Dan ...
 

 


Stop the Express


The Way of the Exploding Fist


Jet Pac


Mega Apocalypse


Bomb Jack


Cybernoid


Jet Set Willy


Jumping Jack


 
 
 
 

(c) 1998 - 2013





Strona w trakcie tworzenia .... 

Wszelkie uwagi i propozycje .... :