Węzeł flexnet        Węzeł w oparciu o PC/Flexnet można zbudować tanim kosztem. Po komputer raczej trzeba się udać do lamusa - wystarczy 486 a nawet 386 z 1MB RAM ! Jeśli nie posiadamy karty USCC - a wystarczają nam prędkości user i linków 1200 bps (modemy baycom) - wtedy mocniejsza maszyna jest nie wskazana - inne układy UART mogą nie działać ze sterownikami ser12. Ale uwaga - jeśli zdecydujemy się na taką opcję i użyjemy układów multi/io i i/o to każdy port com musi pracować na oddzielnym przerwaniu. Przykładem jest SR7BKI - w poprzedniej konfiguracji był port user, 2 linki i połączenie kiss do bbs-a fbb. Wykorzystano kartę multi i/o, ale wyłączono na niej port LPT, dzięki czemu uzyskano przerwanie, a w karcie i/o z comami jeden z portów trzeba było przelutować na przerwanie 15.
Oczywiście są modemy podłączane do LPT, a także można wykorzystać kartę dźwiękową.

    W przypadku karty USCC sprawa jest prosta - wszystkie modemy podłączone są do karty. Karta pozwala na większe prędkości - 9600 i więcej (modemy manchester, g3ruh, baycom itp). Komputer może być mocniejszy, ale musi mieć slot ISA.

    Oczywiście istnieje możliwość podłączenia kontrolera lub kilku kontrolerów tnc "w okólnik" do 1 gniazda rs - przy użyciu sterownika 6pack - ale znacznie powiększa to koszty - jeden z producentów "woła" za kontroler ok. 1000 zł ;).

Zalety: niewielkie wymagania sprzętowe - komputer z muzeum - wystarczy niewielki dysk twardzy lub nawet dyskietka, szybki start, prosta konfiguracja, możliwość zdalnej konfiguracji. Flexnet pozwala także na połączenia za axip i axudp za pomocą odpowiednich sterowników. Największą zaletą jest długotrwała praca - węzeł pracuje bez zawieszeń nawet rok - dwa - np. SR7BKI.

Wadą flexneta jest trudne uruchamianie na 1 komputerze dodatkowych usług (bbs czy dx-cluster), choć przy np. karcie uscc bbs działa pewnie - zwłaszcza bcm. Dxnet dosowy wraz z flexnetem natomiast nie pracuje zbyt stabilnie i zawiesza się. Ograniczona liczba dostępnych nodów nie stanowi obecnie problemu po uruchomieniu systemu IGATE.