SK7DX

Arkiv — statisk kopia av sk7dx.se

Inlägg 2009

23 inlägg 2009

Månadsmöte i december

2009-12-16 · Styrelsen

piotr-medium_s[1]

SM7YEA/Piotr, kvällens föreläsare om SO2R.

Till årets sista möte hade 16 medlemmar anmält sig för att käka jullandgång och pepparkakor till kaffet.

Ordförande Mats, GIB, hälsade välkommen och meddelade den tråkiga nyheten att Bo Säll, SM7CKZ, hade avlidit. Mötet hedrade Bosse med en tyst minut. Begravning äger rum den 18 december. Närmare detaljer kommer i dödsannonsen nu till helgen. Klubbens minnesgåva går till den fond som Ulla-Britt, Bosses xyl, önskar.

Efter intag av landgång och mumsande på pepparkakor till kaffet riggade Piotr, YEA, och Mats, GIB, upp duk, projektor och dator, varefter Piotr berättade om SO2R, Single Operator 2 Radios. Han började med denna variant av contestkörande när han bodde i Norge. Han fick låna bandpassfilter, som är ett måste för att inte förstöra den rigg som står på mottagning. Man bör också ha gott om plats för att få avstånd mellan antennerna. För den som inte provat på SO2R låter det som riktigt självplågeri. Med stereohörtelefonen har du den sändande stationen, Runnern i ena örat och i det andra lyssnar du på Search and Pouncern. Det här är ett effektivt sätt att skaffa sig multipliers och många poäng, men ack så kråvande. Ingen tid över för en kopp kaffe eller te – full koncentration hela tiden. Piotr kör med en Ten Tec och en TR7, som han gjort lite modifierngar på för att höja prestanda och avhjälpa vissa svagheter. Det finns faktiskt entusiaster som talar om SO3R. Riktiga masochister!

 

Utdraget hämtat från SM7KJH/Christers referat från medlemsmötet i december

 

 

Styrelsen önskar alla i klubben en God Jul och ett Gott Nytt radioår 2010 !

SM7GIB/Mats

  

 

Måndadsmöte i november

2009-11-12 · Styrelsen

 

 

Kenneth  (2)mindre 

                                             SM7CQY/Kenneth, kvällens föreläsare.

Som kvällens clou presenterade CQY och DLK ett synnerligen illustert sällskap, som det är få förunnat att vara medlem i – SDXA – Saxtorp DX Association, en pendang till NCDXF. De färre än 10 medlemmarna presenterades kortfattat. En förvånansvärt stor andel råkar även vara medlemmar i SSRA. Dessa eminenta operatörer har startat SDXA DX Challenge Cup för att stimulera aktiviteten i sällskapet. Det gäller att köra så många DXCC-länder som möjligt under ett år. För att ligga i topp måste man köra 250+ länder. Förra årets vinnare, SM5DJZ, hade 266 länder. Resultatet presenteras månatligen i en bullentin på adressen: 

http://radio4all.se/sdxa

Detta kan som sagt vara ett sätt att stimulera aktiviteten på banden.

CQY och DLK tackades för presentationen med en varm applåd. Mats, GIB, avslutade dagens möte med ett varmt tack till Ingvar, GUY, för det generösa värdskapet från Skånska Motorcyklister.

 

Ovanstående text är ett utdrag ur SM7KJH/Christers referat från mötet.

 

            DLK_6V (3)mindre

                                           SM7DLK/Göran

 Text: SM7KJH/Christer

Bild: SM7CQY/Kenneth

Sammanställt av: SM7GIB/Mats

Aktivitetsgruppen tackar SM7CQY och SM7DLK för föredraget.

 

 

SK7DX kör SAC CW 2009

2009-11-12 · Styrelsen

 SK7DX KÖR M/M I SAC CW 2009

 

Inför hösten och dess tävlingssäsong, så diskuterade vi flitigt om vårt deltagande i SAC CW 2009. Vår målsättning blev:

  1. Att köra så många poäng för SM som möjligt.
  2. Att lösa det tekniska kring en station där man kör M/M.

I samband med att en station kör med flera stationer samtidigt så vet alla att det uppstår problem med interferens/störningar mellan stationerna. Det finns ett digert material att hitta på Internet med avseende på filterlösningar av Dunstar eller W3NQN.

För att minimera störningarna så placerades alla antenner så långt ifrån varandra som möjligt. Vi placerade även stationsplatserna så långt ifrån varandra som möjligt.     

Alla dessa förberedelser skapade en mycket tyst radiomiljö med avseende på störningar och interferens.

sac 20-40

  

                Närmast i bild stationsplatsen för 20/10m och           

                längst bort i bild stationsplatsen för 40m.                  

  

 

sac TGA

 

             SM7TGA/Michael kör 80m.                                                                                         

 

 SAC_GNS

 

                 SM0GNS/Peder vid 20/10m stationen.

Vår setup var:

80m: FT ONE med SB 220. Vertikal, fullsize 20m med 25 radialer.

40m: FT 1000 med Big Berta, 4 el. KLM yagi @ 22m.

20m: FT 1000 med TL 922 samt 3 el. yagi @ 18m.

15m: TS 850 med FL 2001Z samt 3 el. yagi @ 15m.

10m: FT 1000 med TL 922 samt 5 el. yagi @ 18m.

Vi claimar följande resultat:

Band    QSOs    Pts  Cty

         3,5     536   1166     44

         7        991   2250     57

         14      632   1578     62

         21      95      250      31

         28     11       22        9

________________________

        Total  2265    5266  203

 Score : 1 068 998

Planerna för nästa säsong blir att kunna köra monobandare på 20/15/10m. Allt enligt vår filosofi, att köra radio med enkla medel.

 SAC_key

 

  CW is King of Mode when QRM is hard!                                                                                                                                                                                  

 sac BCX

               SM7BCX/Yngve nöjd och glad över resultatet.

Vi tackar Yngve/SM7BCX för teknisk support och en fantastisk gästfrihet! 

Vi som tävlade denna gång var: SM0GNS/Peder, SM7GIB/Mats, SM7JNT/Henrik och SM7TGA/Michael. 

Nästan alla medlemmar i SSRA, Sydvästra Skånes Radioamatörer, SK7DX.

Ord och bild: Mats/SM7GIB

Copyright: Mats Olofsson

 

 

SM7 möte 21/11

2009-10-28 · adminJKW

Årets SM7 möte kommer gå av stapeln hos SVARK i Jönköping lördagen den 21/11 med start kl. 11.00, deltagare välkomna redan från kl. 10.00 

För mera information se SSA SM7 sida

Rysk radar orsakar QRM på 20m

2009-10-05 · adminJKW

(Saxat från SK7BQ:s hemsida)

Den ryska OTH (over-the-horizon) radarn “ABM2 (NATO kallar den “Steelyard”) är aktiv på 14255 kHz med 10 kHz bandbredd.

ABM är en förkortning för Anti Ballistic Missile, alltså kryssningsmissil. Det rör sig alltså om en radar för att upptäcka fientliga robotar. ABM2 är ett svepande system med 50 pulser per sekund. Radarn finns nordväst om staden Smolensk (uttalas ungefär Smalljänsk)

Tyska BNetzA, motsvarigheten till PTS, har tillskrivit ryska myndigheter om saken. Tyvärr har radarn stört också tidigare på olika frekvenser på 20m-bandet.

Mer om radarn här

ILLW 2009 från SWE-474

2009-08-24 · adminJKW

SM7DAY berättar som sina upplevelser från ILLW:

Vid 2 tillfällen körde jag radio från Lernackens fyr SWE-474 . En gång under LH week och en gång i flera timmar under LH weekenden ( Fyrdagen)

Kondsen var usla , och på LH weekenden var det även en contest på gång på cw delarna , så där gick det inte alls att köra . Det blev 30m bandet istället. Där råder ju som tur är contestförbud.

Riggen jag använde var en Icom 706 , ett fiskesspö på 7 m längd som avstämdes via en Icom AH-4 tuner. Kraften kom från ett bilbatteri och jag körde med ca. 30 watt ut.

Det blev endast cw kontakter och jag körde några fyrtorn från andra länder med , bl.a. SE7M som var igång från Malmö hamn med Ingvar SM7GUY vid nyckeln. Han var med avstånd den aktivaste från SSRA och körde en jäkla massa CW QSO från denna snygga fyr.

SM7I berättar som sina upplevelser från ILLW:

Jag aktiverade fyren på fredagen, men jag upplevde samma usla konds uppe på 10m bandet och det resulterade tyvärr endast i ett enda QSO och det med Spanien.

dsc_0078_web

SM7I kör ILLW från bakluckan

dsc_0079-web1

Fyren SWE-474 på Lernacken. Tittar man noga skymtar den G5RV som SM7I använde.

Mycket nyckelpigor var det och klibbigt varmt, men skönt när sjöbrisen tilltog något….

Amatörradio kurs

2009-08-17 · adminJKW

Vår vänförening SK7OA (Sydkustens Radioamatörer) i Skurup planerar att köra en kurs i amatörradio under hösten. Mera information och kontaktytor finns på deras website http://www.sk7oa.com

Hösten drar igång

2009-07-24 · adminJKW

Onsdagen den 9/9 drar vi igång våra möten igen efter sommaruppehållet. Sedvanlig plats och tid.

73 de SM7I

SK7DX-1 förbättringar

2009-07-22 · adminJKW

Nu har SK7DX-1 fått en ny fin antenn som sitter både högt och fritt. Det märktes genast att vi nu täcker en betydligt större del av Skåne inklusive Amager. Detta gör nu egentligen inte så mycket eftersom APRS protokollen hjälper till att sprida trafiken även om man har en dålig antennplacering, men ju högre destu bättre så klart.

Nytt kablage och kortare sådana har också lett till förbättring liksom den batteribackade strömförsörjningen. Systemet lever numera "sitt eget liv" kan man säga.

I vanlig ordning svarar jag gärna på frågor kring systemet och önskar ni individuell emailaccess genom vår Igate så meddela mig detta. Jag lägger ut en lista på aktuella emailkonton på forumet under dagen.

73 de SM7I

A small step for a man....

2009-07-20 · adminJKW

Dagen till ära och med anledning av 40 års firandet av månlandningen passade jag på, under ett besök hos bekanta i Lund, att rigga min utrustning för att ta emot autentiska ljudupptagningar samt en SSTV bild från Apollo 11, som skulle sändas ut från satelliten AO-51 under kvällen. Tre passager bjöd på möjlighet till mottagning under kvällens lopp, 16.11, 17.46 och 19.26, alla i lokal tid, på nerlänk 435.300 Mc.

I sedvanlig ordning hade jag med mig min radio, en reservmottagare och min kryssyagi samt en laptop med MMSSTV för nertagning av bilden. Torrkörning av kryssyagin gjordes innan första passagen för att ha koll på vädersträck och elevation.

Dock blev det ingen mottagning under första passagen då elevationen var för låg, endast 10 grader som max, och jag hade störande objekt precis i siktlinjen.

Givetvis kom det ett ösregn och tillhörande åskoväder lagom till andra passagen. Under andra passagen, strax innan max elevation (52 grader), 17.50 lokal tid, fick jag in AO-51 och kunde höra den mycket välkända frasen "A small step for a man, a giant leap for mankind", men någon SSTV nertagning blev det dock inte pga audiotekniska problem med datorn, som för övrigt blev dyblöt, som jag inte ens försökte lösa med tanke på rådande omständigheter.

 

Kvällen summerades dock som en framgång och nu skall lyssnar rapport sändas till Silver Spring i USA.

 

73 de SM7I

Remoterig

2009-07-15 · adminJKW

Jag har nu införskaffat ett Remoterig kit från min vän Mikael, SM2O, lödat ihop lämpliga kablar samt konstuerat en liten kopplingsbox så att jag dels skall kunna använda originalmiken till riggen, del sett vanligt PC headset för att köra.

Jag har testat detta över 1 Gbit/s LAN, 24/8 Mbit/s ADSL och 3G koppling mot Internet och samtliga tre fungerar bra, men kör man 3G får man vara beredd att skruva lite på kvalitetsparametrarna för att det skall fungera OK.

Måste säga att jag är djupt imponerad över enkelheten och kvaliteten på lösningen. Hade jag haft en rig med löstagbart controlhead hade jag inte behövt använda min PC och HRD för att hantera riggen, men det känns inte som ett problem att köra HRD vare sig på den stationära datorn hemma eller på min laptop när jag är ute och reser.

Nu funderar jag på att bygga ut med fjärrstyrd rotorstyrning och antennswitch.

Kan varmt rekomendera Remoterig som är ett komplett ”in a box” alternativ till allehanda lösningar som inkluderar PC, Skype, VNC och andra krångliga lösningar.

Med Remoterig har man allting i ett och det är bara att ta med sig burken när man t.ex. ska ut och resa.

dscn0841_2

73 de SM7I

SM7GIB QRV från Rhodos som SV5/SM7GIB

2009-05-24 · adminJKW

Fick ett kort mail i torsdags från Mats som rapporterar 550 QSO på CW och SSB.

Han är QRV på 20, 30 och 40m från sitt hotell och skulle enligt uppgift till Rhodos City för shopping och käk.

SM7CMY:s föredrag om storsignalegenskaper

2009-05-19 · adminJKW

Peter Montnemery som sysslat mycket med mottagares egenskaper och icke minst med egna mätningar mätt upp dessa, inledde sin presentation med en bild från Sherwood Engineering (se http://www.sherweng.com/table.html). Den visar en tabell över de flesta moderna stationers mottagaregenskaper.

Peter menar att dynamiskt område, Dynamic Range, kanske är det mått som bäst karakteriserar en mottagare. Tillsammans med MDS (känslighet) får man ett bra grepp om hur stora signaler mottagaren tål (se även http://dk9vz.com/rx.htm). IP, interceptpoint, anses inte längre vara det bästa måttet på mottagaregenskaper.

Peter förklarade och illustrerade med bilder hur intermodulationsprodukter uppstår och hur man kan välja olika mått för att marknadsföra sin transceiver. Även om Sherwoods tabell placerar Elecrafts K3 högst (med hänsyn till dynamiskt område vid 2 kHz) kan man t.ex. konstatera att den 40 år gamla Drake har förvånansvärt goda egenskaper.

Efter Peters föredrag diskuterades livligt och man kollade i tabellen om det var dags att byta sin gamla rigg mot något bättre. Eventuellt skulle klubben kunna ordna ett möte till hösten där envar kan ta med sin rigg och få den uppmätt.

Peters Powerpointpresentation finns att beskåda här

SK7DX-1 (uppdaterad)

2009-05-12 · adminJKW
Nu syns SSRA på APRS kartan med call SK7DX-1. Digipeaterdelen samt IGate delen har varit igång en tid nu. Nu går det även att maila från mobila APRS stationer till mailadresser på Internet och vice versa. Alla grundläggande APRS funktioner finns också tillgängliga.

Månadsmöte i april.

2009-04-05 · Styrelsen

orginaldiplom21

 

 Foto: SM7GIB

Nu på onsdag så har SSRA månadsmöte. Datum är 8/4 kl. 19.00. SM7GUY/Ingvar kommer att föreläsa om signalspaning. För medlemmar som redan åkt på påsksemester önskar styrelsen en Glad Påsk!

 

Det kom ett diplom i veckan över några medlemmars bedrifter i samband med CQ 160m CW contest 2008.

 

Alla hälsas hjärtligt välkomna!

SM7GIB

 

Loppis Bara Scoutgård den 16 maj

2009-03-30 · Styrelsen

 

Traditionsenligt ordnar vi loppis lördagen den 16 maj kl 10-15. Scoutgården ligger vid huvudstråket genom Bara, Malmövägen, vid utfarten mot Klågerup. Adressen är: Bara scoutkår, Malmövägen 439, Bara. För den som inte har bil finns det busshållplats alldeles intill. Kolla turlistan med Skånetrafiken.

Vi tillhandahåller gratis ett begränsat antal meter bord enligt principen ”Först till kvarn….”. Boka bord hos SM7KJH [email protected] . Är det fint väder håller vi till utomhus och då kan man även sälja direkt från bilen eller medfört bord. Är det dåligt väder håller vi till inomhus i de rymliga lokalerna där vår minirestaurang också finns. Vi säljer frallor, kakor, korv, läsk, kaffe, te, m.m.

Vi kör ett lotteri med finfina priser, som vi hoppas kunna ha dragning i kring kl 1200. Tillställningen är öppen så länge det görs affärer, sannolikt till 14-15-tiden.

 

Vi hälsar alla hjärtligt välkomna att fynda, sälja, byta, träffa bekanta och vinna fina priser i lotteriet.

 

Våren är snart här!

2009-03-09 · Styrelsen

4 elements yagi för 40m, KLM 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: SM7GIB

 

 

 

 

 

 

Bilden illustrerar en 4:a elements yagi för 40m på 22 meters höjd. Man kan här se kryssmatningen samt matningsbalunen.

 

En liten påminnelse till vårt möte i mars då SM7YES/Per pratar om sitt mastprojekt.

 

Välkomna!

 

SM7GIB/Mats 

SSRA:s vårplanering 2015

2009-03-01 · adminJKW

 

 

SSRA:s  program våren 2015

 

Januari: Vi pratar radio

 

  • Vilka filter bör en radio ha?
  • Hur filtrerar man i huvudet? Kan man öva på sådant?
  • Vad är det för skillnad på analoga och digitala filter (för

operatören)

  • Vilka riggar har bra filter från början och vilken rigg bör man

välja om man tror att man vill installera fler filter eller

funktioner längre fram.

  • Tips på programvara eller kurser för att öva CW

 

 

Februari: Årsmöte för SSRA och Att mäta är att veta.

 

SM7BCX, Yngve berättar om elektrisk ledningsförmåga i marken och hur

det påverkar antenner och radiovågor.

 

 

Mars: Att köra radio i Karibien, en QRP Dx expedition

 

SM7DKF, Ronnie och SM7EQL, Bengt berättar om upplevelser och

erfarenheter från senaste resan.

 

 

April: Arduino och dess möjligheter.

 

SM7JKW, Greger berättar/föreläser om vad man kan göra med denna lilla dator. Greger var den som byggde/programmerade en logdator till SM7EQL, Bengts QRP rig.

 

 

Maj: Klubben gör ett besök hos SM7AFM, Bosse

 

Bosse har ett mycket speciellt shack på hög höjd.

 

 

Juni: Klubbträff

 

Klubbträff med mötesförhandlingar och fika.

 

Sommaraktivitet / Field day, vi återkommer med denna aktivitet. 

 

Alla hälsas hjärtligt välkomna!

 

Aktivitetsgruppen: SA7BGN och styrelsen

 

Publicerat: SM7GIB

SM0DZB/Tore Andersson besöker SSRA.

2009-02-26 · Styrelsen

ssra-09

Foto: SM7EQL

 

Några av mötesdeltagarna från vårt extramöte den 15:e januari. Dagens gäst var SM0DZB/Tore som pratade om hur han själv började med amatörradio 1961 samt om vad han vill verka för inom SSA - om han blir vald.

Några viktiga frågor som Tore vill verka för om han blir vald är:

·        Prioritera samarbetet med PTS och Elsäkerhetsverket för att säkra våra frekvenser inför framtiden och försöka förbättra radiomiljön då det gäller störningar.

·        Nå upp till samma kunskapsnivå som övriga CEPT-länder m.a.p. de svenska provkraven.

·        Att vi även i framtiden tillåts bygga vår egen utrustning. Undantaget i EMC-direktivet är viktigt att få behålla.

SSRA bjöd alla besökare på kaffe med dopp och klubben vill samtidigt rikta ett varmt tack till SM7TE/Kjell för lånet av lokal.

 

SM7GIB/Mats

SSRA Forum

2009-02-12 · adminJKW

Nu finns det ett forum för oss i SK7DX som en plats att träffas och föra olika diskussioner även mellan våra månadsmöten. Det finns en länk i menyn till höger 'SSRA Forum' som tar er dit. Man måste registrera sig för att få tillgång till forumet.

Kommande SSA valet

2009-02-08 · adminJKW

Söndagen den 15/2 kl. 13.00, Bejokens lokaler, så kommer vi att få träffa kandidaten till ordförandeposten i SSA, SM0DZB Tore Andersson. Han kommer att presentera sig, sina tankar och idéer för framtidens SSA. Han kommer även självklart att svara på frågor.

Årsmöte

2009-02-06 · adminJKW

Glöm inte SSRA årsmöte den 11/2 på sedvanlig tid och plats

Fjärrstyning av rigg

2009-01-09 · adminJKW

Min vän i norra sverige, SM2O, är skaparen bakom detta system.

Detta är den perfekta lösningen för dig som vill fjärrstyra din Amatörradiostation över internet. Ingen PC inblandad. Du kan fjärrstyra radion på sommar QTH:t från stan och slippa störningarna. All info finns på http://www.remoterig.com