TEHNIČNI ČLANKI     INFORMATIVNI ČLANKI     RAZNO

SWL - short wave listening, ali po slovensko: POSLUŠANJE KRATKIH VALOV

Že od samih začetkov radia se je del uporabnikov te dobrine iz takšnih ali drugačnih razlogov odločil, da bo v radijskem svetu aktiven samo kot poslušalec. Tukaj govorimo o aktivnem poslučalcu, takemu, za katerega radio ni samo škatlica, ki v kuhinji reklamira trgovine s ploščicami in obutvijo, vrti lepe domače in tuje viže in redno oddaja poročila, temveč o človeku, ki se ukvarja s poslušalstvom kot radioamater. Torej zasleduje propagacije, lovi DX-e, postavlja antene, gradi sprejemnike, pošilja svoje QSL karte, morda zbira DXCC ali pa kakšne druge diplome. SWL delo je zanimivo predvsem zato, ker zanj ni potrebna licenca, le na ZRS zaprosiš za dodelitev ustreznega identifikacijskega znaka. Naslednja prednost dela SWL je ta, da s sosedi nimas nikoli problemov zaradi TVI in RFI. Saj nič ne oddajaš. Radioamaterji doma in po svetu redno potrjujejo SWL raporte, tako da se kmalu zacnejo zbirati karte iz vsega sveta... Seveda SWL operaterji uporabljajo ravnotako QSL biro kot ostali radioamaterji. SWL delo je zanimivo za vse radioamaterje. Tako za tiste s tretjim, kot za tiste z drugim in s prvim operaterskim razredom, celo za ljudi brez operaterskih izpitov. Torej SWL je dejavnost, ki se osredotoča na poslušanje, eksperimentiranje in poročanje o slišanem. Glavna razdelitev dela je v poslušanju amaterskih na eni strani in neamaterskih javnih postaj (broadcasting) na drugi strani. Radioamaterje poslušamo na amaterskih frekvencah in jim s QSL karto sporočimo, da smo jih slišali: datum, ura, frekvenca, način dela, slišnost RS(T), pozivni znak in znak korespondenta.

Poslušanje radiodifuznih postaj pa ima ravnotako svoj čar. Tisti, ki se ukvarjajo s to vejo SWL dela ponavadi zbirajo QSL karte večjih svetovnih radiodifuznih hiš. Tukaj pa je poročilo malce drugačno. Slišnost se ocenjuje z načinom imenovanim SINFO in sicer: S- signal v vrednosti 1 do 5, nato I- interference vrednost 1 - 5, nato N - noise (šum) vrednost 1-5, nato F - fading (izginjanje ali spreminjanje jakosti signala) v vrednosti 1-5 , nazadnje pa O - owerall merit ( skupna ocena) v vrednosti 1 - 5.

Številčne vrednosti SINFO poročila:

S:
1 komaj zaznavno,
2 zelo šibko,
3 šibko,
4 dobro,
5 odlično.

I:
1 zelo močna,
2 močna,
3 srednja,
4 komaj zaznavna,
5 brez.

N: kot I

F: kot I

O:
1 neuporabno,
2 slabo,
3 skromno,
4 dobro
5 odlično.

Žal pa operaterji poslušalci radiodifuznih postaj velikokrat naletijo na probleme pri pošiljanju svojih SWL raportov, saj QSL biro ni temu namenjen, hkrati pa ni vedno lahko najti naslova broadcasting postaje. Dandanes veliko pomaga veliki pajek internet.

SWL delo je lep del radioamaterstva, pa še za začetek ni potrebno kdovekaj. Zagotovo ima vsakdo v hiši radijski sprejemnik s kratkovalovnim področjem. (to je tisti gumb, kjer piše KW ali HF ali SW ali DECAMETRIC ipd. HI )

Pa naj še kdo reče da je DXCC samo za nevemkatero klaso. Tudi za tiste brez klase je...le znati je treba najti pravo pot...
Good luck in radio waves surfing...

S5-RS-060


TEHNIČNI ČLANKI     INFORMATIVNI ČLANKI     RAZNO