RUDI PAVLIC, S57NPR

 

Rudi je bil rojen 1947. leta v Kopru. Leta 1957 je bil v cast praznovanja 1. maja, praznika dela, organiziran sprevod po koprskih ulicah. Cilj je bila predstavitev razlicnih dejavnosti na Koprskem. V tistem casu pa so takrat približno desetletni fantici:

Žarko - danes S53Z, Vlado Polic (odlicen elektronik in konstruktor, ki nikoli ni postal radioamater), Rudi - danes S57NPR in še nekdo - zadnjega se Rudi dandanes, žal, vec ne spominja, pridno hodili v Dom mladih tehnikov. Privlacila jih je tehnika, radio... " Tako smo se znašli v tej povorki z ARG antenami in sprejemniki v rokah, ceprav nismo niti dobro vedeli, kaj nosimo," se smeje Rudi (to fotografijo sem videl na lastne oci op.av.) in nadaljuje: "V tistih casih smo se precej družili z Vladom Policem. Ceprav je bil nekaj mlajši, je vedel vec od nas, pa še veliko materiala je imel. Tako smo sprva izdelovali razne radijske sprejemnike, kasneje pa je Vlado naredil UKV postajo in smo šli na kontest, kar tako, YU3CST znak smo uporabljali, ceprav kakšnih izpitov vsi takrat še nismo položili. V tej klapi smo bili: Žarko, Silvo Mikac, Marjan Mankoc in Mirko (danes ni vec radioamater), pa še kdo...

V skladišcu Doma mladih tehnikov smo nekega dne našli staro in ogromno KV postajo. Seveda so se fantje takoj lotili postavljanja antene. Ampak še preden nam je karkoli uspelo, takoj po prvih CQ-jih, je pritekel Marjan Milavec, takrat je bil verjetno predsednik radiokluba, in ni bilo druge - treba je bilo polagati izpite... Vem pa, da so nekateri fantje iz tiste generacije položili radioamaterske izpite pred mano. Jaz za telegrafijo nisem bil najbolj priden, pa se je malo zavleklo," pripoveduje Rudi. Tako nekako je izgledalo Rudijevo prvo radioamatersko obdobje med leti 1957 in 1965, ko je opravil radioamaterski izpit tedanjega 3. razreda. Po opravljenem izpitu je Rudi zacel "uradno" vzpostavljati zveze na 80 in 40 metrih najvec PHONE, nekaj pa tudi CW. Tudi kakšen UKV kontest je delal z AO-10 postajo.

Leta 1971 gre Rudi v vojsko. Tam ponovno predela telegrafijo in zaprosi za dovoljenje, da bi lahko delal iz radiokluba v Požarevcu, kjer tudi služi vojsko. Ceprav ima radioamatersko licenco, je njegova prošnja zavrnjena: Rudi ima nekaj sorodnikov v Italiji, takšni ticki pa so bili takrat zelo sumljivi...

Po vrnitvi iz JLA se je hotel Rudi ponovno aktivirati na radioamaterskih obsegih. " Takrat so zaceli izdelovati FT-101, tudi v klubu smo jo imeli, meni pa ni hotel nihce pokazati, kako se jo uglašuje, saj bi jo lahko še pokvaril, mi je bilo receno." grenko pripomni Rudi. Tudi do lastne postaje ni mogel, saj mu licenca in težki pogoji nabave tega niso dovoljevali.

Zato je bil QRT do leta 1993, ko ga je na cesti srecal Žarko, tedanji S53BM in mu rekel nekako takole: " Pridi v klub, ker zdaj boš dobil tisto, kar si že dolgo želiš - svoj pozivni znak." Tako je Rudi po dvajsetih letih lahko privlekel na dan neko novoletno cestitko, katero je vsa ta dolga leta hranil, saj se je že takrat odlocil, da ce bo imel kdaj svoj pozivni znak in svojo QSL-ko, bo na njej ravno motiv s te cestitke.

Rudija najbolj privlacijo kontesti. Na 144, 432 in 1296 Mhz bandih pogosto posega po visokih uvrstitvah in redno tekmuje. Na 144 Mhz ima narejenih 31 velikih UL polj, na 432 Mhz ima narejenih 15 velikih polj, na 1296 pa 7 velikih UL polj. Vse to je delal od doma. Na KV obmocjih pa je najbolj ponosen na diplomo IARU HF WORLD CHAMPIONSHIP CERTIFICATE FOR OPERATING ACHIEVEMENT 1997. Dosegel je prvo mesto v Sloveniji v kategoriji SINGLE OPERATOR, PHONE ONLY. Rudi ima v svoji zbirki 26 diplom.

Najljubšega banda nima, saj pravi, da so vsi zanimivi. Glede nacina dela je podobnega mnenja...

Radioamaterstvo na Obali. Rudi pove tako: " Rad bi, da bi se vsi klubi bolj povezovali, saj je v vseh treh obalnih klubih dosti clanov, dosti podpornih clanov in malo aktivnih clanov. Na žalost. Ce pa pogledamo, koliko je aktivnih operaterjev iz obalnih treh klubov, ugotovimo, da jih je ravno za en klub. Saj celo enega MULTI-MULTI tekmovanja ne moremo spraviti skupaj.

Glede prihodnosti radioamaterstva pa je precej crnogled: "V Ljubljani imamo togo vodstvo, ki se premalo prilagaja potrebam clanstva. Tudi internet ne pripomore ravno k radioamaterstvu....."

S57NPR RA oprema:

UKV & UP: FT-736R all mode štiribander 50+144+432+1296 Mhz, Antene: 144-17el. + vertikalka, 432-21el. + vertikalka, 1296-54el + vertikalka, 50-5el. Dve rocni postaji: tribander in monobander, WBFM postaja 70cm za hitri packet.

KV FT-990 all mode, Antene: cushcraft vertikalka in inverted vee za 1.8, 3.5, 7 Mhz.

Rudi pravi, da je zadovoljen z delom sedanjega vodstva koprskega radiokluba, tudi odnosi znotraj kluba so se izboljšali, povezujemo se s piranskim klubom - kar je pozitivno, predvsem pa precej drugace kot nekoc, ko je bilo veliko bolj prisotno rivalstvo, takrat, ko je vsak mislil samo nase.

Rudi se je pred kratkim ponovno aktiviral v telegrafiji in dogodilo se je tole: V mojem SHACKU je Rudi klical CQ na 21Mhz CW. Bilo je dopoldan in nic kaj navdušujoce ni izgledal band tistega dne. Jaz sem malo poslušal zraven. Na Rudijev CQ se oglasi HL5CG. Rudi naredi zvezo z njim. Potem Rudiju cestitam za dober DX, on pa mi odvrne: "Jaz zaenkrat še treniram telegrafijo in ne zbiram DX-ov. Zame je tudi Nemcija DX! " Nasmehnil sem se in si mislil: Pravilno razmišljaš, Rudi. Rekel pa nisem nic.

Vanja, S59AV