DORIS RAFFONE - S57EBY

 

Že kot osnovnošolka se je Doris srecala z radioamaterstvom. Tako je leta 1981 obiskovala svoj prvi radioamaterski tecaj v Kopru, ki ga je tedaj vodil YU3TY, Milun. Bila je zelo uspešna na tecaju, zato so jo proglasili za najboljšo v svoji skupini. Leto kasneje je uspešno položila radioamaterski izpit takratnega "C" razreda. Trud in napori so bili poplacani z izpitom in s tem, da so tedaj ustanovili na OŠ Pinka Tomažica sekcijo koprskega radiokluba z znakom YU3DUV. Takrat pa se je zacelo "zares", saj je Doris redno obiskovala oddajno sekcijo in ob pomoci starejših operaterjev (YU3TY, YU3KP-sedaj S53KP) zacela vzpostavljati zveze na kratkih valovih. "Pri moji prvi zvezi mi je pomagal Milun," se spominja Doris in dodaja, da je bila to zveza v SSB z nekim italijanskim radioamaterjem. Ceprav je imela takrat najraje telegrafijo in je mislila, da se mikrofona sploh ne bo pritaknila, je pac tako naneslo, da je bila njena prva zveza ravno v SSB. Oddajali smo najvec na 3,5 Mhz, nekaj tudi na 7 Mhz, postaja pa je bila stara FT-101e. Kasneje smo hodili tudi v YU3CST, ki je bil takrat v gasilskem domu. Iz svoje radioamaterske generacije se spominja Suzane Alibabic in Adija, S55AM, ki je še vedno aktiven radioamater. Ponoven zalet v radioamaterstvu je Doris dobila leta 1990, ko je opravila še en izpit, in sicer za "E" klaso, in s tem pridobila lasten znak YT3EBY in pravico do oddajanja od doma. Pod tem znakom je vzpostavila le nekaj zvez.

Potem so prišli novi casi, prišel je nov prefiks, S5. Med novostmi je bila tudi ta, da je lahko operater bivšega "C" razreda oddajal od doma s svojo lastno KV postajo in pod svojim lastnim znakom. Takrat se je Doris spomnila, kot sama pravi, da ima narejen tudi "C" razred. Vse lepo in prav, problem je bil le v tem, da Doris ni našla svoje diplome. Na žalost jo je nekje založila, saj se je medtem že trikrat preselila. Pri iskanju dokumentacije in pisanju prošnje za nov znak ji je veliko pomagal tedanji predsednik radiokluba S52JT, Joško. Tako je Doris, ceprav je imela najprej "C" razred in šele kasneje "E" razred, bila najprej YT3EBY, S56EBY in šele nazadnje S57EBY.

Vendar pa vse to pove z iskrivim nasmeškom na ustih, brez kancka grenkobe, tako, da vse skupaj zveni kot en velik hec.

Kasneje sta z možem Samotom, tedaj še S56CGH, zacela razmišljati o nakupu KV postaje. Kupila sta ICOM 735 in na vrhu bloka sta napela dipol za 29Mhz kar med dva dimnika. Prva zveza je bila z S59ABL, druga pa že kar TR8LC, ki ga ima tudi potrjenega via buro. Naslednja investicija je bila all band vertikalka, ki še sedaj stoji na njunem bloku. Dorisina aktivnost je nato narastla. Zacela je vzpostavljati zveze na CW in SSB. Pri tem jima je veliko pomagal Miloš, S51AG, za katerega pravi, da je glavni "krivec" za to, da je spet zacela delati v CW in to na precej nenavaden nacin: Miloš je zacel klicati CQ v CW na 3,5 kar z njenim znakom, nato pa se je na polovici zveze "spomnil" da on vec ne bo tipkal. In tako je Doris, hote ali nehote, morala dokoncati zvezo. Seveda ji je veliko stal ob strani, jo spodbujal in pomagal pri sprejemu. Z Miloševo pomocjo se je lotila tudi kakšnega kontesta v CW in SSB. Medtem je tudi Samo položil izpit za radioamaterja drugega razreda in postal S57NWG.

Na UKV porocju sta s Samotom zbirala lokatorje, kasneje tudi sodelovala v S5 maratonu, velikokrat sama, pa tudi v družbi drugih koprskih radioamaterjev. Prvic v življenju je Doris iz Slavnika oddajala skupaj z S51AG in S51TO. Iz Slavnika je tekmovala tudi za koprski klub v UKV maratonu. Njen signal je bilo slišati iz Slavnika, Gažona, s Poljan....Dosedaj je zbrala okoli 180 lokatorjev na UKV, od doma ji je uspelo na 2 metrih SSB v sporadiku narediti celo SM (Švedska). Hrvaška, Bosna, Madžarska, Avstrija, Ialija, Korzika, Španija, Slovenija in Francija, le-ta pod klubskim znakom, so Dorisini UKV uspehi in nanje je lahko upraviceno ponosna. Na kratkih valovih pa ji je uspelo vzpostaviti zveze z 00 državami.

Doris in Samo napovedujeta svojo aktivnost v bodoce iz Gažona, saj imata tam namen postaviti kontejner in resnejši UKV antenski sistem. Veliko srece jima želim.

S57EBY in S57NWG radijska oprema:

KV: IC-735 ant: DX11 HF all band vert.

UKV: IC-271 ant: ceška 10 el. YAGI na strehi

za portable pa 15 el Yagi CUE DEE in 1,5

KW agregat za napajanje aparatur.

 

P.S. Za vse, ki poznate simpaticno Doris, imam veselo novico. Pred kratkim si je kupila rocno postajo IC-W32E. Obljubila mi je, da jo bomo v bodoce veckrat slišali tudi na našem lokalnem simpleksu S22.

S59AV