STANE JERIC, S53VV

Stane je bil rojen leta 1945 in od takrat živi na Obali. Kot dvanajstleten fantic se je prvic srecal z radioamaterstvom v piranskem radioklubu, kjer je leta 1957 obiskoval tecaj za sprejemne radioamaterje (SWL). Na tem tecaju je spoznal tudi telegrafijo. Po opravljenem tecaju je dobil SWL znak YU3-RS-183. Že v naslednjem letu obiskuje "ta pravi" tecaj, katerega pa mentor Milan Milenkovic predcasno razpusti, saj tecajniki zaradi poletja in vrocine niso vec prihajali. Stane tudi prihodnje leto ni imel vecje srece, ker tudi naslednji tecaj ni bil zakljucen z izpiti, saj je ravno takrat prišlo do nekih reorganizacij glede izpitnih komisij in spet ni bilo nic... Srednjo šolo obiskuje Stane v Ljubljani, in sicer Srednjo tehnicno šolo, smer šibki tok. Tam leta 1963 opravi v radioklubu YU3AJK radioamaterski izpit tedanjega III. in IV. razreda. V njegovo radioamatersko generacijo spada tudi današnji predsednik ZRS-ja, Polde, S57U. Tecaj v YU3AJK je vodil Marjan Porenta. V Ljubljani je Stane aktiven iz klubske postaje YU3CDE, ki se je takrat nahajala v prostorih današnjega ZRS-ja. Po koncani srednji šoli se Stane vclani v Radioklub Piran, YU3HIJ. V tistih casih je bilo v piranskem klubu precej razgibano. Prirejali so se tecaji, izpiti in bilo je veliko mladih operaterjev. Še danes sta aktivna Miloš, S53EO in Vlado, S55A.

Po letu 1963, ko Stane dobi znak YU3TCD, posveti vecino svoje pozornosti delu na UKV. V tistem casu se je gradilo AO-10 (AM) in AO-15 (SSB) UKV postaje. V vseh teh letih je Stane dosegal in še dosega lepe rezultate na UKV in višjih podrocjih. Med drugim je zelo lep uspeh drugo mesto na evropskem tekmovanju Marconi memorial contest v single op. kategoriji leta 1982. Pohvali se lahko z neverjetno številko 436 delanimi velikimi UL polji, pa tudi 62 DXCC držav na 144 Mhz je zares velik uspeh. Zase pravi da ima najraje delo s šibkimi signali. Kot nacin dela pa ima najraje telegrafijo, saj pravi, da ima dolocene prednosti pred SSB pri šibkih signalih.

"Pri delu na UKV vedno odkrivaš nekaj novega" pravi Stane in doda: " Žal pa mnogo naših radioamaterjev ne pozna UKV DX dejavnosti. Mislijo si: UKV? A, ja, to je tisti voki-toki....Na evropskem nivoju pa je UKV DX gibanje zelo masovno.

Stanetovi najljubši bandi so 6m, 2m in novi 4m band. Približno mesec dni je že QRV na tem bandu. Aktivnost ni posebno velika, saj mu je uspelo vzpostaviti zvezo le z S57UUD in z S57A. Ima še nekaj problemckov z antenami za to obmocje, katere namerava v kratkem odpraviti. Sicer pa 70 Mhz band Stanetu ni pretirana novost, saj je že pred leti naredil veliko cross band zvez v katerih je poslušal na 4m bandu. Seveda mu ni tuje niti MS in EME delo .

Glede diplom pa takole: " V radioamaterstvu je poplava diplom, zato moram reci, da jih ne cenim kaj prevec. Tekmovanja so že nekaj drugega. Veliko sem tekmoval v raznih ekipah: za radioklub Jadran v Kopru, nekaj let sem bil tudi clan Snežnik contest team-a, pred leti sem tekmoval tudi z danes pokojnim Avgustom Dansom, YU3UEP." Tudi na mikrovalovih je S53VV že veckrat posegel po najvišjih mestih v raznih tekmovanjih.

O radioamaterstvu na obali pa je Stane mnenja, da je zelo nenavadno, da se radioamaterji med seboj bolj ne združujemo. S skupnimi mocmi bi lahko bili bolj konkurencni v tekmovanjih in uspešnejši na ostalih podrocjih našega delovanja.

Morda bi skupni UKV contest team dvignil tekmovalne rezultate na Obali. " Ko sem pred leti nekaj takega predlagal, sem bil gladko zavrnjen...." pove S53VV. Sicer pa je UKV DX aktivnost v naših krajih slaba, le v kontestih je slišati nekaj postaj.

"Internet, satelitska TV, razvoj komunikacij bo vsekakor vplival na prihodnost radioamaterstva; in to na dva nacina, " pravi Stane in nadaljuje: "po eni strani pripomorejo radioamaterstvu s tem, da omogocajo izmenjavo informacij, po drugi strani pa vzamejo nekaj tistega cara, ki ga ima zveza z nekim radioamaterjem na drugem koncu sveta. Svet zaradi razvoja telekomunikacij postaja vse manjši. Vcasih je bila Avstralija bolj dalec kot danes...Seveda pa tudi telegrafija ni karsibodi, telegrafija je umetnost, "zakljuci Stane.

S53VV RA oprema:

KV: FT227B all mode in multiband dipol.

UKV & UP: FT221R all mode VHF, IC-202, IC-402, doma izdelani transverterji za 50 in 70 Mhz, za "gigaherce" pa 1.2 , 2.3 in 5.7 (zadnji v fazi dokoncevanja) doma izdelani transverterji.

Na strehi ima 17 el. long yagi za 2m, 5 el. yagi za 4m, 5 el. yagi za 6m, GP za 2m PR in kratka Yagi za hitri PACKET na 70 cm.

Za konec pa še tole: Pred slabimi štirinajstimi leti, ko sem zacenjal z radioamaterstvom, sem nekega dne v YU3HIJ raziskoval UKV postajo in se cudil da ni nikogar na SSB in CW delu banda. Še precej neroden telegrafist sem vkljucil taster in oddal svoje prve CQ-je na VHF .Bil sem skoraj preprican, da ne bo odziva. Pa je bil. Oglasil se mi je YU3ES, današnji S53VV. Imel je dovolj potrpljenja in tako sem opravil svojo prvo VHF CW zvezo...Da pa nisem edini lahko potrdi tudi IV3NLP, Sandro iz Trsta. Njemu se je nekaj podobnega zgodilo pred letom ali dvema.

S59AV