Miloš A. Oblak

 

Odlocili smo se, da bomo v vsaki izdaji pricujocega informatorja predstavili koga izmed nas, obalnih radioamaterjev. Za zacetek sem izbral Miloša, S53EO, saj po svojem delu, predanosti, predvsem pa po uspehih, sodi zagotovo v sam vrh obalnih operaterjev.

Milo{ A. Oblak je bil rojen 1949. leta. Že zelo mlad se je posvetil temu hobiju, saj je kot 14-letni fantic `e opravil svoj prvi radioamaterski izpit. Samo dve leti kasneje je imel že svoj lastni pozivni znak, YU3TGR. Miloš je bil tudi aktiven SWL operater, saj ima približno 25.000 qsl kart za svoj YU3-RS-523 znak. Leta 1969 je po dolgem prepricevanju le preprosil bivšega, že tedaj neaktivnega "eko oskarja", da mu je odstopil znak, saj je bil to tedaj edini nacin kako priti do dvocrkovnega sufiksa. Torej od 1969 leta dalje je YU3EO, sedaj S53EO v "zraku". Leta 19__ je bil clan prve jugoslovanske VHF ekspedicije v San Marino, ki jo je organiziral radioklub Piran.

V teh letih je vzpostavil zavidljivih 270.000 qso-jev, doma ima pribli`no 100.000 qsl kart. Miloš je tudi zbiratelj radioamaterskih diplom, saj jih je dosedaj zbral vec kot 400, poleg tega je urednik rubrike Radioamaterske diplome v glasilu CQ ZRS. Na obisku pri njemu doma se mi je pogled ustavil na marsikateri diplomi, pokalu, priznanju. Vsekakor je med najpomembnej{imi WPX EXCELENCE plaketa in DXCC, kjer je narejenih kar 341 dr`av. Izjemno aktivnost potrjujejo tudi clanstva v mednarodnih dru{tvih in klubih: DIG-470, AGCW 1961, FISTS 1098, SOWP 2771/M, TEN TEN 19007, FMC 30/T, HH - 2152 in {e kje...

Med tekmovalne dosežke pa sodi prvo mesto v Evropi v WAE kontestu leta 1987 v SSB kategoriji in dvakrat prvo mesto v prvenstvu KV ZRS.

Miloš je že vrsto let predsednik piranskega radiokluba ( S59HIJ, S58U ). Njegova priljubljenost v klubu izhaja iz njegove prijaznosti, sposobnosti da za vsakega clana najde lepo in vzpodbudno besedo, da je vedno pripravljen pomagati predvsem mlaj{im operaterjem. Miloš pravi, da je klub potreben prostor, kjer se zbirajo in izmenjujejo mnenja radioamaterji in je vsekakor proti nekaterim novejšim idejam o tem, da so klubi nepotrebni ipd.

Zase pravi, da ima najraje 7 Mhz band in najljubši nacin dela CW.

Ko sem ga vprašal, kaj si misli o prihodnosti na{ega hobija, se je nasmehnil in rekel nekako takole: Dandanes je v poplavi vseh mogocih hobijev težko pritegniti mlade k radioamaterizmu, saj je zacetek težaven in veliko truda je potrebno vložiti, preden doseže  prve rezultate. Zaradi digitalnih komunikacij bosta CW in SSB pocasi zacela upadati. Ampak mi se pa ne damo, pribije na koncu.

Glede aktivnosti na obali pa pravi, da je premalo postaj na KV, da je na vseh bandih premalo discipline, da se premalo spoštujemo med seboj...

S53EO radijska oprema:

ICOM IC775 DSP (brez antene, hi)

ICOM IC202

YAESU FT200

 

Potem sva spila {e dva velika {pricerja.

S59AV