MATJAŽ BUCINEL, S53AU

 

Matjaž se je rodil leta 1970 v Kopru. Njegovo prvo srecanje z radiem in radiotehniko je bilo za radioamaterske razmere precej nenavadno. Radio kot tak ga sploh ni pretirano zanimal. Matjažev osnovnošolski prijatelj Dimitrij pa je bil bolj "tehnicni tip" in tako sta obcasno skupaj kaj "ustvarjala". V reviji TIM sta našla nacrt za detektorski sprejemnik "ZRS-DET". Aparatek sta skupaj sestavila, vendar pa nikoli ni bil preizkušen. Seveda, potrebovala bi še slušalke, ozemljitev, primerno dolgo anteno...To pa je bilo za dva tedanja osnovnošolcka prevelik zalogaj. Matjaž ima v spomin na tiste case še danes spravljen ta detektorski sprejemnik. Nato je minilo veliko let, preden je Matjaž na Marsellovo, S52ID, pobudo opravil radioamaterski izpit 3.razreda. " Moji radioamaterski zacetki so verjetno precej drugacni od vecine ostalih radioamaterjev, " pove Matjaž: "Ko sem zacel hoditi na višjo pomorsko šolo, sem za sošolca dobil Marsella. Pri njemu doma sem prvic slišal telegrafijo...Sicer se mi je zdelo vse skupaj precej zanimivo, ampak vseeno me ni prevec prevzelo. To je bilo konec leta 1989. Kasneje, ko si je pa Marsell kupil rocno UKV postajo, ko smo zaceli ugotavljati, da je UKV lahko zelo uporabno sredstvo za lokalne zveze, sem pa naredil izpit za operaterja tretjega razreda v novembru 1993 zato, da smo bili lahko fantje iz klape: Marsell, Jure-S56IQG, Robi-S56LHR in jaz (tedaj S56ITX) med seboj povezani preko radijskih valov. Bilo je predvsem zelo prakticno, vendar pa to ni imelo kaj dosti skupnega z radioamateršcino.. Nekaj sem delal tudi na PR iz Marsellovega QTH-ja, vsekakor pa je bilo to dalec od kakšne resnejše aktivnosti. Doma na Markovcu sem imel rocno postajo TH-78E in GP anteno kar na pisalni mizi. To je zadostovalo za vzpostavljanje lokalnih zvez in zvez preko repetitorjev. Medtem sem tudi v Mariboru na Ekonomsko poslovni fakulteti že konceval študij ekonomije. V letih študija sem bil aktiven iz študentskega radiokluba S59DXX v Mariboru. V zadnjem letu študija sem bil precej doma v Kopru in še sam ne vem, kako me je Marsell preprical, da sem se vpisal na tecaj za operaterja drugega razreda. Zacel sem tudi redno zahajati v piranski radioklub, kjer so me fantje zaceli vzpodbujati najprej za delo na VHF SSB. Kmalu sem ugotovil, da se da iz kluba na UKV delati zveze z Italijo, Hrvaško, Avstrijo, Korziko, Nemcijo... in radioamaterstvo me je zacelo zanimati. Tako sem v prostem casu redno zahajal v radioklub in vzpostavljal zveze."

Matjaž je aprila leta 1995 uspešno opravil izpit za radioamaterja drugega razreda in dobil znak S57ITX. Po opravljenih prvih "obveznih" CW zvezah Matjaž opusti KV obmocja, saj nima lastne postaje, še vecji razlog pa je bil verjetno ta, da je zaljubljen v UKV delo iz kluba, kamor redno zahaja in pridno DX-a. V tem casu gremo nekajkrat tudi na Belvedur na UKV tekmovanja. Matjaž je vedno zraven in se izkaže kot vztrajen operater. V ta cas sodi tudi ta "boleca" dogodivšcina, ki jo Matjaž povzame nekako takole: "Bili smo na Belvedurju na enem izmed pomladanskih VHF kontestov leta 1995. Kontest je bil v polnem zamahu in pocasi se je že svitalo nedeljsko jutro. Boris, tedaj S57LSO, je bil za postajo in mi je rekel, da sliši postajo iz YU. (Belvedur za smer YU ni najboljša lokacija op.av.) Dogovorila sta se, da bom pocakal pri postaji, Boris pa je šel obracat anteno proti JV. Z obracanjem antene se je signal toliko popravil, da je postal razumljiv in YU1S je padel. Padel pa je tudi Boris, in sicer v ogromno luknjo, ki je bila izkopana v bližini našega antenskega stolpa. Nepopisno veselje ob prvem YU1 iz Belvedurja se je skalilo, ko je prišepal Boris v PPS. Tudi sam je bil vesel, vseeno pa je bila bolecina ob zvitem gležnju prehuda in kontest se je za Borisa koncal predcasno, pa še mavec je dobil na nogo. To je bil mavec s pozivnim znakom: YU1S.

Oktobra leta 1996 Matjaž v Pordenonu kupi KV postajo. Že po prvih zvezah ga prevzame kratki val. " Prijatelji iz radiokluba so mi takrat pomagali postaviti dipole za KV in GP za VHF in UHF. Antene smo postavili pri moji tedaj še YL, danes pa že XYL na Lucanu. Povedati moram, da sem zelo vesel, ker me moja Teja-XYL prenaša in ima razumevanje za mojo radioamatersko dejavnost... Sprva so bile CW zveze zame zelo naporne. Udeležil sem se še enega ali dveh kontestov na KV v SSB, kasneje sem se pa posvetil samo CW na KV. Telegrafija mi je predstavljala vedno vecji užitek, tako da danes delam samo CW , SSB delov banda sploh ne poslušam. Za telegrafijo me je navdušil Vanja, S59AV. Seveda pa ima telegrafija svoje prednosti, saj lahko moja žena mirno spi, medtem ko jaz v sosednjem prostoru vzpostavljam zveze ne da bi krical v mikrofon in jo s tem motil..."

Matjaž je zelo aktiven operater, v borih dveh letih je zbral 170 DXCC držav, konec leta 1998 je opravil izpit prvega razreda in dobil znak S53AU. "V želji, da bi dobil možnost delati tudi na ostalih bandih, ki 2.razredu niso dostopni, sem se odlocil, da bom opravil tudi izpit za 1. razred. Nov znak sem krstil v CQ WW 1998, seveda, CW," pove Matjaž.

Matjažev najljubši band je 21 Mhz, kateri pa je njegov najljubši nacin dela pa je jasno tudi najbolj površnemu bralcu.

Radioamaterskih tekmovanj se udeležuje zato, da med maso postaj izlušci kašen zanimiv DX. Nima prehudih tekmovalnih ambicij, DX-i mu pa nadvse dišijo. Doma ima WAC diplomo v CW in WORLD DE NOVICE, pa še nekaj priložnostnih diplom. Rad se udeležuje tudi S5 KV prvenstva.

O radioamterjih na obali pravi: " Tukaj nas je dosti v redu fantov...Povsod se najdejo entuzijasti, ki bodo to vlekli naprej. Kar se tice piranskega kluba ima veliko zaslug Marsell, S52ID, ki je s svojimi tecaji vzgojil kar nekaj operaterjev, med njimi tudi mene."

V prihodnosti se bodo najverjetneje najbolj razvijale bolj tehnicno-konstruktorske dejavnosti kot je packet radio ipd., Matjažu pa je najbolj pri srcu ohranjevanje tradicionalnega dela na kratkih valovih...

S53AU RA oprema:

UKV - TH78E in približno 50W ojacevalec, antena dualband GP 2m/70cm. Za portable delo pa ima zložljivo HB9CV anteno, katero pridno uporablja poleti, ko gresta z ženo v hribe. UKV postajo trenutno doma uporablja predvsem za budilko.

KV - TS 450 SAT, 100W output. Antena kombiniran dipol za 80 / 15 mts za ostale bande pa poskrbi tuner.

Matjaž je tipicen primer radioamaterja, ki je na radioamaterske bande zašel takorekoc po pomoti. Sprva je uporabljal rocno postajo kot neke vrste radiotelefon, kar tako, brez kakšnih velikih radioamaterskih ambicij. Kasneje pa ga je "prijelo". Saj tudi pove, da je samo UKV FM premalo. Sam je prešel pot od najpreprostejših vokitoki FM zvez, ki pa ga kmalu niso vec zadovoljevale do 144 SSB aktivnosti, kjer so se zaceli odpirati daljni horizonti, danes pa kot zagrižen DX lovec s svojimi skromnimi žicnimi antenami na KV konkurira marsikateremu "staremu macku". Tako je Matjaž postal radioamaterski zanesenjak, pomemben in aktiven clan piranskega radiokluba, ena izmed tistih redkih oseb, s katerimi lahko naš hobi še racuna.

S59AV