Transceiver M160B pre pásmo 160m a jeho úpravy

Pohľad na predný panel originálneho transceivra M160B - na ňom som nerobil žiadne úpravy:

M160B predný panel


Pohľad na zadný panel originálneho transceivra M160B pred úpravami:

M160B zadný panel


Tento transceiver pre pásmo 1.8MHz bol inovovaným nástupcom populárneho TRX M160, bol krátku dobu medzi rokmi 1988-1990 vyrábaný vo firme ELEKTRONIKA Praha. Kompletný popis z AR včetne schémy a plošného spoja staršieho typu TRX M160 od OK1MMW a včetne návodu na stavbu koncového stupňa PA 5W a preladenia transceivra do pásma 3.5MHz podľa OK2PCN nájdete na tomto odkaze.

Parametre M160B deklarované výrobcom:

Kmitočtový rozsah: 1800 - 1940kHz minimálně
Druh provozu: A1
Citlivost: lepší než 1.5uV pro 10dB s/š 50 ohmov
Odolnost: IP = +10dBm při nastavení na citlivost 6uV
Selektivita dána použitým krystalovým filtrem 500kHz: 800Hz / 3dB
Potlačení reflexního příjmu: větší než 60dB
Ostatní parazitní příjmy: lepší než -80dB
Regulace vf zisku: minimálně 40dB
Připínatelný útlum: 20dB
Vstupní / výstupní impedance: 50 nebo 300 ohmov - (dva výstupy)
Výkon: minimálně 0.7W možnost přepnutí na 100mW
Parazitní vyzařování: odstup větší než 40dB
Kliksy: při rychlosti klíčování 300 Paris +-500Hz / -40dBc
Přepnutí na příjem: rychlejší než 80ms
AVC: změna vstupního signálu (nad prahem AVC) o 60dB zpusobí změnu o 4dB na výstupu. Práh AVC ručně nastavitelný regulací VF zisku
Indikace vyladění PA: zelenou diodou LED
Napájení: vnější zdroj 12 - 13.5V ss (3ks ploché baterie 3R12)
Odběr: příjem 65mA, vysílání 1W asi 400mA, vysílání 0.1W asi 200mA - závisí na vyladění antény
Doporučená impedance sluchátek: 200 - 4000 ohmov
Rozměry: 220 x 80 x 160mm


Schéma zapojenia M160B:

Schéma M160B OM3CUG


Schému zariadenia som nekreslil ja, získal som ju z neznámeho zdroja tak nemôžem zaručiť že je stopercentne presná. Niečo som už opravil ale celé zapojenie TRX som nekontroloval. Oproti staršej M160 je v zapojení niekoľko podstatných zmien - hlavne v budiacich obvodoch vysielača a pásmový filter vo vysielacej ceste je tiež úplne nový. Ak niekto objaví v schéme nezrovnalosti tak mi prosím napíšte a ja to do schémy zapracujem a aktualizujem. Kliknutím na fotografie a schému ich zväčšíte. Pred úpravami doporučujem kompletne liehom umyť dosku plošných spojov zo strany spojov.



ÚPRAVA 1 - konektory:

Do zadného panelu som bez rozobrania zariadenia opatrne vyvŕtal otvor 8mm pre súosý napájací konektor 5.5mm a pre kľúčovanie a slúchadlá som vyvŕtal dva otvory 6mm. Konektor jack 3.5mm pre kľúčovanie je uzemnený na zadný panel lebo v ďalšej úprave zariadenia som prerobil kľúčovanie vysielača voči zemi oproti starému zapojeniu kde bol vysielač kľúčovaný voči napájaniu + 12V. Prívody na jack sú pripojené k pôvodným zdierkam. Konektor jack 3.5mm pre slúchadlá je na zadný panel namontovaný izolovane lebo ešte nie som rozhodnutý či urobím nový NF zosilňovač kde by boli slúchadlá zapojené voči zemi. Aj takto to počúva na 30 ohmové sluchátka od mobilu celkom dobre. Na fotografii je upravený panel s novými konektormi, pôvodné zdierky som zachoval zapojené.

M160B zadný panel upravený


ÚPRAVA 2 - kľúčovanie vysielača TX voči zemi:

Dnes je štandard kľúčovať TX voči zemi, všetky elbugy tak bývajú zapojené a aj pri použití PC na kľúčovanie transceivra sa využíva zem. Navrhol som jednoduché zapojenie s PNP tranzistorom a zapojil kľúčovací obvod priamo na pôvodné zdierky ako vidno z fotografií:

M160B kľúčovanie voči zemi


Schéma kľúčovacieho obvodu:

M160B kľúčovanie voči zemi - schémaM160B kľúčovanie voči zemi - schéma


ÚPRAVA 3 - osvetlenie stupnice:

Vadilo mi že transceiver nemá žiadnu indikáciu zapnutia tak som to spojil s osvetlením stupnice. Použil som dve biele LED diódy zapojené paralelne ktoré sú napájané cez odpor 2k2 - celkový prúd do obidvoch diód je 4mA. Diódy sú priletované katódami na mosadzné letovacie očká priemeru 4.3mm. Očká som vsunul pod dištančné stĺpiky stupnice, treba demontovať predný panel a vyskrutkovať dve skrutky M3 - najprv jednu a potom druhú aby sa to celé zbytočne nerozsypalo. Tým sú LED diódy uzemnené a napájacie napätie je privedené vodičom z vypínača zariadenia cez sériový odpor 2k2. Vodič je vedený cez otvor kade idú vodiče zelenej LED diódy ktorá indikuje výstupný výkon. V prítmí to pekne svieti a osvetľuje stupnicu. Na fotografii vidno aj novo namontované konektory:

M160B osvetlenie stupnice


Detail montáže bielych LED diód:

M160B osvetlenie stupnice - detail


ÚPRAVA 4 - zablokovanie napájania IO1 a IO2 a vysielača:

Podľa blogu Tóna OM3LU - Preladenie transceivra M160 na M80 a jeho modernizácia - som zablokoval napájanie integrovaných obvodov A244D štyrmi keramickými kondenzátormi 10nF zospodu dosky plošných spojov transceivra. Kondenzátory musia mať čo najkratšie vývody. Využil som zemné spoje súčiastok okolo integrovaných obvodov:

M160B zablokovanie napájania IO


Zablokovanie napájacieho napätia koncového stupňa vysielača zospodu dosky plošných spojov transceivra, použil som SMD súčiastky:

M160B zablokovanie napájania PA


ÚPRAVA 5 - zníženie výšky zázneja BFO:

Na môj vkus počúva M160B trochu vysoko, ja mám uši "naladené" nižšie - aj na audiometrii mi namerali peak okolo 450Hz. To som si vypestoval v dobe keď som ako študent nemal peniaze na kryštálový CW filter a musel som počúvať telegrafné signály v širokom SSB 9MHz filtri. Tak som sa snažil počúvať čo najnižšie zázneje - rozlišovacia schopnosť uší stúpa so znižovaním počúvanej frekvencie. Zapojil som keramický kondenzátor 470pF medzi spoj kryštálu 500kHz a kondenzátoru 220pF voči zemi zo strany spojov pri IO2:

M160B úprava BFO


ÚPRAVA 6 - konštrukcia a montáž koncového stupňa 5W:

Transceiver M160 a M160B bol primárne navrhnutý a skonštruovaný pre MVT - moderný viacboj telegrafistov. Je to ale veľmi dobré zariadenie aj pre štandardnú prevádzku na Top bande. Jediný problém je malý výstupný výkon 1W / 0.1W aj keď Rado OM2ZZ urobil s holým TRX M160 spojenie do VE a W - celkovo 58 zemí DXCC! Chcel som zachovať full BK - QSK prevádzku rigu lebo počúvanie medzi značkami veľmi uľahčuje prácu s QRP a vyvolávanie DX. Mám okamžitý prehľad čo sa deje na kmitočte a dokážem operatívne reagovať. Aj FT817 mám nastavenú na semi BK 50 milisekúnd. Prevádzkou full BK pracujem aj na SOTE - TRX ATS3B od KD1JV to má vyriešené veľmi dobre. Ak TRX nemá dobre urobené full BK tak počúvanie medzi značkami je únavné až nepoužiteľné! M160 aj M160B to majú vymyslené veľmi dobre tak som si povedal že to takto musím zachovať. Preto som vedel že musím urobiť interný PA 5W a zaradiť ho do vysielacej cesty M160B tak aby som nemusel použiť relé - tým by som znehodnotil QSK prednosť rigu. V PA som použil KU611 s chladičom, pre pásmo 1.8 MHz veľmi dobre postačí.


Schéma zapojenia PA s KU611 - 5W vf výkon:

Schéma PA 5W M160B OM3CUG


Koncový stupeň som postavil na obojstrannom cuprextite, rozmer dosky je 60 x 40mm. V hornej časti dosky na stred s rozostupom 40mm sú vyvŕtané dva otvory priemeru 3.2mm ktoré slúžia na uchytenie dosky dvomi skrutkami M3 cez plastové dištancie o priečku transceivra. Pod hlavy skrutiek som dal izolačné podložky. Priečku 6 x 6mm som z rigu vymontoval a vyrezal dva závity M3 na stred priečky s rozostupom 40mm. Medenú fóliu DPS okolo všetkých otvorov pre montáž DPS a KU611 som odstránil väčším vrtákom aby nemohlo dôjsť k náhodnému kontaktu skrutiek s medenou fóliou DPS. POZOR - DPS je namontovaná ku priečke izolovane, je uzemnená na strane súčiastok len opletením koaxiálnych káblikov INPUT / OUTPUT PA. Druhá strana DPS s chladičom nie je uzemnená, KU611 je namontovaný na chladič izolovane cez sľudovú podložku, obe strany podložky treba natrieť silikónovou vazelínou pre lepší odvod tepla. Spoje na DPS PA sú vytvorené systémom "Manhattan" - veľmi obľúbený spôsob montáže v G QRP klube - štvorčeky cca 5 x 5mm obojstranného cuprextitu sú v mieste spoja zospodu prispájkované na DPS a horná fólia tvorí letovací bod s mizivou kapacitou voči zemi. S mikropájkou to nejde, treba použiť starú dobrú trafopájku 100W. Na KV sa kapacita letovacích bodov voči zemi negatívne neprejaví. Napájanie PA je priamo z vypínača RF M160B.

M160B PA 5W


Vstup a výstup koncového stupňa som pripojil koaxiálnymi káblikmi do otvorov dosky M160B ktoré sa uvoľnili po odstránení odporového pí-článku medzi koncovým stupňom 2 x KF508 a výstupom rigu. Odporový pí-článok je tvorený odpormi 470 / 12 / 470 ohmov, treba ich vyletovať. Zapojenie koaxov vidno na fotografii - nepomýliť INPUT / OUTPUT, tienenie je zapojené na obidvoch stranách. Po odstránení odporového pí-článku a dočasnom premostení mi stúpol výstupný výkon TRX na 1.4W. Pred zapojením PA treba premostenie samozrejme odstrániť.

M160B PA 5W zboku


Po zapojení PA som zistil nepríjemnú vec - aj keď sa na samotnom výstupe PA dal nastaviť cermetovým trimrom 220 ohmov pekne výstupný výkon v rozmedzí 0.8 až 7W tak pri zapojení PA do obvodov TRX som viac ako 1.4W výstupného výkonu na anténnom konektore nedosiahol. Predpokladám že niektorý z ladených obvodov s cievkami L10, L11, L12 degradoval výstupný výkon. Po odpojení týchto obvodov bolo už všetko v poriadku, trimrom 220 ohmov som nastavil výstupný výkon na QRP limit - 5W vf. Prerušil som preškrabaním plošné spoje na DPS M160B a prepojil RX a TX cestu drôtovými prepojkami z hrubšieho izolovaného vodiča. Na fotografii je prepojovací vodič čierny a miesta prerušenia spojov som vyznačil červenou farbou CUT. Indikácia výstupného výkonu LED diódou je zachovaná. Teraz nevyužitý obvod doladenia PA s ladiacim kondenzátorom som pripojil na vstup RX - až za kontakt relé! - ako preselektor prijímača. Výstupný výkon 0.1W prepínaný izostatom QRP na prednom paneli som nastavil teraz na výkon 1W vf paralelným odporom 47 ohmov TR192 na vyššie zaťaženie - trochu hreje - zo strany spojov. Teraz je odoberaný prúd pri vysielaní zo zdroja 12V pri výkone 5W = 1.45A a pri výkone 1W = 0.67A.

M160B DPS zospodu


Takto upravená M160B počúva dobre, výstupný výkon je stabilný a hlavne QSK prevádzka zostala plne zachovaná. Zhoršenie parazitných príjmov som zatiaľ nespozoroval ale v prípade potreby zaradím do RX cesty pásmový filter BPF - objednám z QRP Labs alebo zbastlím. Tu je kompletný popis BPF. No páči sa mi že je to komplet kit aj s DPS a je to pár eur. Pre zamedzenie vyžarovania nežiadúcich produktov vysielača mám v pláne vložiť pred anténny konektor dolnú priepusť LPF - tiež objednám z QRP Labs alebo zbastlím. Tu je kompletný popis LPF. Tiež je to komplet kit aj s DPS za pár eur a pomôže aj prijímacej ceste.


73 Igor OM3CUG G QRP club 5976