Hlasový kompresor pre elektretový mikrofón a FT817

Schéma zapojenia kompresora:

zapojenie kompresora

Zúčatnil som sa závodu IOTA contest 2021 v kategórii MIXED a veľmi rýchlo som zistil že že je veľmi nepohodlné a nepraktické stále chytať a odkladať pôvodný dynamický mikrofón k FT817 popri logovaní závodných spojení na klávesnici do PC. Používam náhlavnú súpravu ZALMAN ZM-HPS200 ktorej súčasťou je pekný, zatiaľ nevyužitý elektretový mikrofón:

zapojenie kompresora

Takže mikrofón by bol ale konektor mikrofónu je stereo jack 3.5mm a mikrofónny vstup FT817 je riešený eternetovým konektorom. Elektretu je potrebné priviesť aj nejaké napätie tak som musel urobiť nejakú redukciu aby som mohol mikrofón zapojiť ku zariadeniu. Tak som si povedal že do tej redukcie by bolo fajn zamontovať aj nejaký kompresor dynamiky lebo pri práci s QRP a hlavne pri vyvolávaní DX staníc je nejaký hlasový kompresor naozaj nevyhnutný. Aj do pôvodného dynamického mikrofónu k FT817 som nainštaloval kompresor s obvodom SSM2165 a veľmi sa osvedčil. Tento kompresor z hamshop.cz ani SSM2165 už nie sú dostupné tak som po krátkom hľadaní na ebay objavil modul ktorý som potreboval - MAX4466 Electret Microphone Preamplifier Module With SSM2167:

modul kompresora z ebay

Moduly sú dva typy, špeciálne pre dynamický alebo pre elektretový mikrofón, tie majú už integrovaný napájací odpor 2k2. Modul stál na ebay 4,22€ včetne DPH a prišiel cca 2 týždne od objednávky. Plastová krabička a pár súčiastok stáli bagateľ takže celý kompresor vyšiel veľmi lacno.
Špecifikácia zo stránok predajcu:

Description:

MAX4466 Electret Microphone Preamplifier Module With SSM2167 Voice Compression
Adopt MAX4466 dynamic microphone amplification + SSM2167 voice compression amplifier design, the amplification factor is adjustable. It is suitable for conference speech, intercom and other occasions. With voice compressor has the following advantages:

1, Compressing the dynamic range of the microphone signal can reduce the peak signal level and increase the gain for low-level signals.
2, Reduce the noise floor of the microphone signal and effectively improve the clarity of the output signal.

Working Voltage: DC 3V-5V

Board Size: 25mm x 12mm (L*W)


Na pripojenie kompresora do FT817 som použil kus odstrihnutého eternetového kábla s konektorom od nejakého routra. Na kábel som zaklapol pre istotu väčšie feritové jadro a na slúchadlový a mikrofónny prívodný kábel som tiež zaklapol po jednom menšom ferite. Zosilnenie modulu som trimrom nastavil na minimum a po otestovaní s Milanom OM3TPN na vzdialenosť 5km som ho aj na minime nechal. Doporučujem v menu FT817 nastaviť SSB GAIN na hodnotu 20, pri vyšších hodnotách už VOX nevypína spoľahlivo a javilo sa mi to už aj prebudené. Modul SSM2167 je veľmi citlivý! VOX DELAY som nastavil na 200ms.


hlasový kompresor komplet - kliknutím zväčši


Do napájacieho prívodu modulu +5V som zapojil väčšiu feritovú perlu a blokovacie kndenzátory 10nF SMD sú pripojené priamo na vývody tantalových elektrolytických kondenzátorov 15u/16V. Kompresor je možné použiť ku akejkoľvek náhlavnej súprave s elektretovým mikrofónom.

Prajem veľa pekných spojení SSB s QRP!

73 Igor OM3CUG G QRP club 5976