Oprava RTL SDR prijímača BA5SBA 100kHz - 1.7GHz

Z AliExpress-u som kúpil prijímač: 100KHz-1.7GHz Full Band RTL-SDR Upconverter USB Tuner Defined Radio Receiver N300U - tieto prijímače je možné kúpiť na rôznych internetových obchodoch. Prijímač vyzerá takto:


BA5SBA 100MHz upconverter - kliknutím zväčšiBA5SBA 100MHz upconverter - kliknutím zväčši


Špecifikácia zo stránok predajcu:

Description:

100KHz-1.7GHz VHF UHF Full Band RTL.SDR+UpConverter SDR USB Tuner Receiver NFM FM DSB LSB CW

WHAT IS SOFTWARE DEFINED RADIO (SDR)?

In traditional hardware radios, the mathematical operations required to decode and process radio signals are performed using analogue circuitry. Recently, computers have become powerful enough to perform the required mathematical calculations in software, hence the term software defined radio. This has led to advanced radios that previously required complicated analogue hardware now being able to be implemented easily in software. This has reduced the cost of advanced radio capabilities such as wideband tuning and waterfall displays.


WHAT IS THE RTL-SDR?

The RTL-SDR is an extremely cheap software defined radio which is based on DVB-T TV (Digital HD TV) USB receiver dongles that have the RTL2832U chip in them. It was discovered by hardware hacker Eric Fry, Linux driver developer Antti Palosaari and the Osmocom team who were developing their own SDR that the RTL2832U chip had a mode which enabled SDR. Today, by using custom software drivers, a commonly used cheap RTL2832U can then be turned into a sophisticated SDR with features that would have until recently cost in the hundreds to thousands of dollars. Of course, the performance of these dongles will not match a dedicated SDR, but they perform extremely well for the price, and almost all hobbyist projects that can be done with expensive radios or SDRs can also be done with the rtl-sdr. A wideband SDR opens up many interesting possible projects and avenues to explore. Some applications of the RTL-SDR include the following, some of which will be discussed in more depth in the project tutorials chapter.

Note:

The testing antenna:

- Can be used to test signals receiving from VHF/UHF band.
- The receiving signal strength which received from VHF/UHF is not the best. It can be used to receive the nearby signals (eg. FM broadcasting radio or other Hand-held radios). To achieve the best effect, you need to connect associated antennas.
- Can not be used to receive HF signal band.
- To achieve the best effect, you need to connect associated HF antennas such as Long Wire, Random Wire, Dipole etc.

Specification:

Fully assembled and ready to use.
Uses R820T2 chip set.
100KHz to 1766MHz, operating frequency.
Covers all HF amateur bands.
Covers VHF & UHF bands from 24-1766MHz.
Up to 3.2 M Sample rate. (~2.8 MHz stable).
Receiver modes NFM,FM,DSB,USB,LSB & CW.
Note: depends upon the SDR software used with the receiver.
8-bit ADC giving ~50 dB dynamic range.
50 Ohm input impedance.
Double SMA golden antenna connectors.
Diode protection on RF input.
Aluminum panels.
LED power and band indication.
100 (40) MHz local oscillator for HF conversion.
DBM balance ring mixer.
Small size board.
Free software.
Independent antenna inputs for Shortwave and VHF.
USB computer connection ( mini usb) Powered by common USB.
Very High dynamic range receiver.
Accurate and efficient band filters.
Very clean audio reception.
All specifications subject to change without notice.

Package includes:

1 x Full Band RTL.SDR+Upconverter Receiver
1 x Testing Telescopic Antenna
1 x USB Cable


Nainštaloval som SW HDSDR aj SDRSharp a pripojil som prijímač dodaným miniUSB - USB káblom a zistil som že ani jeden SW prijímač nezdetekoval. Po skúsenostiach s čínskymi káblami som použil kábel k navigácii a prijímač začal fungovať ale len v rozsahu VHF - bez upconvertora s lokálnym oscilátorom 100MHz. Tam počúva celkom dobre. No HF rozsah s upconvertorom sa mi nijako nepodarilo rozchodiť. Tak som sa poobzeral po nete a zistil som že zákazníci ktorí si kúpili tento RX ale aj iné, podobné prijímače označené BA5SBA majú rovnaký problém. Riešenie som nenašiel tak som prijímač rozobral a vnútri vyzerá HW prijímača takto:


BA5SBA 100MHz upconverter - kliknutím zväčšiBA5SBA 100MHz upconverter - kliknutím zväčši


Opticky som prekontroloval všetky spoje, všetko bolo v poriadku. Doska prijímača je osadená aj zapájkovaná pekne, kvalitne. Akurát som prispájkoval zeme SMA konektorov aj zo spodnej strany dosky plošných spojov aby sa časom nevylomili. Tak som prijímač bez krytu pripojil k PC a meraním som zistil že na výstupe SMD oscilátora 100MHz nie je ani v jednej polohe prepínača HF/VHF merateľný signál oscilátora. Našiel som na nete datasheet SMD rezonátorov a hneď mi bolo jasné prečo prijímač na HF nefunguje. SMD rezonátor je od výroby CHYBNE osadený, je otočený o 180 stupňov oproti správnej polohe!!


zapojenie oscilátora


Pôvodný stav - nesprávne osadený oscilátor:
BAD XO


Opravená doska prijímača, opatrne som vyspájkoval oscilátor a otočil som ho o 180 stupňov. A... prijímač zase v pásme KV - HF nefungoval. Všimol som si že PIN 1 oscilátora má funkciu ENABLE/DISABLE tak som ho pripojil na napájacie napätie oscilátora tenkým vodičom - vidno napravo od rezonátora - a prijímač sa KONEČNE rozbehol a začal počúvať s upconvertorom:


OK XO


Podľa diskuzných fór na nete toto nie je ojedinelý prípad, takto chybne osadených prijímačov musí byť veľa, ak nie všetky! Kamarát si kúpil tento istý RX z ebay a tiež bol nefunkčný, presne týmto postupom som mu ho opravil. Musím povedať že prijímač ma celkom príjemne prekvapil, v KV pásme na 2m drôtu priamo do SMA konektora v tehlovej budove som počul kopu AM rozhlasových staníc a dokonca aj CW/SSB amatérov v pásmach 7 a 14MHz.


Keďže nemám špeciálne vybavenie na servisovanie SMT technológie a obyčajnou mikropájkou nie je možné vyletovať SMD oscilátor lebo má štyri kontaktné spájkovacie plôšky tak som ohol z drôtu 1.1mm špeciálny hrot do trafopájky. Trafopájku treba priložiť na piny SMD oscilátora a pinzetou ho zhora nadvihnúť keď sa pri ohreve uvoľní. Potom som vyčistil oscilátor aj dosku od cínu a kolofónie a mikrospájkou opäť zaletoval otočený o 180 stupňov:

soldering_iron - kliknutím zväčšisoldering_iron_detail - kliknutím zväčši


Pohľad na kompletnú dosku opraveného prijímača BA5SBA:


fixed BA5SBA 100MHz upconverter - kliknutím zväčši


Prajem pevnú ruku a úspech pri oprave!

73 Igor OM3CUG G QRP club 5976