Vlajka CZ  vysílač  

 

 

OK2VUV & OK2VAU

Radek & Peťka

a od 6. září i syn Filípek - zatím ještě bez značky.

 

         QTH: FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ       LOC. JN99EO

Zařízení, která používáme:  STANDARD C58 + PA 100W
dual band hand heldy - KENWOOD TH78E a ICOM IC W32E
na vyšší pásma máme home made transvertory na 1296 MHz cca 15W a 2320 MHz cca 1W

       ANT: Comet CX902 - triband vertikál ( 145 - 2x 5/8, 432 - 4x 5/8 a 1296 - 8x 5/8
na contesty : 144 - F9FT, 1296 - 4x SBF a 2320 - parabola 90cm.

QRV:
70cm - 439,762 5 otevřeně, ale někdy CTCSS - 94,8 Hz
2m    - OK0D - paging - 193 nebo CTCSS - 94,8 Hz

 

 

Dále něco o tom, jak jsme vybírali vhodný dual hand held.


Icom logo 

Když jsem se rozhodoval o pořízení nové dvoupásmové ruční stanice pro manželku, tak jsem si myslel, že to bude úplně jednoduché.

Výběr vhodné stanice


1.) Původně jsme se trochu dívali na YAESU FT50. Malé rozměry a několik zajímavých funkcí ji stavěly dost vysoko na žebříčku hodnot. Pak se naskytla možnost připojit tento "malý ruční granát" na měřící přístroje. Hlavní parametry splňovaly uváděné hodnoty, ale to hlavní co mě zajímalo, byla odolnost proti silným signálům. Tady mě "Jezina" dosti zklamala. Signál o úrovni cca 50mV způsobil "roztažení" signálu +/- 25kHz od základního kmitočtu a zárověň příjem na několika nedefinovatelných kmitočtech. Další nevýhodou je pouze jedna mezifrekvence a tím i poslech pouze na jednom pásmu. Manželce se zásadně nelíbily 2 oranžové čudlíky, takže konečný verdikt - Nebrat
Firemní informace lze nalést na
YAESU home page nebo konkrétněji na YAESU FT50

2.) Další v pořadí byl KENWOOD TH79E. Dosavadní zkušenosti s TH78E, kterého vlastním už nějaký rok, jsou smíšené, a tak zase následovalo ohledání fyzického kusu. Opět se projevily charakteristické rysy Kenwoodů. Reprodukce je hodně ve výškách a pokud se v signálu objeví šum, tak dochází k obtížnému rozpoznávání užitečného signálu. Ovládání je poměrně složité a vyhovuje opravdovým fandům radioamatérského vysílání, kteří každodenně mačkají čudlíky a vědí co to udělá. Pro občasné uživatele to moc není i když musím uznat, že naučení několika málo pojmů, které stanice zobrazuje na kvalitním displeji by nemělo být až tak složité. Nevýhodou je však vyšší cena zařízení i dalšího příslušenství. Stanice neobsahuje plně funkční tónový SQ a musí se dokoupit. Obal nepasuje zároveň na akupack a baterry pack. Můj verdikt - Pěkný vzhled a mnoho různých vlastností za které je nutno patřičně připlatit - kdo na to má, tak bych se nezdráhal doporučit.
Firemní informace lze nalést na
KENWOOD TH79A

Alinco DJ-G5

3.) Dalším výrobcem je firma ALINCO. Ta nabízí typ DJ-G5E. Z mého pohledu stanice zvládá všechny základní funkce zcela bez problémů. Navíc umí zobrazovat úroveň signálu na dalších 4 kmitočtech na pásmu, takže je možno opticky hlídat 8 kmitočtů a zvukově další 2. Touto funkcí se stanice stává skoro ideální pro "hlídače pásem". Ti však pocházejí většinou z řad radioamatérů, kteří již mají více času ( snad neurazím - důchodci, tělesně postižení... ) a tady vidím hlavní nevýhodu jinak velmi zajímavé stanice - display. Další nově zobrazované prvky ubírají místo a pro osoby s horším zrakem to znamená lovit náhradní oči. Další nevýhodou je větší rozměr na délku a větší hmotnost. Na pohled taky moc nevyniká a jak říká manželka " Zase to navrhovali chlapi" Můj verdikt - Zajímavá stanice a tady bych se zdržel hlasování, protože mi ALINCO nějak nepřirostlo k srdci.
Firemní informace lze nalést na
ALINCO

Standard C508

4.) Zbývá poslední zajímavý výrobce STANDARD. K této značce mám velmi vřelý vztah snad proto, že moje první mobilní ALL mode stanice byla a dosud je právě STANDARD C58 a taky první Hand held pocházel od STANDARDů. Vynikající vlastnosti C168 nás všechny překvapovaly v době před 6 léty a kdyby mi jej neukradli, tak bych se jej za nic na světě nezbavil. Snědí občané a tzv. "Taky amatéři" však určili můj zájem trochu jinam, protože po druhé krádeži, která se odehrála na setkání v Holicích, kdy mé ženě byl odcizen C468 bez antény přímo pod nosem, jsem začal být snad pověrčivý a dalšího STANDARDA jsem už nechtěl. Tady si dovolím malou vsuvku. Pokud někdo u někoho viděl 70cm STANDARDa C468 bez originální malé gumové anténky, bez výrobního štítku a bez originálního Akupacku pouze s baterkovým pouzdrem, prosím podat informaci na mail [email protected] nebo telefon 0658-72521, 611216. Pokud by byla informace úspěšná, tak se zcela jistě odměním. Ale dost bylo minulosti. Z mého pohledu firma STANDARD jaksi zapomíná, že její stanice mají ( nebo snad měly ?) velkou oblibu a asi usnula na vavřínech. Typ C568 je nehorázně drahý a řekl bych, že zastarává. Další miniaturní dual C-508 (viz obrázek ---->) vychází z typů C-108 a C-408 a jeho použití je snad pouze v oblastech pokrytých hustou sítí převaděčů s tónovým SQ a pro ty kdo nepotřebují komfort obsluhy a ženou se za co nejnižší hmotností. Můj verdikt - Jak je uvedeno výše - na STANDARDy nedám dopustit i když mě jaksi opustili. Pokud někdo neví co s penězma a nevadí mu některé nedostatky získá kvalitu za značnou cenu, ale nebude to na reprezentaci.
Firemní informace lze nalést na
STANDARD Ps: Pokud někdo zná firemní server, prosím o sdělení na mail [email protected].
Icom IC-W32ETakhle vypadá náš favorit ICOM IC-W32E

Na první pohled je to opravdu typický ICOM. Přehledný display je umístěn v oválném rámečku. Trochu ze široka umístěná tlačítka jsou dobře označena a pro orientaci v noci i zeleně prosvícena souběžně s displejem. Základní technické parametry mají všechny znaky moderního Hand heldu. Logika pracuje na 3V a proto je zaručena funkčnost v rozsahu 4 - 16V. Zároveň se snížil příkon celého přístroje. Výstupní výkon je na 4V 0,8W na obou pásmech a při 9V 5W na 145MHz a při 10V 5W na 432MHz. Z dodávaného akkupacku BP-172 4,8V 950mAh je výstupní výkon 1,5W. Pro oblasti s dostatečným signálem lze použít snížený výkon na 0,4W, který je dodržen v celém rozsahu napájecího napětí. Citlivost je mírně lepší než udávaných 0,16mikroV a odolnost je obdivuhodná na tak malou stanici. Lze poslouchat například signál S9+60dB a o 25kHz vedle slabý vzdálený převaděč současně. Na S-metru to udělá -2 kostičky, ale na signálu to nejde poznat. Z hlediska vstupních obvodů je to taky typický ICOM. Pro amatérské pásma se používají ostře laděné vstupy a tím nemůže dojít k zrdcadlovému příjmu. Při poslechu mimo amatérská pásma se zapínají širokopásmové vstupy, které mírně zhoršují citlivost, která je však vyrovnaná v širokém pásmu. Tady ovšem logicky dochází k zrdcadlovým příjmům, ale tento nedostatek nelze vyřešit jednoduchým technickým prostředkem. Vysílač je taky velmi kvalitní. Jediná nevýhoda proti jiným stanicím je minimální výkon 0,4W. Jiní výrobci obcházejí výkonový modul a poskytují výkon budiče v oblasti 15 - 30 mW, který často dostačuje pro spojení na přímou viditelnost. Spotřeba při takovém výkonu je kolem 90mA, kdežto u IC-W32 při 0,4W je asi 0,5A. S Čendou OK2TVI jsme dělali pokusy jaký minimální výkon bude dostačovat pro spojení na 500m v běžné městské zástavbě. Na mé straně byla anténa 4x 5/8 a Čenda měl OK1KRC na 145MHz otočenou jinam. Přes vkládaný útlumový článek se spojení dařilo ještě při 0,4mW !!! se stabilním reportem asi 53. Z minulosti mám zkušenost, že ke spojení na cca 3km stačí právě 15mW, ale podmínkou je kvalitní anténa na jedné straně. Absence tohoto mili výkonu je vyvážena kvalitou vysílaného signálu. Porovnáním spektrální čistoty a okolního vysílaného širokopásmového šumu se ICOM dostává na absolutní špičku. Tato výhoda se projeví především tam, kde je potřeba zároveň vysílat na blízkém kmitočtu od přijmového (srazy, služby.....).
Na závěr bych tady uvedl některé údaje, které výrobce neuvádí.
Spotřeba : RX 130mA - 13,8V, 130mA - 7,2V, 129mA - 5,5V, 111mA - 4V, VHF - 70mA, UHF - 84mA, save - 13,8mA, nabíjení - 66mA, osvětlení - 75mA
Pro snížení spotřeby na příjmu si lze zvolit 1.) rychlý save - začíná 6s se střídou 1:4 po ukončení činnosti, 2.) pomalý save - začíná za 48s se střídou 1:16 a 3.) Automatický save - je kombinací obou tzn. za 6s začne savovat rychle a po 48s přejde na save pomalý.
Vysílač : U mého kusu funguje vysílač v tomto rozsahu:
VHF - 136MHz - 174MHz
UHF - 375MHz - 492MHz
výstupní výkon kolísá v rozsahu cca 5dB.
Přijímač : v rozsahu 108MHz - 136MHz automaticky AM modulace a v dalších rozsazích automaticky FM,ale i AM, kterou lze zapnout pomocí ošálení logiky.Další rozsah VHF je 136MHz - 200MHz. V pásmu UHF 300MHz - 1000MHz plynule. Až se mi podaří zajistit nějaký vhodný generátor, tak tento údaj podložím skutečným měřením citlivosti.

Přeji mnoho úspěchů s firmou ICOM, pokud si zvolíte tento typ.

Samozřejmě, že postupem času se objevily další nové dualy, které jsou však pouze poloviční, to znamená, že neumějí současně poslouchat na obou pásmech, nebo-li nedá se s něma provozovat plný duplex crossband. Tyto nové modely jsou určitě technicky vyspělejší a mají několik moderních funkcí a tak, zcela jistě, vyhoví těm, kteří nepotřebují monitorovat současně ( a to myslím vážně - opravdu současně a ne pouze systémem scanování ) dva kmitočty se zcela rozdílnými vlastnostmi. Pokud si někdo v blízkém okolí pořídí některý z moderních trpajzlíků, tak si jej docela rád vyzkouším.

Poslední změny : Neděle, 12-Ledna-1998
Jakékoliv připomínky posílejte na
[email protected]"
Používání této stránky pro komerční účely je možné pouze se souhlasem autora!
Všechna práva vyhrazena. Copyright (c) 1997 RaK. All Rights Reserved.

jste návštěvníkem na této stránce od 1.10.1997

Tato stránka je registrována ve vyhledávači Seznam

 


Děkuji všem, kteří navštívili tuto stránku

73 !