Radioamatérské převaděče

Pro potřeby radioamatérů jsem postavil a udržuji dva radioamatérské převaděče - OK0AD v pásmu 2m a OK0BD v pásmu 70cm. Oba převaděče jsou projektovány jako městské převaděče pro Ostravu a okolí. 

OK0AD je umístěn na Technické univerzitě v Ostravě - Porubě v nadmořské výšce 300 m, pracuje na kmitočtu 145.600/145.000 MHz. V současné době je tento velmi starý převaděč po kompletní rekonstrukci (z původního převaděče byla použita jen původní skříň). Rekonstrukce byla tentokrát kolektivním dílem. OK2UWV a  OK2VLT postavili převaděč, OK2BMU a OK2UFY anténní systém a duplexer.

Převaděč OK0BD pracuje na kmitočtu 438.650 / 431.050 MHz, je umístěn v lázních Klimkovice - Hýlov v nadmořské výšce 354 m n.m, ve čtverci JN99BT. Převaděč je vybaven duálním SQL. Doporučuje se proto pracovat se zapnutým CTCSS 82.5Hz (při práci s CTCSS má vstupní citlivost 0.25 mikrovolt). Výstupní výkon převaděče je 10W ERP. Díky těmto dosaženým technickým parametrům je možno pracovat přes OK0BD nejen v Ostravě samotné, ale v okruhu od polského Bielsko - Biala, až po Lipník nad Bečvou. Fotografie ukazuje pohled na "vnitřnosti" OK0BD.  Sponzorem při nákupu dílů na OK0BD byla společnost B PLUS TV a.s. Zde si můžete prohlédnout podrobné technické parametry obou převaděčů.

 

Montáž anténního systému OK0AD na střeše Technické

univerzity v Ostravě - Porubě. Vlevo OK2UFY, vpravo OK2YP.

                                                                                                                     

Nový převaděč OK0AD ve staré skříni a duplexer OK0AD na polici

 

Další fotografie z instalace rekonstruovaného převaděče OK0AD

(kliknutím na fotografii je ji možné zvětšit)

Poslední úpravy antény OK0AD před vztyčením OK2YP upevňuje napaječ antény OK0AD Celkový pohled na anténu OK0AD Detail duplexeru OK0AD Jenda OK2UFY měří anténu OK0AD před připojením k převaděči
Detailní pohled na Site Master Kontrola duplexeru před připojeném k OK0AD Měření duplexeru vpravo Ivan OK2BMU Pohled z QTH OK0AD na Ostravu, nejvyšší dům v popředí - QTH radioklubu OK2KOS Další pohled z QTH OK0AD na Ostravu