Moje konstrukce
 Většina těchto konstrukcí byla již někde publikována, já jsem je pouze postavil, pokusil se oživit a zde popsat své úspěchy a či  neúspěchy.

Jednoduchý 145MHz-FM přijímač.
Programátor mikroprocesorů Atmel.
 
 


145MHz - FM přijímač

 Jedná se o přijímač postavený podle návodu OK2XDX, publikovaný v ARA 4/96. Tam byl použit pro příjem obrazových map z meteo satelitů NOAA apod. V mém případě jsem v něm provedl několik uprav a teď ho používám pro příjem v amatérském pásmu 144-146MHz.
 Popis přijímače:
Jádrem celého přijímače je dnes již poněkud zastaralý, ale stále vynikající obvod MC3362 od Motoroly, (jeho náhrada je dnešní MC 13135). MC3362 je kompletní úzkopásmový přijímač do 200MHz. Ke své funkci potřebuje minimum externách součástek. VCO kmitá o mezifrekvenci níže tj. 133,3-135,3MHz. 1. mezifrekvence je 10,7MHz, druhá 455kHz. Pro druhý oscilátor je použit krystal 10,245MHz. Jako nf zesilovač je použit osvedčený obvod LM386.  Pro předzesilovač je použit dvoubázový MOSFET typu KF910 apod.
Bližší informace na stránkách OK2XDX  nebo firmy Emgo.

Použité úpravy:
V rámci zjednodušení bylo vypuštěno řízení kmitočtu pomoci syntézy, laděné obvody přeladěny do pásma 144-146.
V zapojení jsou použity součástky z tzv. šuplíkových zásob. Filtr na 10,7 byl realizován běžným keramickým filtrem pro stereo FM o šířce nějakých 250kHz. Filtr na 455kHz je červená kostka. Pro případné zájemce o realizaci doporučuji přidat k blokovacím kondíkům 100n kondenzátor 4n7 apod. MC3362 lze sehnat v GESu nebo svého času i v GM, cena se pohybovala kolem 50Kč.
Moje zapojení:

Pro přijímač jsem si zhotovil anténu typu "pendrek".

Jedná se o 47 závitů na umělé trubičce, lze použít např. náplň do lepící pistole, ta moje trubička je pozůstatek z montážní pěny
(né ztuhlá pěna ale trubička ze spreje :-)). Pro příjem se docela osvědčila. Na ničem jsem to neměřil, návod jsem převzal někde z internetu.

Přijímač jsem testoval s touto anténou v Brně na Palackého vrchu v Králově Poli, kde byly slyšet převaděče OK0F, OK0D, OK0H. Příjem OK0F byl pro široké  filtry rušen packet radiem z blízkého nódu. Mírně se k tomu přidalo  i elmag. rušení od počítačů na kolejích na Palečáku...
 


ProgAtmel

Jednoduchý programátor mikroprocesorů 89C2051 na paralelní port. Měla by sním jít programovat celá řada 51( 1051, 4051), po dodělání redukce i 89C51/52.
Tuto konstrukci lze sehnat na HW serveru. Je tam veškerý popis, včetně zapojení, ovládacího uživatelské rozhraní, podklady pro výrobu desky plošného spoje.
 Jelikož jsem nechtěl vyrábět oboustranou desku, navrhl jsem si desku jednostrannou, asi s 16 drátovými propojkami. Pro případné zájemce je tady:

Schéma programátoru:   progatmel.gif
Deska s plošnými spoji:  progatmdps.gif
                                      progatmdps.ps
Osazovák:                      progatmos.gif

Místo tranzistorů PNP ASY27 použít naše KF517, stabilizátory jsou ze strany součástek, až bude chvila času tak to ve schemátku předělám .
Na straně programátoru je použit konektor Centronics s 36 piny. Piny 19-30 jsou spojeny s pinem gnd na konektoru.

Ještě ho nemám hotový, až bude, napišu, jak mi to funguje :-)
Několik postřehů při stavbě programátoru.
 Osazení neskýtá žádné záludnosti, vhodné je napřed osadit všechny propojky, pak pasivní součástky, diody, tranzistory, nakonec pak připájet propojovací káblík. Pozor na zapojení správných čísel pinu na desce na na konektoru(jedna strana je opačně). K programátoru je potřeba dobrý zdroj nejlépe něco kolem 16V, maximální napětí je dáno stabilizátory( by měli snést max 35V), ovšem pak je potřeba přidat odpovídající chladič.
 Před osazením IO je vhodné proměřit jejich napájecí napětí (5V). Pokud by program nenalez programátor připojený, a vše jste už proměřily a zkontrolovaly,  ujistit se že LEDky při komunikaci blikají. ev. provést tvrdý restart počítače. Stalo se mi, že se procesor nenaprogramoval, po měření jsem zjistil, že je vadný kontakt v patici pro Atmela - neměl napájení.
Pokud by vše selhalo je ješte k dispozici krokovací režim, ve kterém lze měřit jednotlivé napěťové úrovně na portech.
Jestliže vám procesor hlásí jinou signaturu a jinak je dobrý neděste se, taky mám takový jeden kousek..
Přeji veselé programování.


Pokud by jste našli nějakou chybu, měli nějaký dotaz apod. pište na [email protected]
Created by ToMik 2001

HOME