Moje oblíbené programové vybavení

Můj hardware

Linux Operační systém Linux mi běhá na obou počítačích.
Klady: * Linux je mimořádně stabilní. Letos mi chcípnul teprve dvakrát a má slíbené, že když to udělá potřetí, půjde z domu. Vzhledem k tomu, že už je konec roku, asi u mě zůstane. * Linux má přímo v kernelu vestavěnu podporu radioamatérského protokolu AX25. * Linux je velmi výkonný: na jednom počítači 386 mi běží paket, WWW server, WWW paketová BBS, příjem WX obrázků z družic a spousta systémových programů, přitom procesor je většinu doby zatížený asi na pět procent. * Linux je ideální programátorský systém: překladač GNU C a C++ z se díky svým kvalitám používá i v komerčních systémech (např. Sun). Linux se snadno nastavuje: konfigurace není uschována v registru plném hexadecimálních čísel, ale v hejnu dobře zdokumentovaných textových souborů.
Zápory: * V Linuxu nelze jednoduše spouštět programy z DOSu. To může být i výhoda - Linux nelze zavirovat. * Linux je poněkud náročnější na správu systému. Pokud vám dělá problém nainstalovat Windows, Linux není pro vás.
Xpr Můj vlastní paketový program. Běhá to v grafickém okenním prostředí. Program používá podporu AX25 vestavěnou přímo v operačním systému, takže dokáže spolupracovat s libovolným jiným programem určeným pro PR v Linuxu. Může se použít jako velmi jednoduchý digipeater. Plně podporuje češtinu v jakémkoli kódování, přičemž rozšíření o další jazyky je triviální záležitostí. Momentálně podporuje češtinu, angličtinu a němčinu. Umožňuje definovat vlastní povely.
Gimp Naprosto fantastické malovátko typu "Photoshop". Bohužel na mém počítači neběhá, nýbrž se plouží želvím kročejem. Umí toho strašně moc - předpokládám, že jsem dosud objevil možná pět procent možností, které poskytuje. Program je řešený stavebnicově - dá se rozšiřovat o další možnosti a funkce bez zásahů do vlastního programu. Program je sice interaktivní, ale pro opakované manipulace s obrázkem má vlastní programovací jazyk. Ještě nedávno jsem zde psal, že program je málo stabilní a často se hroutí. To platilo o verzi 0.99.10, kterou jsem měl doma. Pak jsem přitáhnul verzi 0.99.18 - je mnohem lepší a nedávno byla uvolněná verze 1.0, která mi ještě nezhavarovala ani jednou. Pravděpodobně nejkompletnější stránku k programu GIMP najdete na http://www.nuclecu.unam.mx/~federico/gimp/index.html.
XV Nejkomfortnější prohlížeč obrázků na světě. Dovede si vytvořit vlastní databázi obrázků, dokáže provádět některé komplikovanější manipulace s barvami a s obrázkem samotným. Program je u mě najvytíženější při prohlížení různých haňbatic na CD. Program je prakticky automatickou součástí kterékoliv distribuce Linuxu s X11, takže odkaz neuvádím.
Xephem Astronomický program. O astronomii se zajímám a Xephem je přesně to, co jsem pro DOS nebo Windows roky marně sháněl. V základní distribuci je mapa hvězdné oblohy, mapa Země, Měsíce a Marsu, umí to zobrazit systém Jupitera a Saturnu a spoustu dalších věcí. Umí získat data na Internetu - jednak údaje o hvězdách a dále skutečné obrázky hvězdné oblohy. Kromě základního balíku mám ještě "Positions and Proper Motion Catalog" - katalog poloh a pohybu asi půl milionu hvězd do magnitudy kolem 10 a "Guide Star Catalog" - katalog poloh asi 20 miliónů hvězd a galaxií do magnitudy 15. Dokupy asi 250 MB dat. Program je k nalezení na adrese http://iraf.noao.edu/~ecdowney/xephem.html.
Netscape Tohle asi všichni znáte. Pro mě je to momentálně nejoblíbenějsí programovací platforma. Na WWW si vedu vlastní domácí účetnictví, vlastní BBS, mám spoustu užitečných prográmků. Možná, že ne zrovna Netscape, ale WWW má podle mého názoru před sebou velkou budoucnost. Učte se UNIX, MS Windows NT a spol vám pro WWW nenabídnou zdaleka tolik.


mail