Reportáž psaná na contestu


                                                                                                   Mikrovlnný závod 2003

Azimut 326° aneb Ještěd mikrovlnný

 

"Vstávej, chcete brzy vyrazit. No, ták, snídani máte na stole, mějte se pěkně a hlavně se mi v pořádku vrať." To je probuzeníčko.
Kouknu na budík. 4:05. V koupelně si asi pět minut rozlepuji oči a snažím se nahodit řemeny. Jde to ztuha, hodně ztuha.
Pavel PPK je na tom o poznání lépe. Takřka připraven vyrazit.
Snídám a na to asi za deset minut zamykám dveře bytu. Závidím ženě, jen co se o nás postarala šla si ještě nějaký ten veršík odespat.
Je sobota časně ráno a cíl jasný. 1012m vysoký Ještěd.

Letos bychom si neměli SHF contest určitě nechat ujít. Ono už loni se nám účast na něm dost vyplatila. Na tom jsme se shodli hned po II. subregionálu.
"Chce to nějaký pořádný kopec!" Prohovořil Emil UZY, majitel 13cm a 3cm zařízení.
"Jó, to by chtělo." Odbroukali ostatní.
Padlo i několik návrhů. Ale shodli jsme se na jediném. Na dalším pivu.
Jenže týden na to se ozval Petr ZR. Předjednal s klukama z OL4W "zapůjčení" Ještědu". Pakliže se nám tam bude chtít. A chtělo. A to jsme se ještě pořádně nekoukli do turistických map. Po nakouknutí se nám chtělo ještě víc. Bylo jasno.

Přípravy - jako již tradičně hektické - byly poznamenány poznáním, že pomalu přicházíme o kamaráda. Libor OK2ZO nedostal poprvé co jej známe doma "propustku". Jeho nová YL zaúřadovala vskutku nekompromisně. K tomu se přidala i nemoc našeho VO Pavla OK2PMA a bylo jasné, že se musíme obejít bez dvou velmi zkušených telegrafistů. Resp. že nám zbyl z kategorie kvalitních CW operátorů jen jeden - Jarda OK2BJL.

Jenže. S 23cm anténou jsme nebyli spokojeni. Krátkou domluvou padla volba na profi 55el. F9FT. A proč ne hned dvě?
Nic není napoprvé a dobře. To mi radíval otec. A zase měl pravdu. Sakra!
První várka antén se nepovedla. Byla sice na 23cm, ale laděná o nějaký ten MHz níže. Prostě někdo někde šáhl do blbý hromady. S Emilem i VOPem nebylo chvíli moc řeč. Ono není divu. Přeměřit, osadit, vycentrovat s přesností na desetinu milimetru bratru 110 prvků. A pak zjistit, že zbytečně. To dá psychice dost zabrat. No nic. První pokus nevyšel. Navíc zjištění, že představa o slušných robustních profi anténách vzala za své, na optimismu nepřidala.
Za týden přišlo Laa a s ním rychlé repete. VOP zase měřil prvky (a dopilovával na uvedené rozměry). BJL je tentokrát centroval a sázel na ráhna. Emil se věnoval koncům. Sice jsme již věděli jak na to, ale stejně nám to trvalo asi sedm hodin (!). S vyzkoušením deset. Uf. Ten den Jarek PRF dovezl připevňovací H-čko a zase utíkal vyrábět slučovač napočítaný Pavlem PMA. Do závodu zbýval týden.
Další přípravy se odehrály v normálu a tak v pátek v předvečer contestu vyrazila průzkumná skupina vedena gen.plk. VOPem. Další jednotky se vydaly ke kótě samostatným průnikem v sobotu časně ráno.

Až do Hradce se nám jelo báječně. Logicky, jen vážný důvod může přimět normálního člověka bloumat v sobotu kolem šesté po silnicích. Za Hradcem to nebylo zlý, ale bylo poznat, že hodina už pokročila. I tak jsme proti itineráři najeli asi 25 minut. Skvělé, cíle jsme dosáhli po třech hodinách, dobrý čas. Zajímalo nás, kde asi přespala průzkumná jednotka. Na malém parkovišťátku na Ještědu jsme pochopili jednak obsah dvou poněkud zvláštních telefonátů. Druhak to, kde se náš předvoj ubytoval na noc. Spali a dosud na nás marně čekali někde pod kopcem…

Z pozdějšího hlášení gen.plk. VOPa pro generální štáb radioklubu: “Ještěd je od Brna skutečně daleko. Na denní ježdění to není, tachometry napočítaly 270 - 300 km (různými trasami). Pro toho, kdo v Liberci nikdy nebyl, je Ještěd naprosto úchvatnou stavbou na vrcholku neuvěřitelně špičatého kopce (1012m) tyčícího se 500m bezprostředně nad okresním příhraničním městem. Z jeho vrcholku je vidět do Německa i Polska asi tak dobře, jako z Pražského hradu na věž Žižkovského vysílače. Vnitrozemí je pak lemováno horizontem ve vzdálenosti ca 100 km…”

Chlapci z Liberce se "vycajchnovali" a všechno co slíbili, bylo připraveno. Speciálně patří díky Petrovi OK1FHG. Přípojka i místo na vysílání bylo vzorně připraveno. Turisté, a bylo jich opravdu požehnaně, nejprve zírali na to, kterak vrtáme do betonovo-skalnatého podloží skoby pro uchycení stožárových kotev, později s otevřenými ústy sledovali vztyčovací zápas se stožárem osazeným dvojicí skoro 5timetrových antén a nakonec s výrazem maximálního údivu nahlíželi do našich vysílacích automobilů (asi jako když návštěvníci ZOO sledující rozmnožovací proces paviánů).

Nakonec jsme postavili:

1. stožár    23cm    (Sněžka + transvertor + PA 40W + 2x 55el Y)
2. stožár 13cm (IC275E + transvertor + PA 4W + dish 100cm)
3cm (IC275E + transvertor + PA 1W + dish 48cm).

Vše stálo zapojeno již rekordní 2 hodiny před závodem. Petr OK2VOP si tak ještě stihl během 20 minut cvičně "střihnout" přes 20 QSO do nového diplomu "Tisícovky Čech, Moravy a Slezska". Slunce se rozhodlo pálit.
Byl čas kochat se dominantností Ještědu. Nádhera! Ten rozhled. Ten výhled. Ty baby! Nepamatuji si, kdy naposledy se nám podařilo s takovou rezervou vše nachystat. Dobrý začátek. A pro turisty očividně nečekaná atrakce.

Jenže zdání klame. A jak. Když jsme na 23 cm ani hodinu před závodem nenašli žádný maják či stanici, znervózněli jsme. 15 minut před závodem jsme byli jak na trní. A pět minut před na prášky. Když tu se do kraje v širou dál rozlehlo Emilovo:"Vypni to! Vypni to!"
Tůristi s otevřenými ústy otočili pohledy směrem k zoufalému výkřiku, nahrnuli se do ochozů věže s pohledy lačně zabodnutými našim směrem. Vypnuli jsme to. Pozdě. “Horní” konec LCF kabelu, který je za normálních okolností spojen šroubovým spojem se slučovačem se na nás usmíval ze sedmimetrové výšku asi půl metru od plánovaného rozebíratelného spojení. Výsledkem této "drobnosti" byl patrně po zaklíčování odejitý vstupní tranzistor přijímače a asi hodinu a půl nutná provizorní oprava. Výsledkem byl transvertor, jehož šumové číslo určoval monolitický zesilovač. A to není nic moc. Zato pásma 13 cm a 3 cm nám vše později alespoň trochu vynahradila.

Vedro, které nás na kopci potkalo, bylo místy nesnesitelné. Před mučivými paprsky nebylo prakticky kam uniknout. 10 metrů vzdálený stánek s pivem za bratru 20 Kč za jeden kus byl jediným řešením jak zmírnit pouštní útrapy a tak jsme každý vypili za závod tolik, co jindy za rok... :-)

Příval stovek turistů, kteří si nás fotili jako divou zvěř a místní atrakci číslo 2, neustával. Se spojeními to už ale bylo horší. Naše očekávání bylo v tomto směru daleko větší. 23cm mělo stanovenou normu 100 QSO - tragický konec tranzistoru snížil plánovaný sportovní výkon na polovinu.
Na 13 a 3 cm jsme sledovali předpovědní synoptickou mapu i skutečný vývoj počasí a podařilo se nám udělat několik RS QSO směrem na jih. Před koncem závodu jsme tušili možný RS do PA, stanice jsme slyšeli, ale to bylo asi tak všechno. OK1VAM dělal tou dobou (dle DX clusteru) QSO do G. Drobná srážková aktivita nad jihem Čech v poslední hodině závodu nepřinesla žádný úspěch - pořádný liják přišel až s frontou v noci na pondělí. Ale to už bylo pozdě.

Z hlášení operátora 3. kategorie a specialisty CW 4. cenové skupiny ing. CSc. BJL pro Komisi pro růst kvality spojení a v kopii pro Okrašlovací spolek našeho radioklubu: “Chodilo to báječně, jenom jsme litovali PA stanic na 3cm, které byly slyšet v blížící se frontě od západu, ale stanice z němec nás překřičely. Noc a neděle proběhly v poklidu, spojení na pásmech přibývala odpovádajícím tempem…”

A tak jsme za přispění obsluhy pivního stánku stihli i malé skupinové foto a tradá domů.

Díky amatérům z Liberce za podporu.
Díky všem za pěkná spojení a omlouváme se těm, co nás na 23 cm dobře slyšeli a nedovolali se. Věřte, že nás to mrzí dvojnásob.
Král je mrtev, ať žije Král a o PD už zase s funkčními 23 cm naslyšenou z JN89JI (nebo třeba z Everestu?).

Jarek OK2BJL, Petr OK2VOP



 

Předběžné výsledky:

 

23cm:

Pocet QSO  : 56 
- Dvojita  : 0 
- Chyby    : 1 
------------
Platna QSO : 55 

Soucet bodu: 7 821 
ODX        : DK2GR v JN59IE na 349 km

Pocet DXCC : 4 
DXCC       : 36xOK     17xDL      1xOE      1xOM    

Pocet WWL  : 13 
WWL        : 14xJO60   10xJO70    6xJN79    4xJO80    4xJO61    4xJN89  
              3xJN69    2xJO71    2xJO62    2xJO50    2xJN99    1xJN78  
              1xJN59  

WWL map    :

     JO62                
     JO61 JO71           
JO50 JO60 [QTH]JO80      
-------------------------
JN59 JN69 JN79 JN89 JN99 
          JN78           




13cm:

Pocet QSO  : 19 
- Dvojita  : 0 
- Chyby    : 0 
------------
Platna QSO : 19 

Soucet bodu: 2 392 
ODX        : DL0GTH v JO50JP na 293 km

Pocet DXCC : 2 
DXCC       : 12xOK      7xDL    

Pocet WWL  : 7 
WWL        :  7xJO60    5xJO70    2xJO80    2xJN79    1xJO62    1xJO50  
              1xJN89  

WWL map    :

     JO62           
                    
JO50 JO60 [QTH]JO80 
--------------------
          JN79 JN89 




3cm:

Pocet QSO  : 36 
- Dvojita  : 1 
- Chyby    : 1 
------------
Platna QSO : 34 

Soucet bodu: 5 206 
ODX        : S57C v JN76PB na 519 km

Pocet DXCC : 4 
DXCC       : 23xOK      6xDL      3xOE      2xS5    

Pocet WWL  : 11 
WWL        : 11xJO70    6xJO60    3xJO80    3xJN79    2xJO71    2xJO50  
              2xJN78    2xJN76    1xJN99    1xJN89    1xJN66  

WWL map    :

          JO71           
JO50 JO60 [QTH]JO80      
-------------------------
          JN79 JN89 JN99 
          JN78           
                         
     JN66 JN76