OL Party 2010


Závod byl avizován dlouho dopředu. To že se konal už někdy v minulosti jsem věděl, ale zatím jsem ho nezúčastnil. Na závod jsem se docela těšil. Dokonce jsme kvůli němu přijeli dříve z návštěvy rodiny na Slovensku, abych ho mohl jet. Pravda, byl jsem docela unavený z řízení vozidla, ale odstartoval jsem.
Původně jsem měl v úmyslu pro tento případ stylově oprášit starý RIG z OLáckých dob a odjet závod na něj. Ještě ho pořád mám !!
Bohužel síťový zdroj pro vysílač byl nefunkční, tak jsem vyjel s běžným zařízením, které teď používám. Na starý RIG bych nemohl ani jet v pásmu 80m, bylo jen na 160m. Navíc by asi byl problém s dopasováním TX-u k anténě. Je tam ještě Pí - článek počítaný pro antény s vysokou impedancí (pro windomku) a současně používaný dipól by nemusel fungovat dobře. Možná příště.

Na dobu kdy jsem měl OL rád vzpomínám, byť to byla celkem krátká doba (asi 9 měsíců) od dubna 1977 do konce ledna 1978. Za tu dobu jsem udělal asi 820 QSO s 9 zeměmi. Deník mám ještě schovaný a v rubrice Logsearch je možno i v tomto deníku vyhledávat.

Podle doporučení organizátora jsem odjel první hodinu na 160m a druhou na 80m. Na obě pásma mám dipóly, pro 160 m asi 25m vysoko pro 80 asi 19 m vysoko.
Celkem se podařilo 72 QSO (37 na TOPu a 35 na 80m) s celkem 63 násobiči (plus moje OL značka 1x za závod) - to je tedy 64. Suma sumárum 4 608 bodů. Dosáhl jsem čísla spojení 28 (počínaje 99 a pak směrem dolů). Mnoho stanic s menším číslem jsem neslyšel, tak by umístění nemuselo být špatné.
Po závodě mě ještě zavolal OK1IF, ale moc jsem ho už nevnímal, skoro jsem už spal HI.

Druhý den jsem se podíval koho jsem vlastně dělal a s kolika z těchto OL stanic jsem měl tehdy (během držení OL-značky) spojení. Vyšlo to takto:

Ještě jako držitel OL jsem dělal tyto stanice:
OL5AUY
(dnes OK1PI)
OL6AUL  (
OK2BWM)
OL5AWG (OK1AWG)

Později jako OK jsem ještě pracoval s:
OL1AYV
(OK1FWW )
OL3AXS
(OK1DX)
OL1BBR
(OK1DQT)
OL5VVL
(OK1MYA)
OL7VJV
(OK2BHS)
OL2BBK
(OK1DXK)

Je zajímavé, že některé stanice si část sufixu nebo dokoce celý zachovali i jako OK:
OK1MDK - OL1ADK
OK1FZM - OL1AZM
OK1MGW - OL5AGW
a dokonce
OK1AWG - OL5AWG

S posledně jmenovaným jsme se kdysi (ještě jsme měli oba OL) setkali při mé návštěvě příbuzných v Chrudimi a na jeho motorce jeli pak navštívit dalšího OL v Pardubicích. Tuším to byl OL5AUS jestli se po těch letech dobře pamatuju.

Je potřeba poděkovat Pavlovi OK1DX za zorganizování závodu, kde se potkali služebně nejstarší OL (OL2AAH, OL9AAV, OL8AAZ atd.) s těmi "o něco" mladšími a dokázali si připomenout cosi ze svých začátků na pásmu 160 metrů.


V Ostravě 13.9.2010


Hlavní  strana