Co používám v hamshacku



KV pásma:


Používám dva KV transceivery:

Starší z nich je transceiver Icom IC 735.
Tento TRX je docela už zastaralá záležitost. Po doplnění CW filtrem Inrad 250 Hz jsem s ním ale spokojen. Jeho úroveň je poplatná své době (cca druhá polovina 80.let), tzn. tehdy ještě nebyly výmysly typu DSP apod. Ale je to poctivě udělané rádio a dobře ofiltrované.



Dalším rádiem je zánovní Kenwood TS-480SAT:



V současné době využívám hlavně toto rádio. Jak říká Jiří OK2RZ tento "malý šulin" dělá stejně dobré věci jako velké a drahé bedny. 
Nelze než souhlasit.
Rozhodně lze s tímto malým kašpárkem hrát velké divadlo. Přijímač je velmi dobrý. Zvolil jsem 100W verzi s anténním tunerem, abych si usnadnil ladění do vstupu koncového stupně. TRX je doplněn originálním CW filtrem 270Hz a hlasovým modulem.
 
V září 2007 jsem si pořídil k transceiveru home made PA s GU74b. Měl sice dávat 700W, ale ve skutečnosti dá (na některých pásmech maximálně 600W a na 160m po úpravě PI článku asi jen max. 400W). Určitě je pomocí poté co při provozu se 100W už byla jen malá šance na zvýšení skóre DXCC.
Naprostou většinu spojení co jsem udělal jsem ale měl s mnohem menšími výkony. Koneckonců při běžném DX provozu je povoleno stejně jenom 750W a limitujícím problémem je spíše kvalita příjmu. Hlavně na spodních pásmech je dnes nezbytné používat RX antény.

Antény
160m
Od prosince 2009 mám v provozu dipól se středem na stožáru bývalé společné televizní antény ve výšce cca 25m nad zemí. Jedno rameno je skoro vodorovné na sousední bytový dům ve směru přibližně na USA a druhé rameno šikmo k zemi ve směru přibližně na západní část Austrálie.

Tato anténa měla svůj  vývoj. Původně jsem používal čtvrtvlnný sloper natažený mezi stožárem společné TV antény na 5 patrovém paneláku a lampou pouličního osvětlení. Poté co mi místní nenechavci několikrát anténu strhli, umístil jsem konec co byl původně na lampě na stejný stožár (společné antény) na protějším domě. Vznikla tak jakási LW anténa. Anténa byla napájena docela zvláštním způsobem: V době postavení antény jsem živý konec RG58 (jiný kabel jsem zrovna neměl) zapojil na zářič na stožáru společné antény (asi 22m vysoko) a opletení jsem uzemnil na uzemňovací soustavu domu. Anténu jsem dostříhal do rezonance. Sloper byl původně nasměrován do dvora mezi obytné domy. Pamatuju si jenom, že na něj chodily výborně stanice z UA9. 

Po přemístění druhého konce antény na protější dům nastal ale problém. Rezonance antény se docela dramaticky posunula směrem dolů (na cca 1650 kHz). Protože anténa příliš zkracovat nešla, musel jsem ji dolaďovat transmatchem, což předtím nutné nebylo (šikmá měla PSV = 1 a šířka pásma byla větší než 70 kHz pro rozumné PSV). 
Na tuto anténu jsem na TOPu udělal se 100W výkonu všechny světadíly s výjimkou VK/OC a přes 100 zemí DXCC.
S touto anténou nastaly problémy poté co nám dělali zateplení domu a nové hromosvody.

20.ledna 2008 jsem natáhl znovu sloper cca 38m dlouhý ve směru přibližně na JV. Oprava mé LW antény zatím nevedla ke kýženému cíli. Zvolil jsem toto doufám prozatímní řešení. Anténu jsem hned druhý den "pokřtil" spojením s JA7NI se 100W out. Během CQ 160m CW contestu jsem jenom strávil u rádia jen několik hodin kolem východu slunce a udělal jsem jen 4 QSO do W a VE. Byli ale slyšet prachbídně. Výška antény hold dělá svoje. To dovolávání se snad zlepší po dokončení úprav v PÍ článku PA.  
Pár spojení se podařilo i během RSGB 160m contestu, ale to je takříkajíc "nadostřel". Tedy žádné DX-y.

Před prosincovým ARRL contestem 2009 jsem se konečně rozhoupal a realizoval jsem řešení, které jsem měl v úmyslu již dávno. Propojil jsem vodorovný i šikmý zářič do dipólu. Vyloučil jsem použití zemnicí soustavy domu a protiváhu teď tvoří druhé rameno. První zapojení potvrdilo, že tato cesta je schůdná. Minimum PSV bylo někde na 1930 kHz a po prodloužení šikmé části dipólu asi o 3m anténa rezonuje na 1835 kHz (šířka pásma pro PSV<2 je asi 1790 - 1910kHz, což vyhovuje). Anténa nyní chodí mnohem lépe na Ameriku a to severní ale i jižní.





80m
Na pásma nad 80m jsem celou řadu let používal windom anténu FD4 i s přídavnými dvěmi rameny pro WARC a 21MHz. Napájení bylo modifikované proti originálu a to tak, že anténa byla napájena nejdříve TV dvojlinkou a později žebříčkem po celé délce až do shacku. Tam byl jednoduchý symetrizátor a transmatch, kterým jsem anténu dotahoval na jednotlivých pásmech. Anténa pracovala
přijatelně (výška asi 18-19m). Kvůli stavebním pracem na domě (výměna oken a zateplení domu) jsem ji ale musel sundat.

Nicméně jsem na Silvestra 2007 natáhl na její původní místo alespoň dipól pro 80m. Je napájen kabelem Aircell 7 a symetrizace je dost odbytá (jen 2 ks nacvakávacích feritů u antény). Je střižen do CW pásma a dělal jsem na něj už spojení se všemi kontinenty včetně Oceánie (VP6DX).

40, 30, 20, 15 a 10m
Pro tato pásma jsem po létech zprovoznil vertikál pro 80-10m (mimo 18 a 24 MHz). Je to kopie HF6 od Cushcraftu, kterou po převratu vyráběl někdo v Praze. Nepodařilo se mi ho zatím (z časových důvodů - zima přišla brzo) doladit na pásma 21 a 28 MHz. Také 14 MHz nemá dost dobré PSV i když je tam v rezonanci. Na 80m jde vyladit jen malý kousek (cca 30-40 kHz). Já jsem ho naladil do SSB DX okna.
Existuje možnost tento vertikál doplnit o pásma 18 a 24 MHz, ale ten doplněk musím nejdřív vyrobit. Je tedy co zlepšovat. 


Na pásma 18 a 24 MHz
zatím nemám nic.


VKV pásma:
Z domácího QTH jsem QRV na 144 a 432 MHz.

Použité zařízení: Kenwood TM255E, TM455E a stařičký Icom IC202.








Taky mám ještě home made TRX pro 144 MHz z 80.let s výkonem asi 5W pro všechny druhy provozu a nějakou přenosnou ručku.
Na 2m můžu výkon zvednout na necelých 200W a na 70cm na cca 120W výkonu.

Antény jsou na trubkovém otočném stožáru poháněném home made rotátorem. Stožár 6 m dlouhý je umístěn na střeše výtahové strojovny na střeše bytového domu a výška horní antény (70cm) je cca 9m nad střechou a cca 28m nad okolním terénem. Antény jsou napájeny v úseku od antény po rotátor kabelem RG213-FOAM a dále pak do bytu kabely Aircom. Délka kebelu k 70cm anténě je asi 35m a k 2m anténě asi o 3m kratší. Nic moc.

Anténa pro 432 MHz je 21el. Tonna (délka cca 5m).
Pro 144 MHz nyní používám DK7ZB v provedení 12 prvků (4WL), která nahradila 13 el.DL6WU (délka cca 7m) z dílny firmy Zach, se kterou jsem nebyl vůbec spokojen. DL6WU v původním provedení byla řešena velmi nevhodně pro použití ve stálém QTH bičovaném větry a deštěm. Teprve řádné výztuže a podpěry změnily kroutící se a na stožár namotávající se "cosi" na anténu. Vřele nedoporučuji původní provedení.

DK7ZB je provedena mechanicky stabilně a funguje poměrně dobře.

V plánu je anténa pro pásmo 50 MHz. Musím ale počkat na listopad 2011, kdy v Ostravě konečně skončí vysílání analogové televize na 1.TV kanále.

Naposledy editováno 2.dubna 2010

Hlavní strana