Paket rádio


Paket rádio je druh radioamatérské datové komunikace. Je mnohými odepisován jako něco překonaného, technicky nedokonalého, snadno nahraditelného Internetem. Dokonce jsem někde četl že to byl dříve takový amatérský Internet.

Osobně si myslím, že minulý čas není na místě. Více než 10 let sysopování paketových nódů v Ostravě mě naučilo novým věcem, naučil jsem základy TCP/IP protokolu, sítí, techniky kolem modemů apod. Tzn. že naplňuje smysl radioamatérské činnosti, kterou je přece sebevzdělávání a technické studium. Osobně mě zaměstnává od počátku 90.let kdy byl u nás povolen, nejprve jako uživatele, později jako sysopa. Viděl jsem síť jak se rozrůstá a později postupně chřadne. Dramaticky ubylo rádiových linek, které postupně nahradily linky internetové.
Nicméně dneska se uvádí do provozu nová generace linek postavená na technologiích podobných WiFi nebo WiMAX, která může propojit nódy nezávisle na síti Internet. Rovněž přenosové rychlosti linek se nedají porovnat s tím co bylo třeba před 10 lety. V západní Evropě se označují jako Hamnet sítě a postupně propojují Rakousko, Německo a Švýcarsko. Četl jsem o lince do Itálie.
Postupně tady budu uvádět nějaké zajímavosti v tomto oboru.

Zatím tady jenom umístím odkazy na dvě webové stránky nódů které udržuju.

OK0NOS a OK0NTU.

Sysopové v české republice mají svoje sdružení zvané Rada sysopů. Na jejich stránkách (bohužel značně neaktuálních a málokdy aktualizovaných) se dá dozvědět více.

Uživatelům webových rozhraní paketových nódů jenom malé upozornění: bez celosvětové paketové sítě by ani webové DX clustery nebyly to co jsou dnes. Uvádím DX-clustery, protože to jsou asi nejpoužívanější nástroje pro DX provoz na KV i VKV pásmech.
V Ostravě 12.10.2010
Hlavní  strana