Jeden večer na TOP bandu


8.12.2011 Magický večer na TOPu

Všichno to známe.
Sedneme si někam na kmitočet, voláme výzvu, volají stanice. Většina stanic co zavolá jsou tzv. všední spojení, většinou Evropa, sem tam i něco kousek dál. Vždycky potěší jakákoliv DX stanice. Zejména když používáte (tak jako já) jen nedokonalou stanici umístěnou v městském prostředí, kde si můžete jenom nechat zdát o nějakých speciálních přijímacích anténách atd. A je-li vaším zájmem provoz hlavně na spodních pásmech, je situace ještě horší. Antény jsou nízko, jsou zpravidla krátké, rušení a šum znechucující. Small pistol je vždycky závislý jen na tom co mu příroda nadělí.

8.prosince 2011 byla příroda ke mně štědrá.

V DX clusteru jsem zaregistroval, že 1818 kHz volá výzvu JA7NI. Kuni má dobře vybavenou stanici a měli jsme již několik spojení. Je slyšet poctivých 589 a na zavolání reaguje okamžitě. To mi dodalo kuráž. Posadil jsem se na 1812 kHz a zkoušel volat výzvu. Mám vyzkoušené, že když jsou slyšet dobře japonské stanice, oplatí se zavolat výzvu. Zpravidla někdo z JA zavolá. Nejdřív volaly jen evropské stanice UA6, YU7.  Potom ale zavolal UA0AGC a to už bylo zajímavé. Potom jakoby se rozrtrhnul pytel. Volaly JA stanice: JA3FYC, JA7FUJ, JA4CUU, JA7BXS, JA0FVU. 
Paráda. Signály jsou většinou  559 - 579. 

Pak se v DX clusteru objevil spot na HL5IVL. Přeladil jsem na 1824 a poslouchal. Nejdřív jsem myslel že slyším EU stanici co korejce volá, ale vzápětí se ukazuje, že je to ten HL. V neuvěřitelné síle 599. Bylo to podruhé, co jsem slyšel tuto HL stanici na 160m. Poprvé to bylo o týden dříve. Na zavolání Kim reagoval okamžitě i v EU pile-upu. Bohužel nepracoval spilt a to je vždycky problém. Je řada stanic co pořád volá a vůbec neposlouchá. Potom se spojení dělají hodně těžko.
Značku napoprvé nepřijal správně, ale podruhé už ano a nová zem na TOPu byla doma. Dostal jsem 579, což je pro mne pocta.Foto ze stránky HL5IVL na  QRZ.COM

Jakoby ale toho večera všeho nebylo dost.

V clusteru se objevil spot na KH2/N2NL. Dave pracuje prakticky denně na pásmu. Obvykle tyto spoty ignoruju, protože stanice z Oceánie jsou pro mne tabu. Nějak mám zafixováno, že bez 400m beverage je nemůžu ani slyšet. Na takové extravagance můžu v Ostravě zapomenout.
Naladil jsem se na 1829,5 kHz a poslouchám. Něco tam je. Chvilku kroutím knoflíkama, nastavuju filtry a nakonec zřetelně slyším celou značku. Kmitočet je klidný, nikdo neruší.
Naladím se na split o 1 kHz výše. Dal jsem dvakrát svoji značku. Stalo se neuvěřitelné. Dave odpovídá. Bere mě sice jako OK2BM a dává 559. V další relaci opravuju značku a dávám stejný report. Dave okamžitě reaguje, opravuje moji značku a spojení je hotovo. Netrvalo to ani minutu a moje první opravdová Oceánie na TOP je hotova.


Foto ze stránky N2NL na QRZ.COM

O minutu později se připojuju na low-band chat ON4KST. Dave tam je a dozvídám se, že prakticky ve stejnou dobu ho udělal i Láďa OK2PAY, který uvádí výkon 150W. Opravdu neuvěřitelné. Poděkoval jsem Davovi za spojení a dostal několik gratulací od účastníků chatu.

Večer jsem zakončil spojením s JH2FXK, které mi už připadalo jako ty všední spojení s EU, o kterých jsem psal na začátku této reportáže. I když to spojení takové samozřejmě nebylo a být ani nemůže.

Onen čtvrteční večer byl pro mne skutečným radioamatérským svátkem.
Příroda a radioamatérští bohové
byli ke mně příznivě nakloněni.

Z tohoto večera je třeba si vzít ponaučení, že nikdy nic není nemožné a krátké vlny (mnohými opovrhované, že nemají co nového už přinést) jsou magické a vždycky budou přinášet radost.
 
Letos to byl pro mne už druhý takový radioamatérský svátek. Poprvé to bylo při tropo podmínkách na VKV o měsíc dříve.
 
Myslím, že toto jsou ty okamžiky, pro které stojí za to být amatérem. Srdíčko to potěší a povzbudí k dalšímu snažení.

Na závěr snad jen to, že spojení byla navázána na TRX TS480SAT s PA asi 350W out a anténa byla dipól v cca 25m výšky.

V Ostravě 11.12.2011

Hlavní  strana