Expedice do Jižního Súdánu

Poslední dny je krátkovlnný DX provoz ve znamení expedice ST0R do Jižního Súdánu. Jde o zcela novou zemi DXCC, vzniklou na základě referenda o odtržení od Súdánu. K nám do střední Evropy to není daleko a signály prochází poměrně silně na pásmech od 80 do 10 metrů. Řada stanic již měla s nimi i spojení na 6 metrech.


V prvních dnech byl nával stanic naprosto enormní. Přesto se mi podařilo hned druhý den expedice spojení na 14 MHz CW. Připisuji to spíše náhodě už jenom proto, že to bylo v sobotu dopoledne a většina lidí má volno a tedy i čas na vysílání. Následovala několikadenní snaha o spojení na 21 MHz a zejména na 7 MHz, kde byli velmi silní. Bylo to mnohahodinové úsilí, které nebylo korunováno úspěchem. Nešlo o život, spojení s novou zemí DXCC už bylo (potvrzené v on-line logu) a v zásadě jsem si mohl jen vylepšit bilanci na jednotlivých pásmech. Kupodivu se to podařilo až v úterý v klubu, kde se mi povedlo spojení na 28 MHz CW. Ještě že tak, doma anténu na 28 MHz zatím nemám. 

Protože jsem měl dovolenou a bylo opravdu mizerné počasí, pokoušel jsem se o spojení na dalších pásmech. Zažíval jsem přitom věci, které se sice opakují každou DX expedici, ale tentokrát mi to připadlo snad ještě horší než kdy jindy. To že se podaří zavysílat na kmitočtu expedice, to se občas nechtěně asi podaří každému, ale to co tam prováděly některé stanice zcela úmyslně, to už zůstává rozum stát a člověk pochybuje o mentálním zdraví některých jedinců. To není už ani škodolibost, to je přímo umanutost škodit.

V DX clusteru se sice občas objeví výzvy k návratu těchto jedinců zpět na CB pásmo, ale v tom to rozhodně není. Aniž bych se těchto lidí nějak zastával, velkou část úmyslného rušení dělají amatéři nebo spíše „takyamatéři“. CB-čkáři telegrafii zpravidla neumí. Co si myslet o tom, když na kmitočtu expedice někdo vytrvale pouští nosnou (nešlo o ladění vysílače omylem na tomto kmitočtu, to vypadá jinak). Nebo dává duchaplné dotazy typu QRL ? nebo vytrvale mnoho minut ohlašuje QRT QRT…a furt nic. Napětí stoupá a nervy některých se napínají k prasknutí když tam někdo začne dávat pomaličku CQ CQ – samozřejmě bez značky nebo dokonce telegrafuje otevřenou řečí EU ZOO IS QRM FROM ME. Taky jsem slyšel dávat někoho CQ DE IT9RYH. No pokud vím někdo říkal  že „slavný Nino“ telegrafii vůbec neumí. Jestli je to pravda nevím, na věci to však nic nemění. Na SSB je zas teď moderní ono španělské „Óooola, óooola“. Jiné finty jsou nekonečné dotazy na kmitočet splitu (přitom je ST0R stále uvádí) nebo rovnou pustit RTTY signál na kmitočtu expedice.

Samozřejmě se ozve okamžitě hromada policajtů a okřikovačů, rušení nabírá na intenzitě a spojení už nedělá nikdo. Rušič je spokojen, má vděčné publikum a dělá si další čárku pokolikáté už nasral všechny amatéry v Evropě a přilehlých regionech. Taky jsem si rozšířil sortiment nadávek v různých jazycích. Vedle těch už profláklých se mi líbila nadávka KOZEL. Nevím – asi některý národ na východě. U nás to slovo nemá tu správnou razanci. No a pak že amatéřina není o sebevzdělávání…. :-).


QTH v Jubě

Samotná expedice taky moc nepřidává hamspiritu. Na 14 MHz se poslouchalo na 14.145 a volalo na 200-215. Když najednou dá expedice hlášku „slušaju na dva tri pjať“ a dělá pak dlouhou šňůru jen ruských stanic, tak je to protekce a je to nesportovní. Alespoň vůči těm, co ruštinou nevládnou. Pak vesele pokračuje jako předtím anglicky na 200-215. Totéž se opakovalo na 7MHz CW se stanicemi z Japonska, kde si expediční operátor (který asi že ?) vybíral z pile-upu jen JA stanice. Jindy byla zase (jiný operátor) velmi dlouhá šňůra španělských stanic, když dlouhá tak tím myslím třeba 20 - 30 minut. Chápal bych kdyby dal operátor expedice směrovou výzvu, protože je zrovna okno do daného směru a zejména vzdálené stanice mají jenom omezenou možnost s novou zemí pracovat. Praxe je ovšem jiná.

Oblíbenou praxí této expedice je pracovat po číslech v prefixu – zpravidla na SSB. Poté co „moje“ dvojka byla z větší části zarušená výše uvedenými výtečníky a byl jsem odkázán na „další kolo“ dělal jsem si poznámky jak dlouho se věnuje jednotlivým číslům. No spravedlivé to zrovna nebylo. Nejdelší čas věnoval číslům 5 a 6. Bohužel nevím kolik z toho přišlo na moji dvojku, protože jsem si začal psát poznámky až od trojky. Když po hodině a půl ukončil nulu, tak nové kolo radši ani nezačal a ukončil provoz. Podmínky byly dobré a stanic volalo stále mnoho, v tom problém rozhodně nebyl. Asi ho to přestalo bavit. Mě nakonec taky, vypnul jsem rádio a šel spát. Co ale bylo pozoruhodné, byl fakt, že někde u čísla 5 naprosto zmizlo evropské ZOO a byl na kmitočtu expedice dlouhé desítky minut klid. Už jsem chtěl zapnout televizi, jestli nehlásí, že v Itálii nebo tam někde došlo k totálnímu blackoutu elektrovodné sítě. Jinak jsem si to nedovedl vysvětlit.

Přesto všechno se tak najdou okamžiky, kdy spojení navazovat jde. 


N6PSE a JH4RHF

Dny pokračovaly, přišel další víkend a měl jsem už spojení na 20m CW a SSB a spojení na 10m CW. V neděli odpoledne byl ST0R na 21MHz CW velmi silný a spojení se po několika málo zavoláních podařilo, dokonce jsem „přeřval“ místního kolegu OK2AOP, který si ale spojení udělal taky ale až několik minut po mně. A to má mnohem lepší anténní vybavení než já. Potěší to, ale po pravdě je to jen otázka štěstí.

Mezitím expedice zprovoznila i pásmo 80m. Na CW signály nebyly moc silné, ale byly čitelné. Nejlépe šly asi v pátek večer. Rušiči byli ale velmi aktivní a moc se pracovat nedalo. Vždy jsem znechuceně vypnul rádio a šel spát.

Dovolená mi skončila a v pondělí ráno zase vstávat do práce. Protože vstávám ještě za tmy, napadlo mě zapnout rádio a podívat se na 80m. Tam nebylo vůbec nic, ale na 40m hráli velmi pěkně. Dělali sice hlavně severoamerické stanice, ale stačilo nějakých 5 nebo 6 zavolání a další pásmo bylo doma. Nic jiného zajímavého na pásmu nebylo, tak jsem dával chvíli výzvu na 7.020. Pustil jsem si reversebeacon a díval se kde jsem slyšet. Bylo toho dost – v USA až 25 dB. Nikdo ale nezavolal, ST0R na sebe koncentroval veškerý zájem.

Těsně před mým odchodem do práce se v clusteru objevila informace, že je na 80m. Prohlédl jsem kmitočty avizované expedicí, ale nic jsem neslyšel. Až později jsem zjistil, že se přeladil na 3.524. Tam jsem se nedíval. Stejně jsem už neměl čas.

Naprosto neúčelné jsou žádosti a připomínky směrované na ST0R přes DX cluster. Expedice avizovala, že nemá internetové připojení. Sice nevím jakým způsobem posílá do Španělska webmasterovi ty denníky, ale budiž :-) ..

Osmdesátka by se mi líbila, kdyby se podařila. Ještě víc stošedesátka. Ale tam ještě ani nepověsili anténu. I s tou 80m měli dost problémů. Těmto pásmům by ale víc slušel nějaký zimní termín.

Co dodat? Zatím ještě expedice pár dní bude vysílat. Ještě je šance na WARC pásma. To ale musím do klubu, doma nemám na ně antény. Snad se ještě něco podaří. DX Code of Conduct jak se zdá je jenom pro ozdobení webových stránek expedic, realita je zcela jiná a to na obou stranách – jak expedice, tak zájemců o spojení. Hlavně během pracovního týdne nemá až tolik stanic čas a taky ty velké big guns už vystřílely své náboje a možná se to ještě podaří i těm našim špuntovkám….

Fotografie byly převzaty z webových stránek expedice.

V Ostravě 1.8.2011

Hlavní  strana