Konečně na CEPT z Řecka bez omezení

 
    Když jsem v roce 1997 odjížděl služebně do Řecka, nebyl jsem příliš nadšen informací, že moje CEPT licence zde neplatí, neboť Řecko akceptuje tuto dohodu pouze pro občany států EU. Věděl jsem, že již od roku 1995 se ČRK snaží tuto situaci prostřednictvím ČTÚ změnit uzavřením mezivládní dohody mezi OK a SV o uznávání radioamatérských povolení. Po celou dobu mého pobytu v Athénách jsem se snažil tuto záležitost usměrňovat správným směrem. Sliby úředníků v OK i SV však zůstaly bez naplnění a tak jsem nakonec musel použít výjimek, abych mohl z Řecka legálně vysílat.
Prvním pozitivním krokem byla možnost požádat o speciální značku pro závody a jiné zvláštní příležitosti začínající prefixem J4... Když už jsem skoro balil kufry dostala se mi do rukou informace, že Ministerstvo dopravy a spojů Řecka chystá novou vyhlášku upravující radioamatérské vysílání v Řecku. To byl konec srpna 2002. V prosinci jsem se vrátil „definitivně“ do ČR a dnes mi bylo potvrzeno, že nová vyhláška byla dne 18. prosince 2002 publikována v Řeckém vládním listě pod číslem ( FEK 1579 B/2002- 68000/763 ) s platností od 1.1.2003.
    Pro OK, OM a jiné stanice z bývalého „ Východního bloku “ to znamená, že při Vašich cestách do Řecka můžete bez problémů používat Vaše CEPT licence a legálně vysílat odkudkoliv z Řecka ( mimo Mount Athosu – SV/A !!! ) na základě standardních pravidel pro CEPT.
Konkrétněji tedy následovně:

Držitelé licencí CEPT třídy 1 mohou používat značku ve tvaru: SV1-9/vlastní značku/P /M /MM či /AM

Držitelé licencí CEPT třídy 2 mohou používat značku ve tvaru: SW 1-9/vlastní značku/P /M /MM či /AM
Kde číslo 1-9 určuje oblast ze které je vysíláno.

 

Rozdělení prefixů podle územního členění zůstalo zachováno a je následující:

SV1 a SW1 - Střední Řecko ( vč. Athén )

SV2 a SW2 - Makedonie

SV3 a SW3 - Peloponés

SV4 a SW4 - Thessálie

SV5 a SW5 - Dodecanos

SV6 a SW6 - Ipiros

SV7 a SW7 - Východní Makedonie a Thrákie

SV8 a SW8 - řecké ostrovy

SV9 a SW9 - Kréta
 

Co se týče přidělených pásem a výkonů je to následovně:
 
Kmitočty v MHz
Výkon ve Wattech
Třída 1
Třída 2
1.8-29.7
500
není povoleno
50-52
100
není povoleno
144-146
100
50
430-440
100
50
1240
50
10

    Zde bych chtěl jen upozornit, že i nadále je na třídu 1 v Řecku povinná zkouška z morse a to rychlostí 5 WPM.

    Pásmo 6m dosud cizinci nesměli vůbec využívat. Od nynějška to podle této vyhlášky neplatí. Provoz v pásmu 6m je však i nadále na sekundární bázi, neboť jej má standardně přidělena armáda. Pásmo by amatéři měli tedy využívat pouze pro experimenty např. DX provoz apod., nikoliv např. pro místní FM spojení.( Pozn. provoz na 6m z nějakého území zejména v blízkosti hranic s TA bych si vzhledem ke vzájemných vztahům těchto zemí dobře rozvážil ).

    Zvláštní značky jsou nyní tedy SX, SY a J4 ( a SZ pro kluby ). Značky začínající SW nebudou nadále vydávány jako speciální jelikož je budou používat operátoři 2. třídy.

    Kompletní text vyhlášky lze stáhnout v PDF formátu např. zde http://www.raag.org/fek.pdf .Bohužel je celý v řečtině a má 240 kB.

    Vyhláška samozřejmě obsahuje i další podrobnosti, např. požadavky na znalosti žadatelů o licenci apod. Tímto článkem jsem Vás chtěl informovat pouze o základních a nejdůležitějších změnách, které se nás týkají. V současnosti se snažím získat kompletnější překlad této vyhlášky, abych Vám mohl sdělit více podrobností.

    Snad i náš ČTU tuto moji informaci časem potvrdí a zařadí Řecko do seznamu zemí CEPT odkud můžeme vysílat.

    Nakonec trochu odbočím. Pokud jste sběrateli diplomů a máte-li možnost navštívit webové stránky Řecké Radioamatérské Asociace http://www.raag.org/ naleznete zde na hlavní stránce podmínky velice pěkného diplomu: „ ALEXANDER THE GREAT ".

                        Pokud pojedete do Řecka tak Vám přeji hodně hezkých zážitků a spojení – Olda OK1YM

( 12.2.2003 )

 

Díky za návštěvu mých stránek
Olda - OK1YM


Zpět na hlavní stránku