Modelweb

 

Hamradio

CB a PMR

DXing

Technika

Antény

Deníček

Homepage

 

ScanMaster Nevada

Tak mám doma jednu záhadu... Pro potřeby DXingu s PCR-1000 jsem si svého času pořídil širokopásmovou anténu "bílá hůl" od firmy Scanmaster. Zakoupil jsem ji u firmy DD Amtek. Mechanické provedení antény nemohu označit jinak než jako perfektní, anténa je nenápadná a jistě dlouho vydrží. Kvalitní je i konektor N. Nelze mít velké námitky ani proti příjmovým vlastnostem, vše funguje tak, jak má, i na okně dole v ulici lze poslouchat leccos zajímavého, když jsem pak vzal anténu s sebou na chatu do dobrého QTH, tak opět obstála (je zcela rovnocenná klasické anténě Discone 25-1300MHz, přitom ale neporovnatelně robustnější a méně nápadná).

V čem je záhada? Inu, v letáku u antény je udán kmitočtový rozsah 500kHz-1300MHz a faktem je, že na KV anténa funguje relativně slušně (i když je jasné, že optimum je na vyšších kmitočtech). Jenže když jsem se dodatečně po několika měsících díval na web Amteku, tak je tam podobná anténa, ovšem s udaným rozsahem 25-1300MHz. Petr Hora rovněž v DX Revue popisoval podobnou anténu, ale i tam byl uveden rozsah 25-1300MHz. Ani na internetu jsem nedošel k jasnému závěru.

Tak co to tedy ksakru mám? Že by to byl prostě překlep v letáčku? Možná, popravdě se k tomu mírně přikláním. Ale nestěžuji si, anténa se chová dobře a jako doplněk ke scanneru bych ji s čistým svědomím každému doporučil, kdybych ovšem věděl přesně, co doporučuji. To je blábol co? Bohužel ne, je to realita se, kterou se radioamatér občas setká...
Ale beru to sportovně, rozhodně se jako zákazník v tomto případě necítím nijak poškozený a tato anténa v mé výbavě asi vydrží ještě dost dlouho.


Zde se lze přesvědčit, že jsem si to s udávaným
rozsahem nevymyslel...

Scanmaster v reálu na okně...

Poslední aktualizace 10.03.2003 21:12:12

 

(C) Tomáš Hrubý, 2000-2003