Obtížnost

Hodnocení obtížnosti zajištěných cest

Jediná přesná definice termínu "zajištěná cesta" zřejmě neexistuje. Tak jak postupně docházelo k rozvoji zajištěných cest, objevovaly se různé varianty popisů co si pod tímto pojmem máme vlastně představit. Zajištěné cesty v dnešním pojetí představují "uměle zajištěnou horolezeckou cestu, jejíž přirozený stupeň obtížnosti je zmírněn pomocí ocelových jistících lan, kramlí, žebříků či visutých mostů natolik, že jsou schůdné i pro vysokohorské turisty, kteří jsou sportovně založeni a netrpí závratěmi...".

Naprosto přesné stanovení hranice mezi náročnou vysokohorskou turistikou po zajištěných cestách a výkonnostním lezením, nelze vymezit. Nesnadné je i objektivní posouzení obtížnosti jednotlivých zajištěných cest. V budoucnu by mělo být hodnocení obtížnosti zajištěných cest ustáleno na jednotném a všeobecně uznávaném systému hodnocení obtížnosti jako je v horolezectví.

Stupnice technické obtížnosti zajištěných cest
lehké jednoznačně vedené turistické cesty a velmi lehké zajištěné cesty. Místy vedeny strmým skalním terénem a to na přirozených skalních náspech. Umělé jištění slouží převážně jen ke zvýšení pocitu jistoty v exponovaném terénu, z technického hlediska však není zajištění téměř nutné. Bez jakéhokoliv umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén obtížnosti I. stupnice UIAA.
mírně obtížné mírně strmý skalní terén. Umělé jištění slouží přímo k postupu v před. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén obtížnosti I. nebo II. stupnice UIAA.
těžké strmý skalní terén. Umělým jištěním je opatřena převážná část celkové délky cesty. Zajištěné úseky již vyžadují určitou fyzickou zdatnost. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén obtížnosti II. nebo III. stupnice UIAA.
velmi těžké velmi strmý skalní terén, místy kolmé partie. Místy značně exponované. Umělé jištění realizováno ocelovým lanem, místy kramle či kolíky. Postup vpřed již vyžaduje dostatečnou fyzickou sílu.Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén obtížnosti III. nebo IV. stupnice UIAA. Takovéto cesty jsou doporučovány pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům či horolezcům. Nezkušení by měli být pomocně jištěni zkušeným spolulezcem.
extrémně těžké místy extrémně exponované cesty, vedené v kolmém skalním terénu s minimem přirozených stupů. Umělé jištění realizováno ocelovým lanem s jen velmi málo umělými stupy ( kramle, kolíky) Nejtěžší místa vyžadují použití horolezecké techniky nebo velmi velkou sílu v pažích. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén obtížnosti V. nebo VI. stupnice UIAA. Zdolávat takto obtížné cesty by měli opravdu jen velmi zkušení vysokohorští turisté či horolezci. Nezkušení musí být zásadně jištěni zkušeným spolulezcem. Do této kategorie lze zařadit i tzv. "sportovní zajištěné cesty", které jsou extrémně technicky náročné. Většinou se nacházejí v malých nadmořských výškách v blízkosti chat,aby byli snadněji a rychle přístupné.

Definice tří nejlehčích stupňů horolezecké obtížnosti
( podle oficiální mezinárodní stupnice UIAA - Union Internationale des Associations d'Alpinisme )
I. stupeň
lehké
Nejjednodušší forma skalního lezení, nikoli však chodecký terén. K zabezpečení rovnováhy je třeba pomoci rukou. Začátečníci musí být jištěni lanem. Nezbytná je i odolnost vůči závratím.
II. stupeň
mírně těžké
Zde začíná lezení při němž je vyžadována technika tří pevných bodů.
III. stupeň
středně těžké
Na exponovaných místech se doporučuje mezijištění. Kolmá místa či převisy s dobrými chyty již vyžadují určitou fyzickou sílu. Trénovaní a zkušení lezci mohou takovéto úseky překonávat bez použití lana.

V některých průvodcích se můžeme setkat s rozlišením obtížnosti zajištěných cest pomocí barev
Modrá Lehká zajištěná cesta. Pro horské turisty s menšími zkušenostmi ze zajištěných cest.
Červená Těžká zajištěna cesta. Pro zkušené vysokohorské turisty a horolezce se zkušenostmi ze zajištěných cest.
Černá Zvláště těžká zajištěná cesta. Velmi náročné zajištěné cesty s ohledem na jejich délku i obtížnost. Je potřebná znalost lezecké techniky ve strmé, exponované, místy převislé skále.

Základním předpokladem absolovování takovýchto zajištěných cest jsou zkušenosti, odpovídající vyzbroj, ale i jistota v chůzi, dobrá tělesná kondice a nesmíme trpět závratí.


Hlavní strana | | Evropské zrcadlo www-dl.qsl.net/ok1tuo | Email [email protected]