Nacionalni park Krka Chorvatsko

Krka

Národní park Krka je jedním ze sedmi národních parků Chorvatska. Nachází se v oblasti Šibensko-kninského županství a zahrnuje povrch 111km2. Prvním zdrojem řeky Krky je říčka Krčič, pramenící pod západními svahy vrcholu Dinara nedaleko hranic s Bosnou a Hercegovinou. Dinara náleží krasovému masivu Dinara a svými 1 830 metry nadmořské výšky patří mezi nejvyšší horu Chorvatska. Výchozím bodem pro návštěvu pramenů Krky je město s bohatou minulostí Knin. V 16. století bylo město tureckou pevností, ale sídlili zde i chorvatští králové. Jestliže v Kninu odbočíme směrem na obec Kovačič můžeme navštívit 22 m vysoký vodopád Topoljski slap. Vzhledem k bojům, které zde v minulosti proběhli, došlo k zaminování celé oblasti. I dnes stále hrozí velké nebezpečí ze setkání s nášlapnými minami. Proto bychom jsme se měli raději informovat na aktuální situaci u domorodců a z těchto důvodů nelze doporučit ani výstup na vrchol Dinary.

(Topoljski slap, viz. průvodce Slovinské a Chorvaské hory, Ivo Petr, 2000, č. 41)

Mapa - Krka

Budeme-li pokračovat dále po proudu řeky, pod Brljanským jezerem v podstatě začíná celá kaskáda na Krce. Prvním vodopádem je 16 m vysoký Bilušuč buk. Na horním toku řeky narazíme na turistu jen výjmečně, zatímco populární Skradinské vodopády navštěvují ročně statisíce lidí. Po sedmdesáti dvou kilometrech se řeka vléva u města Šibenik do Jadranského moře. Nejvýznamější pamětihodností města je katedrála sv. Jakuba, která se stavěla téměř 130 let. Staré město si zachovalo svůj kolorit s úzkými kamenými uličkami. Nejhezčí pohled na Šibenik je z okolních tvrzí: sv. Anny, Šubičevaku a sv. Jana. Krasová řeka Krka se svými sedmi krápníkovými přehradami patří mezi nejkrásnější vodní toky Chorvatska.

Kaskády na Krce

Ve vodě usazený vápenec vytváří krápníkové prahy, závěsy a další geomorfologické tvary, které činí z této řeky ojedinělý ekosystém. Přehrady jsou biodynamickými útvary, kde dochází k neustálé přeměně a tvorbě krápníků, tzv. živé krápníky. V oblasi národního parku se nachází na 860 rostlinných druhů, odrůd a irylsko-jaderských endemitů. Živočišná říše je zastoupena 18 druhy ryb z nichž je 10 endemitů. Rákosiště, močálovité louky a jezírka oplývají obojživelníky a ptáky. Houštiny a kamenné skalky pak plazy. Hojnost druhů (222) a společenstev ptactva řadí Krku mezi nejvýznamnější ornitologické oblasti Evropy pro období jarního a zimního stěhování. Nejzajímavější je Roški slap se svojí vegetací kaňonu a Skradinsky buk, který nabízí možnost pozorování rostlinných a živočišných druhů krápnílových přehrad.

V okolí řeky nacházíme stopy dávného osídlení. Nejstarší prehistorické nálezy svědčí o osídlování této lokality již v době paleolitu. Na pravém břehu řeky Krky, na linii města Skradin po Skradinsky buk se nacházejí zbytky antického vodovodu římské Scardony. V oblasti parku se nacházejí i zbytky několika středověkých starochorvatských trzí ze 14. století: Trošenj-Grad, Nečven-Grad, Bogočin-Grad a Ključica, jenž svou velikostí a zachovalostí patří k nejvýznamnějším objektům v Chorvatsku. Mezi sakrálními stavbami je nejhodnotnější františkánký kostel a klášter na ostrůvku Visovac, jakož i pravoslavný klášter Krka (sv. Archanděl). Na vodopádech Roški slap a Skradinsky buk se zachovaly nesčetné mlýny a valchovny.

Park lze obejít po vodě, silnici či pěšky. Lodí můžeme navštívit a prohlédnout si Skradinsky buk ze Skradinu. Ostrov Visovac a Rošky slap z přístaviště nad Skradinským bukem.Na žádost turistů jsou pořádány i výlety k ústí řeky Čikoly. Motorovými vozidly lze park objet po veřejných cestách značených na mapě, kromě výlučně pěších pásem Skradinského buku, Visovce a kláštera Krka, kde je návštěva možná jen v organizaci národního parku lodí či autokarem.

Vstupné: 45kn ( info VII/2001 )

Webové stránky: http://www.npkrka.hr

Krka


Hlavní strana | | Evropské zrcadlo www-dl.qsl.net/ok1tuo | Email [email protected]