Cesky Radioklub Cesky Radioklub

Rastr 12.5kHz na "2m"


Kanaly v rastru 12.5 kHz se v pasmu 2 m pouzivaji uz dlouhou dobu, ale dosud se pouzivaly tak, ze pokud pracovaly stanice na sousednich kanalech, tak se navzajem rusily. Bylo to dano tim, ze systemove parametry pouzivanych zarizeni byly vhodne pro kanalovou roztec 25 kHz, resp. 20 kHz, ale v zadnem pripade nebyly vhodne pro kanalovou roztec 12.5 kHz. Rozhodnutim IARU z r. 1996 toto obdobi skoncilo a na roky 1997-1999 bylo sta- noveno prechodne obdobi, ktere je urceno k provedeni zmen vedoucich k umozne- ni plne vyuzivat 12.5 kHz krok bez vzajemneho ruseni. To znamena, ze behem techto tri let si uzivatele provedou prislusne technicke zmeny na svem zari- zeni tak, aby od 1.1.2000 splnovalo uzky standard. V soucasne dobe se pracuje na technickych zmenach prevadecu, uzivatele necht si provedou upravy prubezne sami.
Obecne rozsirenym omylem je predstava, ze pokud nekdo ma FM zarizeni, na kterem se daji naladit kanaly s krokem 12.5 kHz, tak ma vystarano. Samo- zrejme nema, protoze skutecnost, ze se dokaze naladit na kmitocet, nic neri- ka o vf parametrech zarizeni. Zarizeni pro 12.5 kHz channel spacing musi splnovat modulacni standard 10K1F3EJN. To v praxi znamena modulacni zdvih 2.5 kHz a sirku pasma mf zesilovace max. 10 kHz. Oproti tomu parametry zari- zeni pro 25 kHz channel spacing jsou definovany modulacnim standardem 16K0F3EJN, tj. modulacni zdvih 5 kHz a tomu odpovida sirka pasma mf zesilo- vace cca 16 kHz. V dalsim textu budu pro strucnost oznacovat zarizeni ktere respektuje standard 10K1F3EJN jako uzke zarizeni, zarizeni, ktere respektuje standard 16K0F3EJN budu oznacovat jako siroke zarizeni.
Chceme-li upravit siroke zarizeni na uzky standard, tak musime udelat v zasa- de dve veci. Technicke parametry, ktere je treba zmenit, je mozne rozdelit, z hlediska interakce s ostatnimi ucastniky na pasmu, na agresivni a neagresiv- ni. Za agresivni parametry se povazuji takove, ktere, pokud nejsou spravne nastavene, mohou zpusobit ruseni ostatnim. Do teto kategorie spada sirka pasma zabrana vysilanim, tj. modulacni zdvih a max. modulacni kmitocet. Upravit modulacni zdvih neni zadny problem, kazde zarizeni obsahuje odporovy trimr na nastaveni zdvihu. Omezeni max. modulacniho kmitoctu by snad nemelo delat potize, vetsina zarizeni snad po teto strance vyhovuje.
Do kategorie neagresivnich parameru spada pro nase ucely sirka pasme mf zesi- lovace. Pokud si nekdo ponecha puvodni sirku pasma 15 kHz, tak nikomu ruseni nezpusobi, ale skodi sam sobe, protoze stanice pracujici o 12.5 kHz vedle mu bude zpusobovat ruseni, i kdyz sama bude mit vse v poradku. Z toho vyplyva, ze stiznosti na ruseni od stanic, ktere budou i po 1.1.2000 pouzivat siroke prijimace, budou irelevantni. Upravit prijimac ze sirokeho standardu na uzky je sice o neco vice prace, nez upravit vysilac, ale ani to neni neresitelne. Vetsina tovarne vyrobenuch zarizeni pouziva na 2. mf [3. mf] kmitocet 455 kHz. V praxi postaci vymenit tento filtr za jiny s mensi sirkou pasma. Uzke filtry pro tento kmitocet jsou pomerne dobre dostupne, pouzivaji se napr. v AM priji- macich. Siroky filtr na mf okolo 10.7 MHz je mozne ponechat puvodni. Predstavme si modelovou situaci, kdy stanice, nachazejici se geograficky v blizkosti prevadece napr. OK0AA, bude chtit pracovat pres vzdaleny prevadec OK0BB na sousednim kanale o 12.5 kHz vedle. Doposud toto nebylo mozne. Predpokladejme, ze oba prevadece budou splnovat uzky standard.

1. Bude-li tento uzivatel vybaven zarizenim respektujicim uzky standard, je vse v poradku, nikomu nevznikne ruseni a bylo dosazeno ucelu cele akce, tj. zdvojnasobeni poctu vf kanalu.

2. Bude-li uzivatel chtit pouzit stare siroke zarizeni, bude pri vysilani rusit vstupni kanal prevadece OK0AA a zaroven jeho prijimac bude bloko- van vystupnim signalem prevadece OK0AA. Prevadec OK0BB bude prijimat vysilani uzivatele, ale se zkreslenim, protoze nebude schopen zpracovat regulerne zdvih 5 kHz. Tento stav je nezadouci.

3. Pouzije-li uzivatel zarizeni pro siroky standard, u ktereho bude upraven pouze modulacni zdvih, ale nude ponechana puvodni sirka pasma RX na 15 kHz, nebude zpusobovat ruseni prevadeci OK0AA, ale bude mit potize s prijmem slabeho signalu prevadece OK0BB, protoze signal prevadece OK0AA mu bude zasahovat do propustneho pasma mf filtru. Prevadec OK0BB bude tohoto uzi- vatele prijimat bez problemu.

V soucasne dobe, tj. na zacatku brezna 1999 vyhovuji plne uzkemu standardu prevadece OK0E, OK0AC, OK0ACR. Hotovy hardware, ktery ceka jen na instalaci je pripraven pro OK0N, OK0PI a OK0L. Jakmile budou upraveny prevadece, bude mozne pristoupit k eliminaci vzajemneho ruseni prevadecu, protoze bude mozne plne vyuzivat vsech kanalu v rastru 12.5 kHz.

Zaverem poznamka:
Z bandplanu IARU vyplyva prechod na 12.5 kHz k 1.1.2000. Po tomto datu bude mozne legalne pouzivat siroka zarizeni pouze v segmentu 144.600 az 144.775 MHz, kde jsou povoleny vsechny druhy provozu bez specifikace kanaloveho kroku. Vsude jinde, tj. na prevadecich, FM simplexech i na PR plati od 1.1.2000 uzky system.


"Zmeny v souboru vyhrazeny." Posledni update:

Veskere dotazy posilejte na muj E-mail: [email protected]