Přepínání antén pomocí relé.

OK1JVA, Jiří Vaisar

V Holickém sborníku 2001 jsem popisoval mechanické natáčení jedné antény do vertikální a nebo horizontální polarizace. Nyní vám popíši mnou používané elektronické přepínání dvou antén do jednoho svodu. Protože na panelovém domě není většinou jednoduchý přístup na střechu, což jistě mnoho z vás zná a kupovat dvakrát drahý kabel na dvě antény taky není to pravé ořechové, sestavil jsem si následující přepínač. Schéma neuvádím, jelikož následující obrázek je víc než zřejmý.

K jeho stavbě potřebujete:

1 ks hliníkové krabičky s víčkem na vypínače do vlhkého prostředí.
1 ks relé QN 59925 nebo QN 59926 podle ovládacího napětí relátka 12 nebo 24 V.
3 ks panelového konektoru PL 259 nebo konektory typu „N“ se 4 otvory
Cca 30 cm 50 Ohmového koaxiálního kablíku, nejlépe co nejslabší
12 ks šroubků M4 s kuželovou hlavou  a matic 12ks  M4 , nejlépe pokovené.
2 ks 10x20 mm pocínovaného plechu S = 0,6mm
2 ks šroubku M3 x 5

Nějaký impregnační fujtabl

 

Postup:

U použité hliníkové krabičky* nejprve musíme nejlépe odfrézováním odstranit přebytečné výstupky a vývody, které by nám překážely kromě vnitřního výstupku, který slouží na připojení zemnícího kablíku.  Po té do tří boků vyvrtáme otvory pro konektory PL (Ø 16mm ) nebo konektory N. Dále zhotovíme otvor pro kablík +12 V. To podle průměru použitého kablíku a to tak, aby otvor po montáži na konečné místo u antén směřoval dolů. Spolu s tím vyvrtáme 3x 4 otvory  pro přišroubování těchto konektorů a z vnější strany krabičky provedeme zahloubení kuželových hlav šroubků M4. Pak si zhotovíme 2 ks plechových proužků z pocínovaného plechu.  Ohneme je uprostřed a tím nám vznikne úhelníček. V jedné straně úhelníčku vyvrtáme otvor Ø 3,2 mm v každém z nich. Neprovrtanou stranou po té tyto úhelníčky přiletujeme u vrchu relé, každý z jedné strany.  Tím nám vývody směřují nahoru směrem k víčku. Pak si změříme rozteč těchto otvorů a ve dnu krabičky zhotovíme otvory v této rozteči pro závit M3.  Jestliže máme toto hotovo, vsadíme zevnitř  použité konektory a přišroubujeme je šroubky. Pak do otvorů ve dně přišroubujeme relátko s přiletovanými úhelníčky.  Tím máme prakticky mechanickou část hotovou a nyní dle obrázku zapojíme koaxiální kablíky pro propojení konektorů a jednotlivých vývodů relátka. Stínění připojujeme co nejkratší a to hned na konektor a na relátko. Pak na jeden vývod ovládací cívky připojíme kablík, který přišroubujeme v rohu krabičky zemnícím šroubkem. Na druhý kontakt cívky  připojíme kablík ovládacího napětí. Je dobré zhotovit uvnitř krabičky na kablíku uzlík, aby nedošlo nedopatřením k utržení tohoto kablíku z relátka. Pokud máme vše propojeno, provedeme kontrolu spojů, vyzkoušíme funkci přepínání. Jestliže je vše OK,  doporučuji vše naimpregnovat nějakým fujtajblem, nejlépe asi Resistin. A to jak zevnitř, tak i z vnějšku.  V kompletu krabičky je sice těsnění, které by mělo vše řádně utěsnit, ale mám ověřeno, že to není na 100%. Proto impregnujte. A tím je vlastně vše hotovo  a hurá s tím k anténám. Někde jsem četl, že toto relátko snese asi tak  30 - 50W VF výkonu, proto nedoporučuji používání větších výkonů . Co se týká měření PSV, měřil jsem antény před zapojením přepínače a po zapojení. Mohu říci, že není patrný žádný rozdíl mezi oběmi verzemi a to jak na horizontální, tak na vertikální polarizaci.   

Moje domácí verze funguje dobře už druhý rok a bez nejmenších problémů. Polarizaci přepínám ručně pouhým připojením na kladné napětí. Ale určitě by se našla možnost, jak pomocí přepnutí TRX do módu FM a nebo SSB či CW antény přepínat automaticky. U mého TRX Allamat 88 by byla jednoduchá možnost připojit ovládání např. od indikačních led  módu TRXu. Nejlépe asi od signalizační LED FM, protože ostatní módy USB, LSB a CW mají většinou shodně horizontální polarizaci. Určitě však přes tranzistor, protože relátko bere okolo 60mA + - , což by výstupy Atmelu nemusely unést. Ale to snad někdy příště a nebo to může jako příspěvek publikovat někdo další. Na konektorech DIN jsou ještě volné piny a v TRXu je místa dost.
Podotýkám však, že toto je pouze námět na automatické přepínání, není to odzkoušeno a zaručeno. Proto je na každém z Vás, jestli si svůj TRX nevhodným a neopatrným zásahem poškodíte.

Ad * Měl jsem možnost použít krabičku, u které bylo víčko s nevyříznutým otvorem pro vypínačovou kolébku. Nevím, zda se Vám podaří takové víčko sehnat, ale určitě nebude problém toto víčko nahradit např. duralovým plechem apod., případně už vyříznutý otvor něčím zaslepit.

                                                                                                            73! Jirka  OK1JVA