American Samoa

19. až 21.března 1998

QSL KH8/KF4MIW
     Don Barclay, KH8/N5OLS nás čekal na letišti v Pago Pago a po krátké prohlídce jeho domu (a zejména 30 m stožáru s dominantou v podobě PRO 56) jsme vyrazili na projížďku po ostrově. Rozlohou sice malý, ale překrásný ostrov se poněkud liší od nám již důvěrně známé Západní Samoi. Vliv Spojených států, zejména finanční, je zde zřejmý na každém kroku. Po shlédnutí všech zajímavostí a podrobném výkladu Dona a jeho ženy, jsme krátce poobědovali v útulné restauraci a spěchali k Donovi, protože přes všechny krásy ostrova jsme se nejvíce těšili na prví spojení pod našimi US volačkami.Don KH8/N5OLS
Bohužel, do odletu nám zbývalo pouze 90 minut a tak jsme se jen velmi krátce objevili na 15 m pásmu. Za těch zhruba 45 minut jsme stačili každý udělat kolem 100 spojení a museli jsme na letiště. Don i jeho žena Mellisha nás pozvali na další návštěvu, tentokrát ryze rádioamatérskou, takže jsme okamžitě přeorganizovali další program tak, abychom ještě týž týden znovu mohli letět na KH8. Vašek už měl koncesi a vysílal jako 45W0VD a já se Slávkem jsme vyrazili na další (tentokrát asi 26 hodinovou) expedici na Americkou Samou.

Díky pochopení obou našich hostitelů jsme během necelých 25 hodin provozu navázali dalších 3200 spojení. Bohužel, Donovo QTH je poměrně blízko pod vysokými horami ve směru na Evropu a hlavně blízko vedení VN. Don nás upozornil, že v noci bude velmi obtížné pracovat, protože úroveň je velmi vysoká. Byla skutečně "velmi".., téměř celé 4 hodiny mé noční "šichty" nekleslo pod 59+ 40dB !Přes všechny tyto obtíže je Don vybaven skvěle a podařilo se nám spousta spojení s Evropou a hlavně s mnoha našimi kamarády V OK.

Po našem návratu na 5W jsme dostali zprávu, že se za námi hodlá vypravit Karel/OK1CF a Milan/OK1DWC, kteří se hlavně chtěli zúčastnit fone části WPX contestu. Protože ohlásili přílet již na 23. března ráno, rozhodl Slávek, že pobyt na Samoi ukončíme o pár dnů dřív, abychom mohli naši "posilu" uvítat na Fiji a připravit jim ubytování ještě před příletem. V pátek 20. března jsme tedy ukončili provoz s výsledkem 23 160 spojení s více než 100 zeměmi DXCC, sbalili antény a následujícího dne jsme se přesunuli na letiště Faleolo a odtud pokračovali na Fiji.
Hlavní strana | Email | QSL.NET