VKV POLNÍ DEN 2003

2. QTH: Lovoš - 570 m.n.m. * * * Loc.: JO70AM

Ops.: Petr, OK1HSF & [email protected], OK1DSA


ANTÉNNÍ SESTAVA - 2 x 9 el. Y. + OK1KRC   Ještě z nás zcela nevyprchaly zážitky z loňského Polního dne a již máme za sebou ten letošní, který jsme se rozhodli absolvovat s novým anténním systémem, jehož stavbu jsme již nestačili nacvičit a tudíž ani otestovat jeho funkčnost. Vydali jsme se proto na kótu již v pátek dopoledne, abychom měli před závodem relativní dostatek času na korigování případných problémů.

   Záhy poté, co jsme dosáhli vrcholu, jali jsme se sprovoznit vysílací pracoviště. Jelikož mezitím začalo pršet, museli jsme se stavbou antén nějakou chvilku počkat. Čekání jsme si krátili u půllitru dobrého rezavého moku (nezletilý Jakub samozřejmě u sklenice "kolaloky" - hi) probíráním závodní taktiky. Když přísun vláhy ustal, pustili jsme se do díla. Samotné kompletování anténního systému probíhalo vcelku bez problémů. Menší problémy nastaly až při samotném vztyčování ant. stožáru, které nám způsoboval nepříjemný vítr. Ale naštěstí vše dobře dopadlo a asi půl hodiny po osmé hodině večerní byl anténní systém ve vzduchu. Další menší problém nastal při zkoušení otáčení systému. Po najetí rotátoru severním směrem, počal se stožár uklánět k zemi. Jelikož se již ale počalo stmívat, ponechali jsme řešení tohoto problému na druhý den.

   Ne nadarmo se říká, že ráno je moudřejší večera. V sobotu ráno jsme zjistili, že výše zmíněný problém nám způsobovala "krcka", která jedním svým prvkem strhávala jednu z kotev. Přemístili jsme tuto o pár centimetrů níže a bylo po problému. Předtím jsme se ovšem ještě rozhodli pro výměnu vrchní části stožáru za trubku většího průměru, abychom dosáhli lepší stability. Po opětovném vztyčení stožáru a zjištění, že tentokrát již vše pracuje jak má, těšili jsme se na začátek závodu, leč naše radost neměla mít dlouhého trvání.

   Asi hodinku před pravým polednem nás přišel navštívit Josef, OK1- 35717 a chvíli po jeho příchodu nás také přišli povzbudit Karel, OK1DKO a Ruda, OK1FDY. Předzávodní idilku nám pokazil defekt koncového stupně v průběhu Polního dne mládeže, který se nakonec ukázal jako na místě neopravitelný a tak musel OK1DSA, ke kterému se dobrovolně přidal Jakub (OK1- 35878), dát ruce na bradavky a uhánět domů pro náhradní zařízení (IC-706Mk2).
Mezitím Petr, OK1HSF rozjel závod na holý transvertor - cca 5W out. a to, přes výkonový handicap, docela slušně (57 QSOs v první hodině). Po návratu Romana s Jakubem s náhradním zařízením, asi 90 min. po začátku závodu, došlo k výměně zařízení za výkonnější - 20W out. Měli jsme trochu strach, jak se bude sedmsetšestka na kopci chovat po stránce odolnosti přijímače. Nebylo to to pravé ořechové, ale dalo se zvyknout.
Událost s porouchaným PA nás docela rozladila a tak jsme se rozloučili se slušným výsledkem a jali se odjet závod spíše ve společenském stylu.

   Náladu jsme si ovšem spravili v době mezi 1600 - 1810 Z, kdy se nám podařilo vystihnout otevření na UA. Podařilo se nám spojení s jednou ukrajinskou (UU7J) a pěti UA6 stanicemi. Ani jeden z nás není skalní VKVista a tak jsme něco takového slyšeli vůbec poprvé v naší téměř 20ti leté radioamatérské činnosti. Byla to nádhera slyšet tyto stanice přicházet v síle 20 - 40 dB přes S9 ! Nejdelší bylo QSO s RK6XWB/P - 2285 km.

   Tento PD byl z naší strany oslavou telegrafie (CW). Být telegrafní analfabeti, tak si troufám tvrdit, že s námi použitým malým výkonem bychom dosáhli o poznání horšího výsledku. Navíc, díky tomu, že na VKV není CW moc v kurzu, tak i úroveň rušení byla v CW segmentu nižší než v části SSB. Nutno také podotknout, že nakonec nebyl tento závod totální propadák rovněž díky našim "dvojčatům" na anténním stožáru.

   I přes potíže s PA a přes celovíkendové střevní potíže OK1DSA vše dopadlo vcelku dobře. Nezbývá než doufat, že jsme si tímto nepřízeň osudu na nějakou dobu vybrali a že v září při Dni rekordů bude vše OK.

   Děkujeme všem stanicím, které s námi pracovaly, za spojení a těšíme se na slyšenou třeba již v tomto kole Provozního aktivu.


73, OK1KGR ([email protected], OK1DSA * Petr, OK1HSF * Jakub, OK1- 35878)[ DENÍK ]     [ CONTEST REPORT ]     [ GRAFICKÉ HODNOCENÍ ]     [ WWL MAPA ]     [ FOTO ]


ok1kgr © 2003