VKV PA - ČERVEN 2002

QTH: Trpasličí kameny - 671 m.n.m. * * * Loc.: JO70BQ

Ops.: Petr, OK1HSF & Rom@n, OK1DSA + neocenitelný pomocník Josef, OK1- 35717


   Toto kolo PA jsme pojali jako generálku na Polní den a tak i scénář této akce byl oproti předchozím kolům trošku odlišný.

   V sobotu ve 13:00 pro mě přijel "Olínem" Petr, OK1HSF, naložili jsme 30m koaxu a nový stan, který jsme chtěli, v případě příznivého počasí, zkusit postavit na kopci a poté jsme vyrazili směr Sebuzín, kde nás již ve svém QTH očekával Josef, OK1-35717 (otec OK1HSF), abychom si u něho na zahradě nacvičili sestavení a vztyčení téměř 8m anténního stožáru, jehož je právě Josef konstruktérem. Nácvik to byl komplexní, tj. s osazením antén a následným připojením k TCVRu.
Po zapnutí otransvertorované (2m) FT-840 jsme zjistili, že na pásmu právě probíhal FIRAC závod a byli jsme mile překvapeni, kolik stanic jsme slyšeli i v "utopeném" Sebuzíně. Záhy se naplnila předpověď meteorologů, začalo pršet a trochu bouřit. Tento nevlídný čas jsme přečkali, schováni pod slunečníkem, poslechem dění na pásmu a konzumací dobré kávy a zákusku.
Asi po hodince, když přestalo pršet, složili jsme stožár a antény a následovalo opékání vuřtů. Tímto bych chtěl Petrově rodině za toto pohoštění poděkovat.
S konstatováním, že stožár se Josefovi povedl a bude pro nás velikým přínosem, jsme si ještě s Josefem domluvili spicha na nedělní ráno a poté jsme se rozloučili a odjeli směr Ústí n.L. - QTH OK1HSF, kde jsme do pozdních večerních hodin probírali, nad sklenicí dobrého moku, taktiku nadcházejícího závodu.

   V neděli ráno "osedláváme Olína" a vyrážíme na domluvené místo, kde nás již čeká Josef se svojí Dacií a po výměně pozdravů pokračujeme dál v cestě, směr Trpasličí kameny. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že zdejší vegetace nezahálela a že přístup k vrcholu je podstatně zarostlejší než před měsícem. Vyložili jsme náklad z "udýchaných" automobilů a započala snad nejnáročnější etapa celé akce - vynosit veškerý materiál na cca 150 m vzdálený vrchol a toto v náročném terénu absolvovat 2x až 3x ! Navíc, tráva byla po dešti z předchozího dne ještě hodně mokrá a tak jsme měli během chvilky nohavice durch.
Asi za necelou půlhodinku byl veškerý materiál vynošen na vrchol a po krátkém vydýchání se, započali jsme s Petrem kompletovat antény a Josef začal sestavovat stožár. Poté byl stožár osazen anténami, k nim připojeny koaxy a započalo vlastní vztyčování stožáru. Povedlo se, stožár stojí a začíná budování vysílacího pracoviště.
Po připojení antén k zařízení a následném změření PSV jsme zjistili, že toto není zrovna nejlepší. Jelikož se nám nechtělo pokládat právě vztyčený stožár, zkusili jsme nejprv PSV umravnit doladěním pí-článku v PA, což se, pokud si dobře pamatuji, povedlo pouze u jedné z antén a tak jsme přece museli povolit kotevní lana, spustit stožár, doladit gamma match, stožár opět vztyčit a takto několikrát dokola. U tohoto si hodně máknul Josef, který nás neustále přesvědčoval, že vztyčení stožáru v jednom člověku je brnkačka. Toto naše počínání se protáhlo až přes začátek závodu, ale nakonec se věc zdařila (alespoň jsme si to mysleli).

   Patnáct minut po začátku závodu usedá Petr za stroj, rozjíždí pile-up a stanice v deníku utěšeně přibývají. Asi po 75ti minutách avizuje Petr střídání. Nabízím Josefovi, aby si také udělal nějaké spojení, ale ten s díky odmítá, že snad někdy příště (myslím, že o PD tomu neuteče - hi). Chápu se tedy mikrofonu a spojení vcelku slušně přibývají i ve druhé polovině závodu. Rozdíl mezi KRCkou na fotografickém stativu (jak jsme jezdili doposud) a mezi anténami na 8 m stožáru je zřejmě znát. Docela překvapil telegraf, který byl tentokrát poměrně výživný.
Vzhledem k tomu, že se PA prolínal s HG VHF Contestem, počítali jsme, že uděláme hodně maďarských stanic, ale opak byl pravdou - pouze HA5KDQ ! Další zvláštností je, že jsme tentokrát nedělali ani jedno spojení do 9A nebo S5 ! Po skončení PA se na pásmu objevilo množství maďarských stanic !!!
Jinak jsme ale udělali zatím rekordních 116 QSOs a to i přes handicap pozdního startu a také přes to, že, jak jsme zjistili po závodě, KRCka byla zřejmě nefunkční, tudíž jsme asi celý závod odjeli pouze na 9 el. Y. Bodově jsme zůstali o pouhých 125 bodů za naším dosavadním rekordem (duben). Bohužel jsme opět nedělali nikoho z loc. JO61, JO71, JO72, JO90. Škoda, protože by to bylo bodově daleko veselejší. Tak snad v červenci.

Více informací naleznete v našem deníku :

CLICK



Celá akce je také bohatě fotograficky zdokumentována :



   Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat Josefovi, OK1-35717 za zkonstruování ant. stožáru a za jeho neocenitelnou pomoc při PA. Věřím, že Josef se jednoho dne rozhodne stát členem našeho radioklubu.
Taktéž děkujeme všem stanicím, které s námi navázaly spojení a těšíme se na slyšenou v Polním dnu, který se nezadržitelně blíží.



73, OK1KGR (Rom@n, OK1DSA * Petr, OK1HSF * Josef, OK1-35717)



- dsa -



OK1KGR ©2002