2. SUBREGIONÁLNÍ ZÁVOD 2002

QTH: Lovosice * * * Loc.: JO70AM * * * Ops.: Petr,OK1HSF & [email protected],OK1DSA


   Tento závod jsme se rozhodli pojmout tak trochu experimentálně. Chtěli jsme vyzkoušet novou anténní soustavu, než kterou jsme používali doposud a také jsme trochu "přiložili pod kotlem" a místo obvyklých 20W jsme tentokrát vyjeli s výkonem čtyřikrát vyšším a věřili jsme, že bychom v této konfiguraci mohli docílit 200 spojení nebo zdolat 30ti tisícovou hranici ze stálého, ale ...


   Nechceme nic ponechat náhodě a tak jsem si na tento den vzal dovolenou s tím, že pomalu postavím antény, což obnášelo vztyčit na terase domu čtyři stožáry a dva z nich osadit 9 el. Yagi (fa ECO) a jeden potom 4el. Yagi (OK1KRC - fa Zach). Čtvrtý stožár zůstal připravený pro další "krcku", kterou měl přivézt Petr, OK1HSF a který dorazil dle domluvy kolem 18:30 h. a přivezl s sebou téměř celou výbavu potřebnou k účasti v závodu - transvertor, PA, anténní přepínač a ani na krcku nezapomněl.
   Po Petrově příjezdu jsme se pustili do sprovoznění naší "anténní farmy", což obnášelo doinstalovat Petrovu krcku, natáhnout kabel mezi hamovnou a terasou pro ovládání anténního přepínače a následné připojení antén k tomuto. Zdálo by se, že to až tak moc práce nebylo, ale nějaký čas to zabralo.
Poté jsme se jali instalovat vlastní zařízení, které sestávalo z FT-840, transvertoru a PA 80W (obé z dílny Petra, OK1HSF). Po vyzkoušení PSV všech čtyř antén jsme konstatovali, že vše není zcela tak jak by mělo být, ale další případné úpravy jsme museli nechat až na druhý den. Proč? Odpověď je jednoduchá. Ham shack OK1KGR = ham shack OK1DSA, prostě náš klub má své sídlo v domě OK1DSA. No, a jelikož k anténám byl přístup přes pokoje dalšího člena rodiny a byl již pozdní večerní čas, museli jsme, jak již bylo zmíněno, nechat další laborování na sobotu.
   Po sprovoznění pracoviště a následném proladění pásma nás překvapilo, že jsme slyšeli pouze asi 4 stanice. Očekávali jsme větší předzávodní aktivitu, ale tuto absenci stanic na pásmu jsme si nakonec vysvětlili tím, že asi ne všichni jsou tak horliví jako my a nechávají přípravu až na sobotu.
   Zbytek večera a část rodícího se nového dne nám zabrala debata nejenom o věcech radioamatérských.   Po snídani jsme se ihned vrhli do doladění PSV antén, což nakonec nebyl zrovna lehký úkol, protože prostor terasy se ukázal jako poměrně malý pro takovouto anténní farmu a docházelo k vzájemnému ovlivňování se antén. Při tomto se poměrně zapotil Petr, který působil na terase coby "ladič antén", což pro něho obnášelo několikrát vylézt na štafle, pohnout jezdcem gama mače, slézt se štaflí, položit je na podlahu a sám jít z dosahu ant. pole, protože i tyto maličkosti významně ovlivňovaly PSV. Potom to samé v obráceném gardu zopakovat a tak stále dokola. Mezitím já jsem mu z pohodlí hamovny hlásil, jak se věc daří - hi. Po usilovné práci se podařilo PSV umravnit na více než přijatelné hodnoty a dobře vychlazené "G 10°" bylo poté Petrovi odměnou za jeho fyzickou námahu.
   Když už jsme si mysleli, že všem útrapám je konec a budeme se moci věnovat předzávodnímu provozu, bylo nám nahlášeno lehké TVI. I tento problém jsme zdárně vyřešili a odměnou nám byl výborný oběd z kuchyně mé matky, která se celý víkend starala o sytost našich žaludků, za což jí patří náš dík. No a to už se pomaloučku, polehoučku přibližoval start závodu.

   "Výkop" do závodu tentokrát zůstal na mně, protože Petr se tohoto vzdal s tím, že nyní jsem na řadě já. No budiž. Zasedám k TCVRu, nacházím volný flek a pro jeho uhájení počínám asi 2 minuty před závodem volat výzvu, kterou úderem 14:00 Z měním v výzvu do závodu a očekáváme pile up. Ovšem jaké je naše překvapení, když se po několikerém volání nikdo neozývá. To už pomalu začínáme tušit něco nekalého a já přecházím na taktiku vyhledávání stanic. Zjišťujeme, že se poměrně těžko dovoláváme a že téměř všechny stanice, které jindy slyšíme bombasticky, nyní slyšíme podstatně hůře a naše podezření, že není něco v pořádku, sílí.
Je 51 min. od vypuknutí závodu a v našem logu se "skví" celých 18 spojení !!! To už na nás začíná být moc, vžyť za takovou dobu děláme normálně z našeho QTH o něco více spojení i s 20W a "krckou". Přemýšlíme kde by mohl být "zakopaný pes" a docházíme, ač neradi, k závěru, že snad, před závodem nevyzkoušený, relátkový ant. přepínač by mohl být toho příčinou. Přerušujeme závodění a dáváme se do práce. Odpojujeme antény od již zmíněného přepínače a zároveň se přesvědčujeme, že se začíná naplňovat meteorologická předpověď, což znamená, že začíná dout nepříjemný vítr a obloha se začíná nepříjemně zatahovat tmavými mraky. "Devítky" (9el.Y.) se začínají na stožárech nebezpečně pohybovat v rytmu větru a jelikož při případném jejich pádu jsou v sázce 2 střechy, přistupujeme k jejich demontáži. Jednu z nich přemisťujeme na bytelnější, ikdyž asi o 1/2 m nižší, duralový stožár a směrujeme ji fixně na 9A, S5. Na pokrytí stanic z OK a OM ponecháváme 1 "krcku", čímž se vracíme ke staré sestavě 1+1. Tyto antény jsme potom přepínali pomocí ručního ant. přepínače CX-401 umístěného v hamovně.
Po této akci, která nám zabrala asi 80 minut usedáme opět k zařízení a zjišťujeme, že vyřazením relátkového přepínače antén nenastalo zlepšení situace, což bylo na jednu stranu i dobré zjištění, neboť jeho výroba zabrala Petrovi několik hodin volného času. Jediné vysvětlení je to, že podmínky šíření se pro tento závod moc nevyvedly, alespoň z takových lokalit jako je ta naše - téměř na samém břehu Labe, asi 100 m.n.m. No, nedá se nic dělat, vrháme se zpět do víru závodu (mike přenechávám Petrovi) a "rveme" se jak nejlépe dovedeme.
Asi okolo 19:00 Z se opět "střídáme u vesla" a asi někdy okolo 20:00 Z se Petr, po namáhavém dnu, poroučí do říše snů. Snažím se jak nejlépe dovedu, ale jde to velmi ztuha a do změny datumu se mi daří urvat pouhých 22 spojení, ze kterých bodově stojí za řeč 3 OM stanice a HA8DZ/2.   Noc se přehoupla do nového dne. Petr stále spí a já se, střídavě SSB a CW, snažím urvat nějaké to QSO, ale podmínky šíření jsou stále proti a tak spojení přibývají velmi, velmi pomalu. Už toho začínám mít, jak se říká, plné brýle a několikrát se přistihuji jak mi padá hlava.
Kolem čtvrté hodiny přichází mé vysvobození v podobě Petrova probuzení a když se trochu rozkouká, s radostí mu uvolňuji místo a odcházím dopřát odpočinku mému znavenému tělu. Ovšem, ještě než stačím pořádně "zabrat", začíná se ozývat šílený rachot z PC, který, jak se ukázalo, měla na svědomí "vylágrovaná" ložiska ve větráku. Mezitím co Petr činí rozborku PC, aby se dostal k inkriminovanému místu, já místo spánku vyrážím najít někde v baráku alespoň trochu vazelíny, což se naštěstí daří a po promazání a následném složení zapínáme PC, abychom zjistili, že se oprava zdařila a mezitím co Petr pokračuje vstříc k vítězství, já konečně usínám.
   Po mém probuzení zjišťuji, že Petrovi se, mimo jiné, podařilo vysbírat S5 stanice (S57O, S59DEM, S52ZW), vůbec první v tomto závodu.
Po osmé zulů se opět měníme na operátorském postu a za několik okamžiků nato se rozhodujeme vyměnit "krcku" za "devítku", kterou směrujeme zhruba někam na HA a zbytek závodu tedy dojíždíme v anténní konfiguraci 1x 9 el. + 1x 9 el. V 10:34 Z se daří udělat v tomto závodu naše první QSO s 9A - 9A1CMS a za pár minut poté, přesně v 10:52 Z děláme náš dosavadní DX - HA8MV/p, ovšem tento má být, aniž bychom to samozřejmě tušili, téměř záhy překonán.
Po chutném obědu, něco po jedenácté zulů, přenechávám pomyslnou operátorskou štafetu opět Petrovi, který záhy poté objevuje na pásmu YT7P a volá jej. YT7P na jeho zavolání odpovídá, ale není si zcela jist naší volačkou. Nastává upřesňování a následné předávání soutěžního kódu. Vše musí být několikrát opakováno, protože spojení je poznamenáno hlubokým QSB signálu, ostatně tento jev nás provázel po celou dobu závodu. Hladina adrenalinu v krvi stoupá a asi po více než 15ti minutách je spojení potvrzeno a my se radujeme, neboť toto je nejenom náš DX v tomto závodu (840 km), ale ODX našeho QTH vůbec, čímž byl překonán dosavadní ODX s YO2KAM/p (PD 2001 - 736 km). Petrovi se prostě povedl husarský kousek !
Ve 12:00 Z se Petr se mnou loučí a předčasně odjíždí domů, neboť má ještě nějaké rodinné povinnosti. Závod tedy dojíždím sám a v deníku přibývají, mimo několika málo OK stanic, ještě čtyři "fláky" v podobě S53T, HG1Z, S51C a v poslední minutě HA1KYY.

14:00 Z - TIME OVER - prostě po 24 hodinách je tu konec.

   Výsledek našeho počínání si můžete prohlédnout ZDE a také můžete nahlédnout do našeho LOGu .

F O T O

   A jaké je závěrečné resumé? Troufám si tvrdit, že z hlediska podmínek šíření byl toto nejméně vydařený závod, kterého jsme se v poslední době zúčastnili, ale i přesto se nám povedlo udělat několik DX spojení a trošku pošmurný dojem z průběhu závodu vyvažuje ODXové spojení s YT7P.
Po stránce technické nezbývá než konstatovat, že transvertoru a PA není co vytknout - prostě Petr umí.

   Všem, kdo s námi navázali spojení, tímto děkujeme a těšíme se na slyšenou v některém z dalších závodů.73, OK1KGR ([email protected], OK1DSA & Petr, OK1HSF)-dsa-