Úpravy hlučného chlazení FT-847
(částečně převzato z Internetu)

 

movingcolorbar.gif (4491 bytes)

 

FT-847 má pro chlazení dva větráky. První, menší, běžící naplno a stále, se nachází na zadním panelu, nelze přehlédnout. Druhý, větší, je umístěn uvnitř na levé straně vpředu. Pokud je FT-847 na příjmu, tento větrák běží se sníženými otáčkami, při vysílání se rozběhne naplno. Tyto dva větráky vlastně neustále ofukují koncové stupně a navíc zabezpečují pohyb vzduchu uvnitř zařízení. Někomu se možná bude zdát, že hluk těchto větráků je větší, než je ochoten akceptovat. Na druhou stranu, pokud máte v hamshacku další zařízení produkující hluk (např. větrák chlazení PA, další TRCV nebo upovídanou manželku, HI), postrádá tento problém smyslu. Nutno říci, že podle ohlasů se úroveň hluku dost liší u jednotlivých kusů zařízení, zřejmě podle momentální kvality osazovaných větráků. Těžko jednoznačně říci, co je hlučné a co ne. Nicméně firma YAESU nabízí bezplatnou výměnu větráku po dobu záruky na požádání.

pozn.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že při takto fungujícím chlazení prakticky není možné toto zařízení uvařit. Toto bylo odzkoušeno při závodě. Po dvou hodinách neustálého provozu při plném výkonu na VKV (50W) se teplota tohoto zařízení zvýšila jen velmi nepatrně. To se nedá říci např. o IC706 (pravda, trochu jiný případ, ale tepelné zatížení platí pro všechny součástky ve všech
zařízeních stejně) nebo IC746.

Takže k úpravám. Před jakoukoliv z těchto úprav je nutno dobře zvážit, v jakém prostředí vaše FT-847 pracuje. Asi bude rozdíl mezi montáží v autě kde v létě praží slunce nebo v tropech na expedici a pokojovým prostředím hamshacku. Tyto úpravy se týkají malého větráku na zadním panelu.

Jsou tři možnosti úprav :

- Zenerova dioda
- přepojení malého na velký
- odpojení
- výměna

Zenerova dioda
V této úpravě přidáme do série s větrákem Zenerovu diodu asi 3,9V. Jelikož příkon větráku je necelý Watt, postačí např. BZX85V0039 / 1,3W. Tím vznikne úbytek napětí na diodě a pro větrák zbyde asi těch 10V. Tím se zpomalí jeho běh a sníží se hluk.


Přepojení malého na velký
Prostě a jednoduše, připojíme malý větrák paralelně k velkému. Při příjmu tedy oba poběží pomalu, při vysílání se oba rozběhnou naplno.

Odpojení
Asi nejjednodušší, jen vytáhnete konektor malého větráku z desky, nic se nepájí, nestříhá, jednoduše se uvede do původního stavu. Velký věrták samozřejmě beží normalně dál. Osobně bych tuto úpravu ale nedělal.

Výměna
Pokud máte rádio po záruce, je možno vadný větrák prostě vyměnit. Lze použít např. větráky z chladiče CPU v PC, obecně nejsou však příliš kvalitní, anebo zakoupit v obchodě (GES, GM El. atd.).

Nakonec bych rád poznamenal, že jakékoliv zásahy do zařízení děláte na vlastní triko a že nehodlám nést jakékoli následky vašeho počínání.