Pokud Vás zajímá pár vět o OK1HH počtěte si.

Jmenuji se František Janda, pro radioamatéry jednoduše Franta a narodil jsem se v roce 1944 v Baťově nemocnici ve Zlíně.

QTH: Ondřejov, LOC JN79JV, 500 m.n.m., městečko na jižním svahu kopce Manda, neboli Žalov, na němž stojí Astronomický Ústav AV ČR, nyní působiště mé XYL Marcely, v sedmdesátých a osmdesátých letech i působiště mé (předtím jsem se staral o radionavigační systémy, poté o datové sítě, z toho nejdéle o sítě družicové - VSAT).

Radioamatérem jsem od roku 1957 (OK1-6732, OK1AOJ, Y29BM, OM6HH, OK1HH), z druhů provozu se mi nejvíce líbí telegrafie a považuji ji v radiovém spojení za základní komunikační mód, pro radioamatéra jen stěží pominutelný. Vždy mne fascinovaly vlastnosti ionosféry a zajímaly příčiny změn podmínek šíření krátkých vln a možnost jejich předpovědi - a tak jsem se do předpovídání v roce 1978 pustil (k tomu bylo mj. nutno vypořádat se i s problematikou předpovědi sluneční a geomagnetické). V posledních letech mne stále více zajímá přímý vliv sluneční a geomagnetické aktivity na chování lidí - je totiž daleko větší, než bych si kdy býval dokázal představit). Málem bych zapomněl ještě na jednoho koníčka - na meteorologii. Ta mne začala více zajímat nejprve kvůli turistice a orientačním závodům, pak jako pilota kluzáků a nakonec jako námořníka. Zkušenost s předpověďmi počasí se mi navíc výtečně hodily i k aplikaci na děje v ionosféře.

Anžto mne již přes 20 let zajímají datové sítě, přitahovala mne od počátku i síť Packet Radio. Jako Y29BM jsem si ji vyzkoušel v roce 1987, jako OK1HH až v roce 1990 (před 1.2.1990 nebyl provoz PR v naší zemi povolen) a protože ji považuji za zcela originální a prostředek komunikace mezi radioamatéry, snažím se ji "držet při životě" i jako sysop - nejprve prvního pražského nódu OK0NC (v letech 1992 - 1997) a pak i nódů DXClusteru OK0PRG-4 (PR-MFS 1994 - 1995), OK0DXP (Pavillion software od roku 1996) a OK0DXX (CLX v letech 2000 - 2005), od roku 1996 jako člen vedení Rady SysOpů a od roku 2003 jako její předseda.

Z ostatních koníčků, které mne provázely životem, to byly rallye a jízdy zručnosti v 60. letech, sportovní létání v 70. letech a v posledních pěti letech po delší přestávce opět jachting, tentokrát námořní - díky čemuž se nyní můžete podívat i na obrázky z expedic radioklubu OK1OMX okolo Dalmatských ostrovů.

 

Takhle vypadám na moři - na lodi s radioamatérskou posádkou:

za kormidlem coby kapitán S/Y Pembina (SAS39) po výjezdu z maríny Solaris (Chorvatsko)...

... a po přistání na ostrově Velká Smokvica, Národní park Kornáty.

(Jaderské moře, první plavba klubu OK1OMX - září 1999).

 

Na domovskou stránku radioklubu OK1OMX