Pár slov úvodem:
    Následující texty pouze odrážejí stav mého zájmu o případné změny v situaci okolo QSL služby, která patří ke klasickému pojetí našeho hobby.
Rád bych předeslal, že nemám zásadní problém s funkčností QSL služby jako takové ani nemám žádné konkrétní stížnosti k agendě - neposílám tisíce lístků ani neočekávám žádné významné QSL do nějakých diplomů, nemohu dělat žádné soudy. Vnímám ale s nepřijemnými pocity to, že se ČRK nedaří rozptýlit základní nepříjemnou premisu - že je QSL služba využívána jako základní prostředek pro udržení členů. Kdyby neexistovala jistá pachuť nad - snad - nenaplněnými sny z počátku 90. let a kdybychom existovali v jiném prostředí i nějakou tu desítku let předtím (a nemám na mysli třeba Severní Koreu), asi by tolik dohadů a vášní nevznikalo.
Ale "dědictví" P.O.Boxu 69 a různá ukřivdění a nedoroumnění natolik zahušťují atmosféru, že by bylo lépe trochu vyvětrat....

Co nahrává onomu pocitu, že QSL služba je prostředek pro nábor a udržení členů:
- nepřiměřený (dle rozšířeného názoru) rozdíl mezi poplatkem externího uživatele a paušálním poplatkem člena (ale toto nevidím jako zásadní problém, členové mají právo na využití i jiných zdrojů pro financování členských služeb atd...)
- neustálá argumentace o tom, že se jedná především o členskou službu a že v jiných státech je tomu stejně ne-li výrazněji (ano, to je pravda. ale většinou se jedná o státy s jinou kontinuitou vývoje a stejně tak existují i státy, kde je tomu úplně jinak)
- nešťastné výroky předsedy ČRK, že pokud budou "křiklouni" neustéle rýpat, zruší ČRK službu pro nečleny úplně (toto nemá smysl komentovat, snad se jedná pouze o nešťastný mediální úlet)
- neexistence smlouvy s jiným subjektem (konkretně ČAV) o možné redistribuci došlých QSL - byť tato možnost je definována v Pravidlech QSL služby na http://www.crk.cz/CZ/QSLSMC.HTM pod bodem 2.7 - viz:
2.7. QSL službu ČRK mohou využívat pro své členy i jiné radioamatérské organizace na základě písemné dohody uzavřené s Českým radioklubem. Dohoda určí zejména výši a termín úhrady poplatků a termín předložení seznamů volacích značek, za které jsou hrazeny poplatky, včetně jmen a adres, na které budou zasílány QSL lístky. Pro každého uživatele nově registrovaného v těchto seznamech je nezbytné přiložit souhlas dle ustanovení 2.3. těchto Pravidel.
(asi není možno dosáhnout shody na ceně a obsahu, nevím, žádná jednání jsem nevedl, neznám podrobnosti!)
- neumožnění jakékoli PLACENÉ formy převzetí došlých lístků bez nároku na jakékoli další služby (podotýkám opakovaně placené, protože se občas argumnetovalo, že by ČRK dělal něco zadarmo z prostředků svých členů - "ekonomické" argumenty neplatí)

Co svědčí o tom, že život jde i jinudy:
- necelá polovina členů ČRK využívá QSL službu (ve smyslu aktivního využití) - tedy aktuální a budoucí síla QSL služby, jako taháku členství, není zas až taková?
- konkrétní lidé přímo na místě si pokládají otázky, jak řešit nedoručitelné QSL, jak dohledat  adresáta atd (se striktním přístupem uživatel/neuživatel by podobné úvahy asi nevedli)
- čas od času nějaky ten návrh od "prostého" člena či někoho z "vedení" zda by se to přeci jen nemohlo dělat jinak (tedy občas to asi někomu přijde blbé, posílat QSL zpět s razítkem když třeba osobně zná adresáta)
- narůstající počet uživatelů eQSL, kteří mnozí třeba ani netuší o té "normální" QSL službě
- všeobecný pokles zájmu o hobby jako takové

Všechno, co bylo a bude ještě o QSL službě napsáno, je a bude v podstatě o naprosto marginálním problému, který v každodenní osobní situaci toho kterého čtenáře  neznamená v podstatě nic. Určitě není pro většinu problém uhradit poplatek za QSL službu v porovnání s jinými "potřebami", určitě by se dala naspecifikovat rozumná cena za pouhý odnos QSL lísků atd...
Pochopitelně, jako vždy, existují i značně extrémní názory na podstatu věci či na její jednotlivé aspekty. Od názoru, že by QSL služba měla být samostatný ekonomický subjekt až po totální sdílení P.O.Box 69, kde si budou "kamarádi" navzájem krást QSL :-)
Nemyslím, že by bylo až tak nutné jit tou či onou cestou - rozumný kompromis by se určitě našel.
Vydělala by na tom jenom značka OK, na kterou jsme - doufám - alespoň trochu hrdí.

-konec uvodu-
(pozor, stále ale platí: To, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou!)Muj mail na CRK ohledne mozne sluzby pro ty, kteri nepotrebuji plnou QSL sluzbu ve vyznamu odesilani a dosilani QSL


----- Original Message ----- From: "Alexandr Kobranov" <[email protected]>
To: <[email protected]>
Sent: Friday, January 20, 2006 2:45 PM
Subject: pripominka a zadost ke QSL sluzbe


Pratele,
obracim se na vas touto formou abych nabyl jistoty, ze se moje pripominka a zadost dostane ke vsem relevantnim adresatum.

Vzhledem k nove platnym podminkam pro poskytovani QSL sluzby mam konkretni pripominku a zadost:

Pri konstrukci podminek QSL sluzby nebyla nijak zapracovana varianta osobniho vyzvedavani doslych QSL listku pres centralni P.O.Box 69 bez narokovani jakychkoli dalsich sluzeb. Je tim minena minimalni sluzba pro ty radioamatery, kteri nejsou cleny CRK a nepozaduji ucastenstvi v QSL sluzbe jako takove - ve smyslu dosilani QSL na svoji adresu a odesilani vlastnich QSL po OK i zahranici.
Zadam o sdeleni, za jakych podminek by bylo mozno v ramci sluzeb CRK cele OK komunite tuto nejzakladnejsi sluzbu poskytnout a jake konkretni naklady, spojene s provozem P.O.Boxu 69, lze ocekavat k vyuctovani pripadnym zajemcum. Tato sluzba by krome toho umoznila i osobni kontakt konkretnich radioamateru s QSL sluzbou CRK, moznost prezentace CRK behem takoveto navstevy vcetne moznosti nakupu literatury a obecne lidskeho popovidani. Mozna i pozdejsi clenstvi v nasem sdruzeni na zaklade pozitivni zkusenosti a mozna i vypomoc se samotnou QSL sluzbou.
Z hlediska casoveho je - dle meho - mozno tuto evidenci zajemcu a jejich plateb zavest v podstate neprodlene resp. v horizontu mesice.
Otazky stanoveni ceny za plnou QSL sluzbu pro necleny CRK se tato pripominka nezabyva.

Doufam, ze jsem svoji pripominku a navrh popsal dostatecne. Myslim, ze urcity kompromis mezi tim, co nekteri citi (napriklad zavazky z pocatku 90. let) a jini pocitaji (nutne naklady na provoz QSL sluzby pro cleny) se da nalezt a jeho relizace by ukoncila nektere neblahe nevrazivosti a diskuse o pravni strance veci ve smyslu zneuzivani monopolniho postaveni, ignorovani individualnich aktivit atd., atd,...

Ocekavam korektni a faktickou odpoved, s pozdravem 73!

Alexandr Kobranov, OK1DSTOdpověď ČRK na oficiální podání ve vìci QSL služby ze dne 1.2.2006Vážený příteli,
Tvůj dotaz jsem předložil Výkonnému výboru ČRK, který konstatoval, že Rada ČRK o zavedení takovéto a podobných služeb neuvažuje, protože v zájmu co nejnižších nákladù na QSL službu je nutné, aby všechny procesy byly unifikovány bez jakýchkoli výjimek.

73 Petr,OK1CMU


Předseda ČRK doplňuje následně v členském časopise

predseda Voles hovori
Ano, to je spravne reseni, spravna reakce na natlak a lzi - napriklad existuje takzvana "DPHackova lez".
Krome toho se nesedi cisla - Pepik 1ES hovori o cca 30ti jedincich, zde 70.
Prepocitane naklady na QSL sluzbu se jednou uvadeji na registrovaneho uzivatele (clenove CRK+ platici neclenove) a jednou jenom na aktivniho uzivatele (jakoby ti neaktivni neplatili a aktivita nebyla jenom na nich samotnych).
Jak z toho ven?


Rada ČRK se okrajově zajímala o QSL službu a v zápisu se objevilo:

- OK1XU navrhuje poděkovat OK1ES za dobré vedení QSL služby a současně ho upozornit na některé detaily směrnice pro provoz QSL služby a na limity sdělení, která zveřejňuje v OK Listu
zrejmě se Pepa 1ES nejak moc "rozpovidal"  HIVýkonný výbor ČRK se v prosinci 2006 krátce zabýval QSL službou a v zápise stojí:

"OK1AOZ navrhuje zavést možnost příchozí QSL služby pro nečleny ČRK, to znamená, že těmto uživatelům by po zaplacení určité částky pokrývající nezbytné výdaje byly zasílány 4x ročně QSL lístky, které pro ně QSL služba obdržela.
VV po diskusi nedoporučuje Radě ČRK tuto službu zavádět.
OK1PD  informuje, že dle předložené analýzy QSL služby tuto využívá  asi 1.000 aktivních uživatelů, z toho je 34 uživatelů platících si paušální poplatek. Dalším 250 uživatelům přicházejí QSL lístky, ovšem nemají z různých důvodů s QSL službou ČRK vztahy dořešeny- změnili adresu a neznáme aktuální, jde o nové koncesionáři atd. "

Zde stojí za povšimnutí dvě skutečnosti:

1. opět neúspěšný pokus o zpřístupnění P.O.Boxu 69 těm, kteří nepotřebují plnou QSL službu - děkuji tímto OK1AOZ za jeho aktivitu.
Bylo by jen zajímavé znát argumenty z diskuse - ale to se bude muset poptat některý ze členů ČRK svých činovníků.

2. nepochopitelná nejasnost v kategoriích "uživatelů" - nechápu, jak kromě jasně definovaných 3 kategorií (člen ČRK, platící externista a neplaticí nečlen) existuje náhle 250 uživatelů "nevyjasněných" - co to znamená?
Platili členský příspěvek, dostávají časopis a není známa adresa?
Nebo jen tak zaplatili 800,- a na složenku napsali nesmyslnou, neplatnou adresu?
No prostě nechápu tuto kategorii....
Jak je psáno "
V současné době se zasílají zpět odesílatelům, což je de fakto hrazeno z prostředků QSL služby"

Právě nutnost JEDNOTNÉHO systému a tím úspora nákladů byla argumetem pro zamítnutí mého návrhu (viz. výše). Teď se budou generovat náklady s nějakým dohledáváním?  Připadá mi to jako v Kocourkově.

No a pak mi není jasné, jestli je v té tisícovce započítány i vícenásobné značky na jednotlivce, no je to sice asi jedno, ale je zajimavé, že je to necelá polovina členů ČRK - tedy ta většina je tam asi opravdu z jiných důvodů, než je QSL služba.
Zajímavá je i ekonomická stránka modelu tohoto stylu - zatímco před změnami bylo platících externistů až k 70ti ks (platili 600,- ročně) teď je těch externích plátců 34 a platí 800,-. Já tomu - stále dokola - nerozumím. Poklesl celkový počet platících členů ČRK i počet externích uživatelů QSL služby a tím poklesly i příjmy.
Jo ono se asi zapominá na eQSL a prostě QSL služba už jako tahák na členství pro ty, kterým stačí "datové QSL" třeba nefunguje. Noví koncesionáři hledi na QSL v papírové formě bez nostalgie. Pak ale tím více nechápu tu sebestřednost a nevůli k dohodě.
Do příštího roku tedy vstoupím znovu za 800,- jako externí uživatel.


Update 12.12.06
Pepík 1ES mi zaslal vysvětlující e-mail a já pochopil (doufám) že těch 250 duší se skládá z těch co si:
- nezaplatili nově externí QSL službu
- nezaplatili nově členský příspěvek ČRK
- jsou noví a QSL službu asi netuší, jak zařídit
- pro nové či změněné značky existujících abonentů QSL služby (pople Pravidel QSL služby mají QSL službu o nové značce informovat)
- jsou QSL managery ale pouze DIRECT a posílající to nepochopil

Úvahy o tom, jak tyto případně oslovit musí vést především ti, kteří to nakonec udělají, žádné "knížecí rady" nepomohou. Hlavně že podobné úvahy existují a derou se na světlo. (Ostatně na ty první dvě skupiny asi spojení bude, když už jednou platili atd....)

Dále musím  v podstatě souhlasit s Pepíkovým pohledem na můj naivní nápad s možností osobních návštěv pro své QSL a pokecání s "místními" (konec práce, vznik drbárny...), ale i přes to si myslím, že by měl být umožněn odběr došlých QSL bez nároků na jakoukoli další službu a to za peníze a tak, aby to bylo výhodné pro obě strany. Říká se tomu "win-win strategie" a zatím ji postrádám.
Tímto ještě jednou děkuji Pepovi 1ES za vysvětlení, 73! a krasné Vánoce!