Zpet Index Go Home Družicové obrázky Vpred

5. prosinec 1998 Nebyl jsem u toho, ale doneslo se mi, že je Barbucha pěkný hrdina. Byli s ní ve Spálově a cestou zpátky už byla tma jak v pytli. Barbucha bezstarostně pobíhala osvětlenými ulicemi (ulice jsou ve Spálově tuším celkem tři), ale její bezstarostnost zmizela v momentě, když opustili světla a přišli na polní cestu. Vidím Barbuchu jako živou: ocas stažený mezi nohama, přikrčená jako průzkumník, drží se doprovodu jako klíště, oči vytřeštěné do tmy: "Tam je bubák!"
      Stejný strach má Barbucha v Odrách na lávce přes Odru. Když jsme minulý týden za tmy měli přejít přes vodu, Barbucha se zarazila pár metrů před mostem:
"Pojďte jinudy, tam se mi to nelíbí. Vážně, já půjdu tady doleva."
"Barbucho, pocem!"
"Doleva se vám to nelíbí? Tak doprava!"
"Barbucho, pocem! Neboj se."
"Haf! Haf! Nejdu..."
...nešla. Musel jsem jí slíbit velikou kost a při přecházení drbat na hřbetě.
Šťourám se i nadále v podvojném účetnictví. Pro zápis účetních záznamů jsem si vyrobil jednoduchý program. Dodatečně jsem zjistil, že jsem to mírně nedomyslel. Obecně lze převádět z jedhoho účtu na jedné straně na několik účtu na straně druhé. Klasickým příkladem budiž DPH: prodám bagr - účet DAL 604 řekněme 1 220 000 korun, účet Má dáti 221 jeden milión a účet Má dáti 343 220 tisíců.
      Přemýšlel jsem, jak tohle obecně zabudovat do svého jednoduchého programu. Na nic rozumného jsem nepřišel. Nejschůdnější se mi jeví napsat program pro X. Snažím se zvládat GTK (moje oblíbená kníhovna X athena widgets se mi dvakrát nezamlouvá). Jde to pomalu, navíc knihovna GTK je jedna z těch stupidností, ve kterých se polovina zdrojových tvarů píše velkými písmeny. Dostávám křeče do malíčků.
      Uvažoval jsem, že sáhnu po knihovně QT. Už v tom umím dělat, má to velmi pěknou dokumentaci, existuje hromada příkladů... Odrazuje mě pouze a jedině jejich licenční politika. QT není free. Česky řečeno, QT není svobodný software. Nejsem si jistý, jak moc legální by bylo, kdybych začal s použitím svého účetnictví vydělávat.
      Zde bych možná měl pro lidi uvyklé pokřivenému vidění světa počítačů podle Microsoftu vysvětlit pojem "svobodný software". Svobodný software není totéž, co freeware v oblasti DOSu & spol. Slovo "svobodný" znamená, že kdokoliv může tento software používat a distribuovat pro libovolné účely. Svobodný software se distribuuje ve formě zdrojových tvarů, kdokoli může dělat změny, kdokoliv může použít svobodný software pro vývoj vlastních programů. Nutno ovšem podotknout, že takový software je stále autorským dílem a těší se ochraně autorského zákona.
      Tento způsob distribuce má hodně do sebe. Asi jako největší výhodu vidím v tom, že se takto může zapojit do vývoje větší množství lidí. Například program Xpr jsem nenapsal sám. Nejvíce mi pomohl Richard Adams, PA3GCU. Sice, dle vlastních slov, neumí moc programovat, ale měl spustu nápadů, napsal mi dokumentaci a dokázal odhalit velkou hromadu chyb. Další lidé napsali některé další části, kdosi z Německa dopsal německé texty... Výsledek vypadá, jakoby Xpr napsal někdo s výbornou znalostí angličtiny, češtiny a němčiny, někdo, kdo umí výborně programovat, výborně rozumí komunikačnímu protokolu AX25... jinými slovy génius.
e-mail