Zpet Index Go Home Vpred

14. březen 1998 Byl jsem ve čtvrtek opět u zubaře. Nic nového. Ale tchyně obědnala k zubaři manželku. Ta říkala, že nikam nepůjde. Dělal jsem si srandu, že se bojí, načež manželka se bránila: "Takových zubařů už jsem přežila!"
      Trochu jsem nad tím přemýšlel. Jediné vysvětlení vidím v tom, že manželka vždycky zubaře škaredě pokousala a on vykrvácel. Jedině tak mohla zubaře přežít, hi.
Namíchnul jsem se a předělal program na příjem z Meteosatu na offline verzi. Přijímaný obrázek se nevykresluje na obrazovku, ale lapá se pouze do paměti a když už je hotový, tak se uloží na disk. Bylo to velmi jednoduché upravit, ale zabralo mi skoro dva dni práce zjistit, proč to nefunguje, když to je připojené přímo na rádio. Vysvětlení je nakonec jednoduché: bafrování. V programu je jedna časově dost náročná operace - zjištění okraje snímku - a mezitím uteče pár desítek až stovek bajtů ze seriového portu. Teď provizorně čtu ze standardního vstupu a pro bafrování používám program dd. Tímto způsobem toho moc nezlikviduju.
      Napadla mě i jiná prima věc. Počítač v Darmstadtu začíná vysílat družicový obrázek vždy přesně v celou minutu. Obrázky jdou za sebou co čtyři minuty. Můžu tedy seřizovat čas podle družice. Za čtyři minuty se hodiny v počítači nerozjedou tak moc, abych se netrefil do té správné minuty. Ještě uvažuju, jak to bude v noci. Družice v noci prochází zemským stínem a asi hodinu a půl se nevysílá. Doufám, že se za tu dobu počítač nerozjede víc, než o půl minuty, jinak jsem zase v háji.
      Určitě nepřesnosti padnou na šíření signálu (asi 385 milisec), ale to se dá ošetřit programem. Něco pak padne na bafrování a multitasking v počítači. Výsledná absolutní odchylka pak může být několik vteřin. I tak si nepamatuju, kdy jsem měl naposledy v počítači čas s přesností jednotek vteřin. Spíš tak plus minus dvě tři minuty.
e-mail