SuperVozelj KAL:9A0XKZ

Tekst objavljen u Glasilu Hrvatskog radio-amaterskog saveza Radio HRS br. 38-39 (ožujak-travanj 1996.).

U "Biltenu" HRS br. 3. u lipnju 1991. godine objavljen je članak povodom postavljanja čvora PR mreže na Kalniku, koji se sastojao od dva TNC-a i dvije radiostanice. Od tada je čvor radio zahvaljujući Štefanu, 9A2KH, Darku, 9A3LI i ostalima iz "Crisiensis PR Group", koji su često planinarili do njega radi zamjene kabela, antena i spaljenih čipova. Darko je uspješno sastavljao TNC-e, tako da je čvor radio sa pet TNC-a i stanica, od kojih je jedna bila za 6 m, a po dvije za 2 m i za 70 cm opseg. Pokrenuli smo BBS s oznakom 9A1CRA, za koji se brine Krešo, 9A3UX, prvo na PC/XT sa 20 MB diskom, koji smo kasnije dograđivali do 486DX2/66 sa 500 MB diskom.

Oprema se veoma malim dijelom nabavljala iz donacija, a sve ostalo je kupovano sredstvima "Narodne tehnike", koja je nekoliko puta mijenjala naziv, ali nije mijenjala Antu Starčevića, koji je sredstva uvijek pronalazio.

Tako je nakon izvještaja da smo u Sloveniji nabavili pločice za "SuperVozelj" (SV), Ante smislio sredstva za dijelove, koja smo ugurali u ruku Marinu, 9A3TW, jer nam je prije toga neoprezno obećao da će SV sastaviti. On se dugo petljao s nabavom dijelova i kad nam je Egon, S53D0, posudio procesor, SV je proradio.

1995. Stari KAL prije rastavljanja.
1995. Darko, 9A3LI i Marin, 9A3TW, pokraj novog KAL-a.

Marin, Darko i ja smo se 3. prosinca 1995. popeli na Kalnik, skinuli TNC-e i postavili SV. Dugo smo pokušavali ugoditi modem i stanicu za 2400 bps, što nam nije baš najbolje uspjelo, ali smo se uspjeli smrznuti, pa smo odjurili u Planinarski dom. Nakon povratka u Križevce, pokazalo se da se SV blokira kad se poveća broj korisnika, pa smo se nakon konzultacija sa Sinetom, S53RM, vratili na Kalnik oko 21 sat. Darko je preselio dva memorijska čipa koji su bili u pogrešnim podnožjima i od tada SV radi ispravno.

1995. Darko premješta čipove u dubokoj noći (oko 22 sata).

SuperVozelj je napravljen prema projektu Matjaža, S53MV, a zapravo je računalo s procesorom Motorola 68010 i 576K RAM koje omogućuje da zbroj brzina na šest modema koji su spojeni na njega bude nekoliko stotina bita u sekundi, dok TNC jedva izlazi na kraj sa 38400 bps na jednom modemu. SV na Kalniku trenutačno ima iskorištena četiri modema, jedan na 2400 bps i tri na 1200 bps, na 2 m i 70 cm opsezima, a povezan je sa čvorovima ZAGI7, SENJ7, SLA, MBR, HG1KVL i BBS-om 9A1CRA.

Planiramo nabaviti širokopojasne stanice za 70 cm područje, koje bi omogućile vezu sa MSSV i BBS u Križevcima na 19200 bps, ali kada će to biti, ovisi o količini sredstava kojima ćemo raspolagati i o našoj poznatoj sporosti.

Upute za SuperVozelj

Upute koje slijede, nastale su djelomičnim prevođenjem Matjaževa SVV75.DOC i Iztokova, S52D, SV75A.DOC s namjerom da posluže kao "prva pomoć" pri radu SV na Kalniku. Preporučuje se čitanje originalnih uputa!

SuperVozelj radi istodobno kao PR digipiter i kao PR čvor. U oba načina rada važna je pravilna upotreba SSID zajedno s pozivnim znakovima. SuperVozelj digipiter radi samo s glavnim pozivnim znakom (ne radi sa IDENT-om).

SSID se upotrebljava ovako:

(1) Ako je SSID znaka SVa jednak 0, okvir se odašilje na istom kanalu.

(2) Ako je SSID znaka SVa jednak broju nekog drugog postojećeg kanala, okvir se odašilje na tom kanalu, SSID znaka SVa u okviru zamijeni se brojem kanala na kojem je okvir primljen da se omogući povratni put za odgovor.

(3) Ako je SSID znaka SVa jednak broju nepostojećeg kanala, okvir se odbacuje.

SV se odaziva ako ga zovemo s bilo kojim SSID. Dakle, SV je moguće pozvati sa 16 različitih pozivnih znakova i 16 različitih IDENTa, što omogućuje ukupno 32 paralelne veze. SV ne dopušta dvije veze s istim SSID SVa i s istim znakom korisnika, bez obzira na SSID korisnika, da na taj način spriječi zapetljavanje u slučaju pogrešnog posredovanja poziva ili pogrešne upotrebe sa strane korisnika.

Ako je korisnik pozvao SV sa SSID od 0 do 11, nakon prekida izlazne veze, program vraća korisnika u upravni način SV (RECONNECT funkcija). Ako je veza uspostavljna sa SSIDom SVa od 12 do 15, prekida se i ulazna veza.

SV posreduje zahtjeve za uspostavljanjem veza prema tablicama koje upisuje sistem administrator (A) ili ih sastavi program (V), odnosno prema podacima iz U ili G tablice. (Automatika se može zaobići pozivanjem po kanalima, npr: C 0 9A3UA-0 poziva 9a3ua na svim kanalima, bez obzira na to što je u G ili U tablici upisan kao 9a3ua-13. Ili C 5 9A3TW-0 poziva 9a3tw na kanalu 5 iako je do sada radio na kanalu 6.)

Prilikom davanja naredbe SV uzima u obzir sam prvo slovo, a razumije sljedeće naredbe:

A (automat) ... ispisuje tablicu posredovanja veza
C (connect)

C /znak/ /digi3/ /digi2/ /digi 1/ ... pokušava uspostaviti željenu vezu, tako da zove na svim raspoloživim kanalima istodobno i uspostavi vezu tamo gdje najprije dobije odgovor.

Obratite pozornost na to da su digiji nabrojeni obrnutim redom!

Među znakovima ne smije biti nikakvih drugih riječi (v ili via), jer ih SV smatra pozivnim znakovima. Ako SV nađe pozivni znak u tablici posredovanja, tamo će potražiti i druge znakove preko kojih će zvati. Ako SSID nije izričito naveden, SV će imati onaj SSID kojim ga korisnik poziva. Ako želimo pozvati korisnika određenim SSID, moramo SSID navesti, npr. C S53MV-0.

C /kanal/ /znak/ /digi3/ /digi2/ /digi1/ ... pokušava uspostaviti vezu na određenom kanalu. Kanal 0 znači pozivanje na svim kanalima s isključenom automatikom.

D (datum/sat) ... ispiše datum i sat

G (gledaj) ... ispisuje popis bivših korisnika SV obliku /ulazni kanal/ ? /pozivni znak/.

Znak između označuje

: ulaz izravno na SV (ili preko TheNet)

* ulaz preko VIA digija

> ulaz sa nekog dmgog SV

G /kanal/ ... kao G samo za navedeni kanal

G /znak/ ... potraži zadani znak u popisu i ispisuje datum i sat posljednjeg prekida veze, broj ulaznog kanala, broj veza na tom kanalu, pozivni znak ulazne veze, broj prenesenih bajtova u svim vezama na tom kanalu u oba smjera.

G /kanal/ /znak/ ... G za određeni znak na određenom kanalu

Kod znakova se može upotrijebiti *, NPR G 6 OE*.
H (help) ... ispisuje help-tekst

I (info) ... ispisuje infotekst

N (novosti) ... ispisuje tekst novosti

O (odzivi) ... ispisuje vremena odaziva susjednih SVa, kojima šalje svoju tablicu pozivanja.

P (pošalji) ...

P /znak/ /tekst/ ... Šalje tekst korisniku ili grupi (P OK*Ahoj!)

P /kanal/ / znak/ /tekst/ ... na određenom kanalu

!!! P i S naredbe su samo na 9AOXKZ ovakve, tj. međusobno zamijenjene u odnosu na slovenske SuperVozlje!!!

Q (quit) ... prekid veze

S (sluša) ... ispisuje popis stanica koje su odašiljale UI okvire (beacon) direktno.

U (users) ... ispisuje broj korisnika i broj slobodnih blokova memorije, nakon čega slijedi popis svih veza preko SV. Svaka veza, ulazna ili izlazna, opisana je brojem kanala, slijedi trenutačni MAXFRAME, zatim pozivni znak veze, s digijima i na kraju promet veze, u broju bajtova s obje strane. Redoslijed znakova je uvijek /korisnik/ /digi/ /SV/.

Ako se pred pozivnim znakom pojavi znak u zagradi, npr. (S55YNG), to je izvorni SV kod ulazne veze, odnosno posredovani znak kod povezivanja. Između ulazne i izlazne veze prikazan je broj okvira koji čekaju.

U /kanal/ ... U na navedenom kanalu

V (Vozlji) ... Ispisuje tablicu čvorova koji su međusobno povezani SVi.

X /broj/ ... izbor protokola za ulaznu i izlaznu vezu
0 = AX.25V2 ulaz i izlaz
1 = AX.25V2 ulaz i AX.25V1 izlaz
2 = AX.25V1 ulaz i AX.25V2 izlaz
3 = AX.25V 1 ulaz i izlaz

... kao Q

Nakon zahtjeva za uspostavljanjem veze (Connect naredba), SV posreduje nekoliko sljedećih naredbi (dvije ili kod automatskog pozivanja jednu) pozivanoj stanici, zato se te naredbe ne dekodiraju i na njih SV ne odgovara. Ako želimo prekinuti uspostavljanje veze, kao na primer opazimo svoju pogrešku u pisanju, moramo poslati SVu više naredbi. Posredovane naredbe će pri tome biti izgubljene, a daljnje naredbe će se izvršiti. Ako opazimo pogrešku, smisleno je slati prazne redove sve dotle dok ne dobijemo kao odgovor prompt s pozivnim znakom SVa.

Automatsko posredovanje pozivanja omogućuje jednostavno traženje puta do sugovornika. SuperVozlju zadamo naredbu U i G. Ako u ispisu vidimo željeni znak, tada je za uspostavu veze dovoljna naredba C /znak/ i SV će sam potražiti put do željenog sugovornika preko drugih SVa i preko digija (takoder preko FlexNet čvorova).

POZOR! Pravilan rad automatike SVa zahtijeva smisleno ponašanje korisnika. Korisnici moraju paziti prije svega na sljedeće dvije stvari:

(1) Izbjegavajte uspostavljanje bespotrebnih petlji, koje se vraćaju na početni SV. Automatika će gurnuti svakog korisnika koji vas pozove u petlju, tj. pogrešan smjer pozivanja među SVima, što među ostalim uzrokuje veliki QRM. Ako zabunom uspostavite petlju na početni SV, prekinite vezu isključivo naredbom Q, nikako sa DISC na svojem TNC! Ako ne znate kako su postavljene tablice u G-popisima, tada pozovite po najsmislenijem putu sve SVe i na taj način popravite sve tablice.

(2) Pri uspostavljanju više paralelnih veza sa SV upotrebljavajte uvijek isti SSID s vlastitim znakom (uobičajeno -0 ili ništa), te pozivajte SV sa različitim SSID, npr. KAL-1, KAL-2, KAL-3, 9A0XKZ-12, ... itd.

Ako mijenjate SSID, tada ostali korisnici imaju velike teškoće, kad vas žele dozvati pomoću SV automatike, a veza može pasti zbog načina zamjene SSID u samom SV.

SV izvršava sve naredbe odmah s izuzetkom posredovanih kod Cnnnect. Postoji ograničenje na 20 AX.25 okvira po vezi pa se može dogoditi da se naredba izvede, a da se ne dobije čitav tekst, posebno prilikom uzastopnog zadavanja više naredbi. Nepotpun odgovor na kraju nema prompt sa znakom SV.

Tihomir JAKOPČIĆ, 9A3UA