9A3ZA home page

Home Up Optimiziranje sustava radijala vertikalnih antene W6SAI Wireless

W6SAI - omega prilagođeni stup

 

            Još je 50-ih godina isprobana kao 80m DX antena, te se pokazala vrlo dobrom DX antenom, ova konstrukcija koja omogućava uporabu uzemljenog (!) stupa, znači gotovo svakog postojećeg stupa, pa i antenskog stupa.

 

            Vertikalne antene popularne su, posebno na nižim frekvencijama gdje su izmjere antena vrlo neprimjerene za izradu jednostavne, a učinkovite antene. Vertikalna antena je jedno od čestih rješenja na 40, 80 i posebno na 160m opsegu. Izrada je jednostavna, ali, kako postavit 40m visoku antenu ? to je već pravi građevinski zahvat. Neće svatko ni imati mogućnost postavljanja 40m visoke konstrukcije, a k tome cijela konstrukcija u svom podnožju mora biti izolirana od tla ! Moguće rješenje nuđa se u obliku gama prilagođenja već postojećih stupova koji nose vaše antene, ili novih koje ćete postaviti, a da ne morate voditi brigu o izoliranju konstrukcije od tla. Posebno će biti povoljni antenski stupovi koji na sebi imaju montiranu neku antenu, jer će ista kapacitivno teretiti stup, te mu dati električki veću visinu. Tako će 13m visok stup s 3el. beamom za 20m na vrhu, električki izgledati kao 20m stup, a to je već visina koja je upravo dovoljna za izradu l/4 antene za 80m opseg!

 

            Rezonancija takvog stupa u željenom opsegu postiže se omega prilagođenjem. Točne izmjere i vrijednosti elemenata u prilagodnom krugu ovise o stupu, njegovoj visini, ali i onom što je na njega postavljeno (kapacitivnom opterećenju). Da bi se prilagođenje izvelo na način da niti jedna vrijednost ne bude kritična, potrebno je elemente prilagođenja postaviti što točnije na udaljenost od stupa, koristeći pri tome podatke iz tablice 1.

 

            Koristimo li za niže opsege vrlo kratke stupove, prilagođenje će biti kritičnije, opseg u kojem će antena raditi bez dodatnog podešavanja bit će uži. Pri montiranju elemenata prilagođenja, bolje je postaviti element prilagođenja, bila to žica ili cijev, bliže stupu, nego dalje od njega, ako gledamo prema podacima u tablici 1. Kapaciteti kojima se vrši ugađanje u tom će slučaju biti nešto drugačiji.

 

            PODEŠAVANJE PRILAGOĐENJA          

Serijski kondenzator, C2, ugađa sustav u rezonanciju, a paralelni kondenzator (šant), C1, osigurava pravilnu impedanciju za određenu dužinu žice ili cijevi prilagođenja. Podešavanje izvršimo jednostavno pri uključenom odašiljaču na najmanji SWR. Ako se postojećim elementima ne može postići zadovoljavajuće prilagođenje, najnižu točku žice ili cijevi za prilagođenje malo približimo ili udaljimo od baze stupa. Ako se žica ili cijev približavaju stupu pri njegovoj bazi, gornja se točka spajanja iste na stup može malo spustiti, tj. smanjiti visinu gornje točke prilogođenja obzirom na podatke u tablici 1. Ako koristite zaista kratke stupove, bit će potrebno malo experimentiranja s izmjerama iz tablice 1, koje u tom slučaju koristimo kao početne vrijednosti pri podešavanju. Još je jedna stvar važna pri podešavanju prekratkih stupova, a to je kapacitivno opterećenje na stupu. Imate li stup koji na sebi nema dovoljno kapacitivno opterećenje, npr. 3 el beam za 20m,  pomoći će postavljanje vodoravnog vodiča, neke žice kakvu inače koristimo za izradu žičanih antena, koja se s vrha stupa može napeti na neku pogodnu točku (neko drvo npr.). Jednako tako, kod korištenja vrlo kratkog stupa, opseg u kojem je antena uporabiva bez dodatnog podešavanja bit će relativno uzak, što niži opseg - to uže. Ovom se može doskočiti tako da se umjesto okomite žice (dužine L), koristi aluminijska (ili adekvatna) cijev, koja će uslijed većeg promjera dati i veću širinu opsega u kojem će antena raditi s dobrim SWR-om.

 

            Omega prilagođenje je jednostavno i dobro radi sa stupovima koji imaju postavljen dobar sustav radijala, znači, za najniži opseg potrebno je imati solidan sustav radijala koji će antenu učiniti učinkovitom  za DX rad. (smanjenjem kuta zračenja). Ovaj sustav omogućava promjenu rezonantne frekvencije sustava (serijski kondenzator), te se antena može uspješno ugoditi i na CW i na SSB dio opsega. Ovo se vrši ugađanjem uz pomoć SWR-metra.

 

            Ovime na jednostavan način dobivamo praktično mutiband antenu (160/80/40m) s tim da svatko sam određuje za koje će opsege koristiti ovakvu antenu. Obično će uz ono što postoji već gotovo, za izradu antene biti potrebno tek izraditi opisano prilagođenje i postaviti odgovarajući sustav radijala. Ukoliko postavljate radijale pravilo je jednostavno, kvalitetan spoj na bazu stupa ili posebno uzemljenje stupa, dužine nešto preko l/4 za najnižu upotrebljavanuu frekvenciju, te što više radijala, koje ne treba ukapati. Ukoliko koristite antenu za više opsega, ne može štetiti postavljanje radijala za svaki opseg. Uzemljenje je zajedničko.

   tablica 1

OPSEG

C1 (pF)

C2 (pF)

S (m)

L (m)

160 m

250

1000

1,2

10,6

80 m

100

600

0,9

5,3

40 m

50

300

0,6

2,5

Napomena: ovdje je nacrtano kao 13m stup, naravno da on može biti i druge visine.  

                                                                                                                                                                                                                        

Home Up Optimiziranje sustava radijala vertikalnih antene W6SAI Wireless