9A3ZA home page

Home

ISPITIVAČ RF STRUJA

  UVOD

            Ova jednostavna naprava namijenjena je prije svega ispitivanju sustava radijala kod vertikalnih antena i sustava.  

            Život radioamatera u urbanim sredinama nije baš jednostavan. Uz standardne probleme sa "susjedom radioamaterom" i sličnih neugodnosti, tu su i problemi oko postavljanja sustava radijala. Rijetko će tko biti u prilici postaviti standardni "idealni" sustav od 120 radijala optimalne dužine. Većina nas neće imati ni potrebe za tim, ali za nekim skromnijim sustavom sigurno da. Čak i u takvim prilikama teško će nam svi radijali moći imati jednaku dužinu, ili neće biti postavljeni idealno "u zvijezdu".... a kako onda ustanoviti da li naš sustav, kakav god on bio uopće radi? Obavlja li svoj posao "ogledala" za vertikalnu antenu ili je šupalj kao sir? Nešto više ćemo saznati ako izvršimo pokus sa instrumentom koji ćemo ovdje opisati.

              Ovim jednostavnim instrumentom moći ćemo provjeriti struju u našem sustavu radijala, štoviše, ako su nam dostupni, moći ćemo mjeriti na svakom radijalu pojedinačno. To nam je i krajnji cilj - provjeriti ispravnost svakog radijala pojedinačno.

            OSNOVE

            RF struje mogu se mjeriti jednostavno umetanjem RF-ampermetra u seriju s vodičem, u našem slučaju s radijalom. Takav bi ampermetar bio vrlo precizan, ali i reativno skup. Profesionalci koriste tzv. strujna kliješta, no mi ćemo se okrenuti drugom načinu rješavanja problema. Nama nije potrebno numeričko očitanje točne vrijednosti struja po radijalima, već samo indikacija, radi li pojedini radijal ili ne radi (npr. ako ga je susjed iskopao i koristi ga za vješanje veša isl.).

Sve potrebno za izradu ovog pomagala vjerojatno imate negdje doma, pitanje je samo gdje ste koji od potrebnih djelova zadnji put vidjeli.

 

            IZRADA

            Kako će sam instrument mehanički izgledati u vašoj izvedbi, u potpunosti je stvar svakog pojedinog konstruktora. Netko će ga ugraditi u prigodnu kutijicu, netko će sve zalemiti na malom nosaču, ako imate veliku štipaljku - to je zgodno rješenje. Vidjet ćete i zašto. Glavni su dijelovi:

·        indikatorski instrument - neki analogni indikatorski instrument od starog kazetofona ili slično

·        mali potenciometar, (25 k), izmjera tako da vam ne remeti mehaničku konstrukciju, jer električki je potpuno svejedno koje je veličine

·        germanijeva dioda 1N34A ili slična (AA118, AA119, AA131....)

·        dva kondenzatora od 20nF

·        mali trafo koji ćemo sami izraditi.

 

Opis je u tekstu, a vrijednosti dijelova na shemi.


NAPOMENE

            Instrument za indikaciju može imati osjetljivost 100 - 250 µA. Mjerenja radimo pri malim nivoima snage, dobri su rezultati pri uporabi cca 10W. Ako koristite veće snage za mjerenje, potreban je oprez, posebno ako dodirujete neizolirane radijale pri mjerenju. Baždarenje skale instrumenta je potpuno nepotrebno, obično će već na sebi imati neke oznake, a za snalaženje po principu: da li u radijalu teče neka struja; vrlo mala, normalna ili veća od očekivane, to je dovoljno. Potenciometar od 25k daje vam punu kontrolu pri odabiru otklona na skali instrumenta. Trafo se mota sa 12-14 navojaka CuL žice promjera oko 0,5mm. Prije namatanja na jezgru zalijepite sloj izolirke ili slično ako je jezgra četvrtasta sa oštrim rubovima. Također preko cijelog namotaja omotajte sloj trake koja će sve držati stabilno na jezgri. Kad se ustanovi da stvar radi može se navoj premazati lakom za nokte koji je odličan za takve stvari !

 

            POKUSI

            Kad su radijali na površini zemlje, stvar se relativno pojednostavljuje. Svaki pojedini radijal tada vidimo i možemo ustvrditi njegov položaj, dužinu, te električnu ispravnost. Stvar se komplicira ako su radijali malo ukopani i niste baš sasvim sigurni kud koji vodi, koje je dužine, da li ste ga zadnji puta presjekli kosilicom, lopatom ili je neprekinut. Tada je test dobro započeti na slijedeći način: postavimo jedan radijal po površini zemlje i mjerenje počinjemo od njega. Na nekoj frekvenciji, npr. 1835 kHz, odašiljemo u vertikalnu antenu iznad sustava radijala koje mjerimo, snagom od oko 10W. Naš instrument postavimo na taj, nazovimo ga mjerni radijal. Podesimo otklon na instrumentu potenciometrom tako da nam to bude neki poznati otklon s kojim ćemo uspoređivati otklone kod ostalih radijala pošto sad određujemo uzorak otklona instrumenta. Provjerom ostalih radijala lako ćete ustanoviti ako je neki prekratak, slučajno prerezan, istrulio u zemlji, ili iz drugih razloga ne daje odziv. Otklon koji će davati instrument uz nepromijenjenu snagu na istoj frekvenciji kod kratkog, prekinutog ili na drugi način oštećenog radijala bit će znatno manji.

 

            DETALJI KONSTRUKCIJE

            Sama konstrukcija ovog vrlo jednostavnog mjerila najviše ovisi o izmjerama dijelova koje ćete pri izradi uporabiti. Jezgra za namatanje malog transformatora može biti uzeta iz starog TV-a, od dijela RF-prigušnice koja se stavlja na kabele za napajanje (posebno na raznim perifernim uređajima koji se koriste uz računala), razna furda također će biti od pomoći. Može i torusna jezgra sa promjerom 1cm ili većim.

I na kraju  - štipaljka! To je važan alat kada amater sam ispituje svoj sustav. Ako se dijelovi montiraju na komadu pertinaksa, ili sličnog materijala, s donje je strane zgodno pričvrstiti štipaljku kojom onda učvrstimo cijelu napravu na pojedini radijal, te se možemo udaljiti korak dva i uključiti odašiljač, pri čemu naprava stoji na svom mjestu - mjerenom radijalu.

 


PODACI O DIJELOVIMA:

 

·        TRAFO                       - jezgra od neke VF prigušnice ili slično

·        DIODA                        -germanijeva, tip AA.... koji se nađe

·        KONDENZATORI     -20nF disk - keramički, 50V ili više

·        POTENCIOMETAR   -25k

·        INSTRUMENT           -100-250 µA (od VU-metra ili slično)