CQ KODUNUN KAYNAGI

İnternet'ten Alıntılar
Tehlikede  olan  gemiler  tarafından SOS kullanılmaya başlamadan önce kulanılırdım, "Come Quick" (Çabuk Gel) anlamına geliyordum.
Pek çok "ham" terminolojisi gibi, telgrafın tek mod (şekil) olduğu dönemlerden kaynaklanıyor. Benim tahminlerime göre "Seek You" (konuşmak için birini aramak) nun kısaltılmışı olabilir.
"Call the Quarters"
CQD, SOS öncesidir. 50'li yıllarda CQ dergisinin Hashifisti Scratchi'nin sütununda CQ'nun "Seek You" olarak açılımı yapılmıştır. Bu da "Seek You" hikayesini başlatmıştır. Bu sütunda öne sürüldüğü gibi bu hikayenin doğruluğu kesin değil.
Marconi Şirketi'ne bağlı gemi ve kıyı operatörleri tarafından kullanılan CQD, SOS'den önce kullanılıyordu. SOS'in kanuni dayanağa sahip sinyal olmasının yanı sıra CQD harf olarak gönderiliyordu. Fakat yine de bütün bunlar CQ'nun kıvılcım (spark) radyo yıllarında kullanıldığını gösteren delilller dışında, tarihi dayanağı yoktu.
SOS'den önce tehlikede olan gemiler tarafından kullanılıyordu ve "hemen gel" anlamını taşıyordu.
Hayır, bu doğru olamaz. Niçin bir kıyı telgraf operatörü "Come Quick" mesajı göndersin ?
Şimdi gelin "Baarslag's Famous Sea Rescues" (Baarslag'ın Ünlü Deniz Kurtarma Olayları) (Kurtarma için SOS olarak da geçmiştir.) yapıtına bakalım: "1904'de trans-Atlantik ticaretinde pek çok gemide telsiz telgraf vardı. İngiliz  operatörlerinin pek çoğu demiryolu ve postaneleri bırakıp yeni çalışma alanları arayan kıyı operatörleriydi. Yanlarında sadece "Mors" kodlarını değil, pek çok telgraf kısaltmalarını ve sinyallerini götürdüler. Bu kodlardan bir tanesi de genel çağrı olan CQ idi. Bu kod hatta olan bütün operatörlerin dikkatini çekmek için kullanıyordu. Sabahları saat 10'daki zaman sinyalinden ve önemli bildirilerden önce geliyordu. CQ denize açıldı ve bütün gemilere genel çağrı işaretine dönüştü."
Bir kaç paragraf sonra yazı şöyle devam ediyor: "1904'ün başlarında Marconi Şirketi tüm dünyada kullanılabilecek bir tehlike sinyaline gereksinim duyulduğunu farkedince, genel bir bildiride bulundular. 'CQ genel amaçlar için yeterli olmasına rağmen, tehlike işareti olarak acil durumlarda yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden 1 Şubat 1904 tarihinden itibaren tehlikede olan gemiler veya yardıma gereksinim duyanlar 'CQD' şeklinde çağrılarını yapacaklardır.'   
Bundan şu sonucu çıkartabiliriz:  1 Şubat 1904'den önce bazı gemiler CQ'yu tehlike çağrısı olarak kullanmışlar ve bu çağrılar gerektiği kadar dikkati çekmemiştir. (Bu bir saatte iki defa sessiz periyod yaratılmadan önceydi - 600 Metre tam bir karmaşaydı ve CQ önemsenmemişti.)
Daha fazla için, mahalli kütüphaneninize başvurun. Fakat lütfen varsayımlarda bulunmayın. (Radyonun tarihiyle ilgili soruların amatör sınavlarda bulunması gerektiğine inanan  tek kişi ben miyim ?)   
Ana Sayfaya Dönüş