Sayısal İletişim ve Paket Radyo

Giriş

PR Tanımı ve AX25 Protokolü

Nasıl Başlarım ?

Modülasyon Metotları

PR Özellikleri

PR Uygulamaları

Modemler

Paket Radyo Modülasyon Metotları

AFSK - Ses Frekans Kademeli Anahtarlama

En basit veri aktarım modülasyonu olan AFSK (Ses Frekans Kaydırmalı Anahtarlama), 2 farklı ses tonu ile sayısal verilerin bir FM Radyo ile aktarımıdır.

Bell 202 standartına göre bu ses frekansları 300 bit/s için 650 Hz ve 850 Hz; 1200 bit/s uygulamalarında ise 1200 Hz ve 2200 Hz dir.

1200 bit/s (= baund) iletişimde saniyede ortalama 150 karakter aktarımı yapılabilmektedir. AFSK 'nın en büyük avantajı modülasyonun direk radyo mikrofonuna girilip, radyo hoparlöründen alınabilmesidir. Dezavantajı ise, aktarım hızının düşük oluşu ve kanal kapasitenin düşüklüğüdür.

FSK - Frekans Kademeli Anahtarlama

FSK (Frekans Kaydırmalı Anahtarlama), FM Radyonun taşıyıcı frekansının direkt olarak değiştirilmesi elde edilir.

FSK için FM Radyonun MODÜLATÖRÜ' nün direkt olarak kullanılması gerekir. Alıcı ise FSK sinyallerini FM Radyonun Diskrimitatör/Demodülatör kısmından elde eder.

Bazı FM-Radyoların FSK sinyallerini alabilmesi için, yüksek hassasiyetli Dar-Band IF-Filitrelerine sahip olması gerekir. FSK' nın en büyük avantajı "AFSK modülasyonuna göre yüksek veri iletiminin yapılabilmesidir". Standart bir FM-Radyo ile FSK uygulamasında 9600 bit/s veri iletimi gerçekleştirilebilir.

9600 baund FSK Modülasyon Standardını "James Miller / G3RUH " oluşturmuştur.

 

 

* Son Düzenleme : 29 Ekim 2001

TA2MBD, Sinan ÖZMEN

18 Ocak 2001