TA1IST APRS Digisi Çalışıyor

 Çalışmalarımız Sayfası Dönüş

APRS ile ilgili RADCOM dergisinden ingilizce metin (Tnx TA1ED)

Automatic Position Reporting System (APRS) İngilizce Slayt gösterisi

    TA1IST APRS digisi, TA2IY (DF3IY) Ali arkadaşımız ile, Sayın Genel Başkanımız TA1E Aziz bey tarafından finanse edilen bir digidir.  Kendilerine  çok teşekkürler..
 
 Normalde Paket Radyo çalışmak üzere dizayn edilen TNC içindeki eprom, APRS bilgileri ile yüklenmiştir. Şimdilik TA1DX Atila'nın evinde, YAESU FTH 2005 cihaza bağlı olarak 144,800 MHz Avrupa standardında çalışmaktadır. Kısa zamanda, yeni ve daha güçlü bir cihaz ile yeni yerine konulacaktır. Paket radyo digilerinden farklı olarak, bilgisayara ihtiyaç duymadan çalışmaktadır.  Aldığı dataları tekrar havaya yaymakta, belli periyotlarda da BEACON göndererek mevki bildirip tanıtım yapmaktadır.  Şimdilik İstanbul ve civarı ile sınırlı olan datalar, eklenecek ilaveler ile havadan Yunanistan'a ulaştırılıp buradan bütün dünyaya gidecektir. İstanbul'dan internete data aktarımı için  çalışılmaktadır.
 
APRS hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız
 
TH-D7 - TM-D700 Kullanıcılarının Yapacağı Ayarlar:
1- Frekans 144.800 MHz Simplexdir.
2- Menüden APRS seçeneğine girin.
3- Sırayla Çağrı işaretinizi, GPS kullanıp kullanmadığınızı, GPS kullanmıyorsanız el ile pozisyonunuzu, o anki yaptığınız işi (mobil, evde sabit vs.) ve bu işe ait işareti, beacon mesajınızı, Beacon periyodunuzu, Packet Path: Relay,Wide7-7 datasını, Beacon yollanım şeklini, Unprotocol: APK001, ne kadar uzaklıktan gelebilecek dataları istediğinizi (POS LIMIT) ve birim olarak mil-Km  seçeneklerini doldurun.
4-  TNC düğmesine 1 kez ve BCON düğmesine 1 kez basın. Cihaz otomatik TX yapacak ve  belirlediğiniz periyotlarda yapmaya devam edecektir.
5- Zaman zaman LIST düğmesine basarak duyduğunuz istasyonları kontrol edebilirsiniz.
6- Duyduğunuz istasyona mesaj yollamak isterseniz LIST den o istasyonu seçip, MSG tuşuna basın ve cep telefonundaki gibi tuşların üzerlerindeki harfler ile mesajınızı yazın. Boşluk vermek için = tuşunu kullanın, işaret basmak için ENT tuşunu kullanın. Jog ile OK yapınca mesaj menüden çıkarsınız ve mesajınız anında yollanır. Karşı istasyona ulaştığı anda da size tekrar yerine ulaştı mesajı gelir. Size mesaj gelince, ekranınızda mesaj geldiğine dair bir işaret görürsünüz. MESSAGE kısmından bu mesajı okuyabilirsiniz.
 
UI-View programı ve kullanımı için tıklayınız

ta1dx 10 Temmuz 2001