ASELSAN Sayfa Dönüş

Kablosuz Ses Yayın Sistemi

Celalettin KÖKSOY * Pazarlama Uzmanı

KSY.JPG (7236 bytes)
Kablosuz Ses Yayın Sistemi
Kablosuz ses yayın sistemi, bir veya birkaç merkez birimi ve her birisi merkez biriminden kontrol edilip sayısı 2047 ye kadar artırılabilen almaç birimlerinden oluşmaktadır.

Kablosuz Ses Yayın Sisteminde, Merkez birimi ve Almaç birimleri olarak uygun yazılım değişiklikleri yapılmış VHF/FM ve UHF/FM kara frekans bandında çalışan 4000 serisi telsizlerimiz kullanılmaktadır. Almaç birimlerinde bulunan yüksek ses kalitesinde ve 150W(RMS) çıkış gücünde ses yükselteçleri, tüm müşteri gruplarının ihtiyaçlarını gidermek üzere tasarlanmıştır.

Kablosuz Ses Yayın Sistemi daha önce kullanılmakta olan kablolu ses yayın sistemlerinde sorun olan kablo kopmaları gibi problemleri, sistemde kablo kullanılmaması nedeni ile ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca benzer sistemlerde karşılaşılan problemleri ortadan kaldırmak üzere tasarımlanmış telsiz ve bilgisayar teknolojisindeki en son gelişmeler ile donatılmışlardır. Klasik sistemlerde karşılaşılan ses karışım sorunu, ton ve her almaç birimine ait olan kimlik numarası ile önlenmekte, böylelikle almaç birimleri kendilerine ait olan frekans+ton frekansı+kimlik numara bilgisini doğru almadıkça çalışmamaktadır.

Telsiz Genel Müdürlüğü ST001 standardından daha üstün standartlarda üretilen merkez birimi ve almaç birimleri, uygun donanım ve çeşitli aksesuarları ile ülkemizde çeşitli belediyeler, müftülükler, sosyal tesisler, spor tesisleri, askeri birliklerde diğer ürünlerimizde olduğu gibi, satış öncesi ve sonrası mutlak müşteri memnuniyeti sağlanarak kullanım alanı bulmaktadır.

Ankara Müftülüğü için kurulan sistemde, cami ve mescitler ilçeler bazında, ayrı kimlik numaraları ile sisteme kayıtlanmışlardır. Her cami ve mescit ayrı ayrı, merkezden kontrol edilebildiği gibi grup numaraları ile de kontrol edilebilmektedir.

1997 Ağustos ayında Ankara’da devreye alınan, 580 adet cami ve mescide merkezi yayın yapan sistem ve kuruluşumuzla ilgili Ankara Müftüsü Sayın Necati Tayyar Taş’ın değerlendirmeleri aşağıda yer almaktadır.

ALO.JPG (8849 bytes)
Kablosuz Ses Yayın Sisteminin Müftülüklerde Uygulaması

"1996 yılı Kasım ayında kuruluşunuz Pazarlama Müdürlüğü’nden gelen yetkili, Aselsan ve Kablosuz Ses Yayın Sistemi hakkında bilgi vermek üzere Müftülüğümüzü ziyaret ettiler. İlçe Müftülerimizin de bulunduğu toplantıda Müftülüğümüzün merkezi ses yayın ihtiyacının ve buna bağlı isteklerimizin Aselsan’ın geliştirmiş olduğu sistem ile nasıl karşılanabileceği konusunda görüş bildirerek çözüm önerilerinde bulundular.

Kuruluşunuzda projeye detay kazandırmak üzere yapılan toplantıdan sonra tesislerinizi yerinde inceleme fırsatı bulduk. Ülkemizin göz bebeği olan Aselsan’ın disiplinli ve sistemli çalışması ile imkansızı başarma yönünde iradesini kullanarak geniş ürün yelpazesine sahip MİLLİ ELEKTRONİK SANAYİİ KURULUŞU haline geldiğini gördük ve gurur duyduk.

Kuruluşunuzun hazırlamış olduğu proje ile Diyanet İşleri Başkanlığı nezdinde Telsiz Genel Müdürlüğü’nden frekans tahsisini yaptırarak kuruluşunuza 500 cami ve mescide almaç birimleri tesis edilmek üzere sipariş verdik.

Ankara’da birbuçuk yıldır hizmette olan sistemle Kocatepe Camimizde bulunan merkez biriminden Eylül 1998 sonu itibarı ile 580 cami ve mescide her gün vaaz verilmektedir. Geçen süre içerisinde kuruluşunuzun satış sonrası servis hizmetlerinde de hiç bir aksaklığa meydan vermemesi, sorunları ivedilikle gidermesi bizleri ayrıca menmun etmektedir.

Ankara’da camilerimize ve mescitlerimize vermekte olduğumuz hizmetlerde büyük yarar ve kolaylık sağlayan sistemin ihtiyacımıza uygun olarak geliştirilmesini sağlayan kuruluşunuza, başta Genel Müdürünüz Sayın Hacim KAMOY olmak üzere tüm çalışanlarınıza teşekkür eder çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim."


ÖZGEÇMİŞ

1958 Tokat doğumlu olan Celalettin KÖKSOY, 1980 yılında Yüksek Teknik Öğretmen Okulu'nun Elektronik bölümünden mezun olmuştur.

1981 yılında ASELSAN'da Üretime Hazırlama Müdürlüğü'nde göreve başlayan KÖKSOY, 1986 yılından beri Pazarlama Müdürlüğü'nde çalışmaktadır.