Uzay kampındaki gençler astronotlara UFO’yu sordu (ZAMAN Gazetesi 15 Temmuz 2003)

“Küresel dostluk gençlik uzay zirvesi’’ programı kapsamında, dünyanın çeşitli ülkelerinden İzmir’e gelen öğrenciler, dün Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlarla telekonferans yöntemiyle sohbet etti.

Ege Serbest Bölgesi’ndeki uzay kampında gerçekleşen sohbette Türkiye, ABD, Azerbaycan, Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail uyruklu 20 genç, uzay istasyonundaki astronotlar Ed Lu ve Y. Malechenko’ya çeşitli sorular yöneltti. Gençlerin en çok merak ettiği konular; astronotların uzayda nasıl uyudukları, nasıl yıkandıkları ve UFO’ya rastlayıp rastlamadıklarıydı.

Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği Genel Başkanı Aziz Şasa, NASA aracılığıyla uluslararası uzay istasyonundaki astronotlarla dün saat 14.06’da bağlantı kurdu. NASA’ya daha önce gönderilen soruları öğrenciler İngilizce olarak takdim etti. Sorularına verilen cevaplardan dolayı bir hayli memnun olan öğrencilerin, astronotlarla konuşmanın heyecanını uzun süre üzerlerinden atamadıkları gözlendi.

Kampa İstanbul’dan katılan Duygu Nathur isimli öğrenci, okulların tatile girmesini fırsat bildiğini ve astronotlara uzayda aileleriyle hangi sıklıkta konuşabildiklerini sorduğunu söyledi. Astronot Ed Lu’nun ailesiyle haftada bir kez konuşabildiğini anlattığını kaydeden Nathur, bire bir konuşmanın kendisini mutlu ettiğini ifade etti. İnternetten hazırladığı soruları astronotlara sormanın kendisine büyük bir keyif yaşattığını belirten Atilla Aknil ise astronotlarla yapılan canlı bağlantının dünyadaki uzay kampları arasında bir ilk olduğunu söylüyor. UFO’lara inanmadığını; ancak yine de sormadan edemediğini belirten Didem Şairoğlu, “UFO’ları gördünüz mü?” sorusuna ‘hayır’ cevabını almış. Astronot olmayı düşünmediğini aktaran Şairoğlu, daha çok uzay bilimleriyle uğraşmak istediğini kaydediyor. Soru sorma şansını elde edemeyen 110 genç de bağlantıyı ekrandan canlı olarak izledi.

Dünyada ilk kez düzenlenen zirve, 13 Temmuz’da başladı. 19 Temmuz’da sona erecek zirveye 11 ülkeden yaklaşık 130 öğrenci katılıyor. Kamp süresince öğrenciler takımlara ayrıldı. Her takım kendi içinde ve diğer takımlarla bilgi alışverişinde bulunuyor. Bu takım çalışmaları içinde kamptaki teleskopla gündüz güneş, gece gezegenler, bulutlar ve takım yıldızlarını gözlemleyerek astronomiyi öğrenecek olan gençler, kamp sonunda kendi roketlerini yapacaklar.

Ömer Oruç, Dedebay Amanov, İzmir