TC80IST ÇALIŞMASI

TRAC İstanbul Şubesi Web Sayfası için tıklayınız

    Genel Saymanımız Gülay BAŞAK (TA1YB) arkadaşımızın derneğimizin “eskilerinden” olması, kıymetli eşi  Genel Merkez Yönetim Kurulunda Genel Başkan Yardımcısı görevi yapan  M.Kadri BAŞAK’ın (TA1D) ise “en eskilerden” olması, ayrıca TA1YB’nin çok sayıdaki sosyal aktivitelerinin arasında Maçka Teknik Lisesi Derneğinde görev almış olması bu çalışmanın kaderini belirleyen en önemli faktörlerdir.

     TA1YB’nun “ısrarlı ve kararlı” tutumu sonucunda kişisel kanaatime göre son dönemdeki en “açılımlı” İstanbul aktivitesi sıfatına layık bu çalışma gerçekleştirildi. Maalesef başımın bu mevsimdeki en büyük derdi olan Migren sorunu nedeniyle aktivitenin tümüne tanık olamadım, ancak gördüklerim ve yaşadıklarımın son derece heyecan verdiğini söyleyebilirim.

     Bu heyecanımın tüm katılımcılar tarafından paylaşılmış olması çalışmanın en önemli boyutunu oluşturmaktadır. Her şeyden önce, sayısı 50’ye varan öğrencinin yoğun ilgisi, Okul Müdürü ile Elektronik Bölümü sorumlu öğretmenlerinin belirgin desteği ve çalışmayı gerçekleştiren TRAC ekibinin tümü tarafından sergilenen istekli yaklaşım bana bu çalışmanın bir ilk olduğunu, ama  kesinlikle son olmadığı izlenimini verdi.

    Kısacası, uzun yıllardan beri hayalini kurduğumuz ve yeni yönetmelikle birlikte önünün tümüyle açılacağını umduğumuz gençliğe ulaşma projemizin “ilk kez tadını hissettik”.

     Bazı izlenimleri yazıya dökmek mümkün değil, ancak gençlerimizin böyle bir amatör telsiz gösterisinde ne hissettiklerini JOTA ve benzeri gençlik katılımlı çalışmalara tanık olan arkadaşlarımız muhakkak görmüşlerdir. Umarım ki, gelecekte çok daha fazla arkadaşımız bu güzel deneyimi yaşarlar.

     Bu çalışmayla ilgili istatistik bilgisi vermenin çok gerekli olduğu kanaatinde değilim. Kanımca önemli olan, bu önemli eğitim kurumundaki ilgililerin hissetikleridir. Bunu da yukarıda (kalemimin izin verdiği ölçüde) yansıtabildiğimi ummaktayım. Ancak yansıtamadığımın yansıttığımdan daha fazla olduğunu peşinen belirtmem gerekiyor.

    Bu çalışma aslında iki günlük bir çalışmaydı. 28 Ekim günü okulun bahçesindeki kantinde bir ön tanıtım yapıldı. Antenler yere oldukça yakındı ve şartlar da olabildiğince kötüydü. Ancak 29 Ekimde yapılacak çalışma böylece önden tanıtılmış oldu. TA1KB/P işaretiyle gerçekleşen bu etapta TA1L ve TA1DF öğrencilere amatör telsizcilik hakkında bilgi verdiler, ayrıca da bir tanıtma metni dağıtıldı.

     TC80IST çalışması ise okulun en üst katındaki bir sınıfta gerçekleştirildi. Antenler bu nedenle okulun çatısına nakledildi.

     Şimdi biraz da bu etapla ilgili görüntülere yer verelim.

 Resim 1 (IMG.0143):  Ön planda Mehmet Ali Hoca ve iki öğrencisi anten kurma çalışmasını izliyorlar....

 Resim 2 (IMG.0144): ....bu da aynı anlardaki “arka plan”:  Ercan (solda-TA1L-İstanbul Şubesi Başkanı), Hüseyin (ortada-TA1DF-Genel Sekreterimiz) ve Soyhan (sağda-TA2IJ-deneyimli sahra elemanımız), “Kedibıyığı Dipolu” antenini rüzgarlı bir ortamda ayıklama ve kurma stratejisini oluşturma çalışmasını sürdürüyorlar. 

 Resim 3 (IMG.0148): TA1DF (solda) şapkasının rüzgar direncini azaltmayı ihmal etmeksizin oldukça “tarihi” bir ip yardımıyla antenin güneybatı ucunu bağlama hazırlığında. Assist: TA1L  (sağda uzanan el).

 Resim 4 (IMG.0150): TA1DF ve TA1L istasyonda “duman testi” işlemini gerçekleştiriyorlar. Arka planda: “Gülay Komutan” (TA1YB).

 Resim 5 (IMG.0152): Mehmet Ali Hoca qso’da, öğrencileri onu yalnız bırakmıyor, TA1D (sağda ayakta) gerekli bilgilendirmeyi keyifle ve heyecanla gerçekleştirmekte.

 Resim 6 (IMG.0151):...... Onun sağında ise TA1DX ve “ikinci harmoniği” (kucakta) qso’yu ilgiyle izliyorlar. TA1DX böylece tahsis ettiği antenin performansını kontrol ettiği gibi ikinci harmoniği de amatörlüğe hazırlamış oluyor. (Resmin karanlık çıkmasına neden olan acemi kameraman bendeniz herkesten özür dilerim !)

     Bu çalışma sırasında APRS ve SSTV gösterisi Uluç (TA1FL) tarafından gerçekleştirilerek amatör telsizciliğin boyutları hakkında bilgi verilmiş oldu. Faaliyetin en sonunda ise TA7T ile 14 MHz’de bir PSK-31 qso’su yapılarak çalışma  bitirildi.

     Bu çalışmayı planlıyan ve gerçekleştiren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Bu teşekkürümün çok kişisel bir boyutu da var, zira böyle bir okul etkinliğe tanık olmanın özlemini yıllardan beri hissetmekteydim.

             73!

Aziz ŞASA,TA1E

   Genel Başkan