Çankırı' lı Minik Amatör Telsizci adayları 29 Ekim de de QRV oldular.

Şekil 1                                                                     YORUMSUZ

Ülkemizde ilk defa Okullarında Radyo Amatörlüğünü ders olarak okuyan Çankırı İsmet İnönü ilköğretim Okulundan bir grup öğrenci ilk QSO larını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yaptılar. Aralarında 23 Nisan da QRV olan Tuğçe hariç diğerleri ilk defa Anten Kurulumundan son çağrılara kadar ilk defa şahit oldukları aktiviteyi büyük bir ilgi ile izlediler. Zaman zaman “sen çok konuştun, biraz da ben konuşayım..” diye birbirleriyle yarıştılar. Hatta bu heyecanla mandala basıp bandaki başka iki istasyon arasındaki QSO nun ortasına pat diye daldılar. O kadar ki uzayan QSO ları bölmesinler diye, mandala basmak için sabırsızlanan ellerini tutmak zorunda kaldım çoğunlukla.

 

Şekil 2  Niye mi pencerenin yanındalar? Anten kablomuz oraya kadar yetti de ondan..

 

 

2003-2004 öğretim yılında yıl boyunca haftada bir saat radyo amatörlüğünü ders olarak okuyacak olan minikler, şimdilik çok yabancı oldukları elektronik kavram ve tanımlara bu tür uygulamalı QSO etkinlikleri ile motive olacaklar diye ümit ediyoruz. Ayrıca grup içi çalışma, yardımlaşma, lisan kullanımı, yabancı dil becerileri gibi kazanımlarının yanında bilim ve teknolojiye olan ilgilerinin diğer derslerindeki başarılarına pozitif katkı yapacağının sinyallerini şimdiden almaya başladık.

Şekil 3   Kendilerini o kadar kaptırdılar ki son zamanlarda masa mikrofonu yaka mikrofonu gibi kullanmaya başladılar…

 

İngilizce dersine karşı ilgisiz olan Tuğçe’nin Çankırı eğitim istasyonu baş operatörlüğü! nü kaybetmemek için Q kodları ve İngilizce diyalog metinlerini öğrenme ve telaffuz etmedeki başarısı bunun en açık örneği sanırım. TC80 istasyonları QRT olana kadar 25 istasyonla görüştü öğrencilerimiz. Tuğçe son bir saat “CQ CQ CQ This is TC80CKR, calling dx, standing by” diye çırpındı 40 metreden ama sanırım şartların müsait olmamasından kimseden cevap alamadık. Böylece Tuğçe’nin yabancı bir istasyonla QSO yapma hayali de bir başka bahara kaldı. Etkinliğe katılan tüm radyo amatörlerine bölgem ve öğrencilerim adına sonsuz teşekkürler ediyorum.

Şekil 4   Cumhuriyet Bayramı, Resmi Tatil ama Amatör işbaşında. Hernekadar SWR tutturamasa da … Bakmayın siz TA6IB nin böyle çalıştığına, İstasyonumuz QRT olduğunda çocuklardan başka kimse yoktu yanımda…

 

Şekil 5  İŞTE KELİMENİN TAM ANLAMIYLA “GÖRÜNMEZ KAHRAMANLAR”…

QSO lar devam ederken bir baktım, ne sağımda ne solumda kimse görünmüyordu ortalıkta..

 29.10.2003

Ömer SAĞIR, ta6ia

çankırı