ana sayfa

AS-098 KARAADA ÜÇLÜSÜ

 

 

Ah!yollara çıkmak lazım şimdi...Geride tükenmez krizler, nafile rutinler,virane ilişkiler bırakarak yelkenleri şişirmek lazım...Doldurup bavula ertelenmiş coşkuları,rüzgarları sırtlamak,martıların peşine düşüp asfalt bilmez topraklara koşmak lazım...serseri bir şişede imzasız bir mektup olup meçhul kıyılara vurmak lazım...kış bastırdıkça baharın izini sürmek lazım...unutulmuş paslı bir hançer gibi çekilmek kınından ve yollara sürtündükçe yeniden bilenip ışımak lazım...Ah!gökten yıldız yağıyordur oralarda;dallar hazdan kırılıyordur. Şimdi uzakla olmak lazım (CAN DÜNDAR/ UZAKLAR- 2002)

Bu yılda yola çıkarken yine ,tedirginlikle beraber tatlı bir heyecan ve özlem vardı içimde. tıpkı

Can Dündar ustanın yazısında anlatmaya çalıştığı heyecan ve özlemler gibi. Bu yıl artık neredeyse

Geleneksel hale geldi diyebileceğim iota çalışması 4. Seferi için,bu sefer yalnız değil, üç kişi olarak

Bodrum/Karaada'daydık. Bodrumdan Gökova körfezine açılırken ilkin Karaada çıkar karşımıza.

Antik çağdaki ismi ARKONNESOS olan adanın yüz ölçümü 9.08 km.kare,kıyı uzunluğu 19.8km.

En yüksek noktası Karatepe 386m.üzerinde yerleşim yeri olmayan adada bir tapınak kalıntısı,kuzey kıyısında ise termal kaynaklar var.bir mağaranın içinden çıkan kaplıcanın suları şifalı olarak kabul ediliyor.(bu kaplıca suyuna giren TA3FB'nun saçları 2 gün kadar çim adamın saçları gibi kaldı!.  Karada ile ilgili olarak internet'ten edindiğim bilgiler bu kadardı, ancak adaya yaklaştığımızda bir sürpriz ile karşılaştık.

2004 yılı başında IOTA çalışması için yaptığım çağrıya,iki amatör arkadaşım, TA3FB ve TA4PR olumlu cevap vermişti, TA3FB'yu daha önceden tanıdığım için tercihimi ondan yana kullandım.

Bodrum'a hareket etmeden bir gün önce TA3BN dan bir telefon geldi. NURİ bey,eğer kabul edersem, 1 günlüğüne de olsa kendisinin de bizimle gelmek ve bizim çalışmadığımız zamanlarda cw olarak qrv olmak istediğini bildirdi.teklifini memnuniyetle kabul ettim. Daha önce TA3FB BARIŞ arkadaşım ile bu yolculuk için plan yapmış ve İZMİR'den geçerken almaya karar vermiştim. kendiside İZMİR'olan TA3BN ,NURİ beyin katılımıyla ekipte 3 kişi olduk.

12 mayıs gecesi TEKİRDAĞ/BARBAROS limanından KARABİGA, BALIKESİR, MANİSA üzerinden İZMİR'e hareket ettim.gece yarısı 4 saatlik deniz yolculuğu,gündüz molalarla kara yolculuğuyla akşam saat 17 civarı İZMİR'e vardım. O akşam NURİ beyin evinde misafir kaldım. NURİ bey,ertesi sabah bizimle gelmeyi çok istediğini ancak mutlak halletmesi gereken işleri çıktığını, bize bir gün sonra katılacağını belirtti.14 mayıs sabahı saat 08.30 da BARIŞ ile buluştuk ve yola çıktık. Rahat ve bol sohbetli bir yolculuktan sonra saat 12 gibi BODRUM'a vardık.limana indiğimizde ilk işimiz çay susuzluğumuzu gidermek ve adaya ulaşabileceğimiz bir tekne aramak oldu. BODRUM limanında gönüllü kuruluşlardan BODRUM DENİZCİLER DERNEĞİ var.

Derneğin ilgililerinden HASAN beyin, tekne konusunda bize büyük yardımı oldu. Ancak birinci bulduğumuz teknenin kaptanının istediği para neredeyse dxpedition için ayırdığımız paranın yarısıydı.

Sora,sora daha makul bir fiyata,8 metre kamaralı bir tekne bulup anlaştık.14 mayıs saat 16 civarı KARAADA' ya gitmek üzere BODRUM limanından hareket ettik.1 saate yakın bir yolculuk sonrası adaya çıkacağımız noktaya yaklaşınca şaşırdım kaldım. Meğer ıssız diye bildiğim adada 26 odalı Bir motel varmış!?  kıyıdaki tahta iskeleye yanaşınca bizi motelin görevlileri karşıladı. Binbir canbazlıkla   Alet edavatı denize dökmeden iskelenin üzerine yığdık.bizi getiren teknenin kaptanı ile Pazar akşamı buluşmak üzere vedalaştık. Adanın yegane düzlük alanına, BODRUM belediyesi tarafından bir motel yapılmış. Daha sonra özel sektöre devredilen motel, 2 yıldır çalışmıyormuş.bu sene kısmen açılacak motel için işçiler boya badana yapıyorlardı.kendimizi tanıtıp,ne yapacağımızı anlattıktan sonra, deniz kenarında kampı ve istasyonu kuracağımız bir alan belirleyip, hemen antenleri kurmaya başladık. Bu yılda vertical olarak Chuscraft r 7000, long Wire olarak fritzel fd4 anten kullandık.oradaki arkadaşların yardımıyla 2 saat içinde antenleri kurduk.17.00 UTC  de jenaratörün ipini çekip ilk qso ya GM4FAM ile 20 m.de başladım.

Birkaç dakikada pile up başladı.geçen yılki AS-115 KEKOVA adasındaki çalışmadan sonra beklediğim Anlardı bunlar.çağrıların ardı arkası kesilmiyordu.zaman zaman çağrı işaretlerindeki numaralara göre, Zaman zamanda kıtalara göre ayırarak, düzenli bir şekilde münkün olduğunca duyduğum her çağrıya Cevap vermeye çalıştım.ilk saatlerdeki çalışma hızım, saatte 100 qso'nun üzerindeydi. O gece 01 UTC Sıralarında ilk 500 qso' yu yaptıktan sonra jeneratörü kapatıp bende istirahate çekildim, BARIŞ kurduğumuz çadırda çoktan uyumuştu.her yer karanlığa ve sessizliğe büründüğünde üşüdüğümü ve kulaklarımda hala çağrıların devam ettiğini hatırlıyorum. çadıra girip,uyku tulumuna girince bir süre dalgaların ve rüzgarın sesini dinledim,sonra sesler uzaklaştı.uyudum diyemem,kendimden geçmişim. Dört saat sonra dalgaların sesine uyandım.sabah aydınlığıyla beraber güneşte kendini göstermeye başlamıştı.acele bir kahvaltıdan sonra 20 m üzerinden tekrar çalışmaya başladım.15 mayıs sabahı saat 09 UTC gibi TA3BN'ı adaya getiren motor ufukta gözüktü. yarım saat sonra o da aramızdaydı.

Artık çalışmamızın cw bölümüde başlayacaktı.hemen onunda istasyonunu ve antenini kurduk. SSB istasyonumuzu Aynı gün BARIŞ'la değişerek kullandık. BARIŞ'ın daha önce böyle yoğun qso tecrübesi olmasa da,hemen duruma uyum sağladı.bende daha önce bu şekilde multi operatör, multi cihazla yapılan çalışmalara katılmamıştım. Yaptığımız çalışma benim içinde iyi bir deneyim oldu.

15 Mayıs akşamüzeri hava iyice sertleşmeye başladı. kampımızı denize sadece dört metre uzağa kurmuştuk ve rüzgar hızını gittikçe arttırıyordu.çadırın iplerini sağlamlaştırır iken moteldeki görevliler gelerek istersek geceyi motelin istediğimiz odasında geçirebileceğimizi söylediler. Çadırı orada bırakarak istasyonları ve jeneratörü antenlerimize en kısa mesafedeki odanın verandasına taşıdık.

O gecede çoğunlukla SSB  istasyonunda ben çalıştım. Motelin bütün odalarının boş olmasına rağmen BARIŞ,geceyi yine çadırda geçirdi (Motel çalışmadığı için suları akmıyor,elektrik ise akşamları ancak iki üç saat süreyle kendi jenaratörüyle oluyordu. yeri gelmişken motelin görevlilerinden ÖMER beye Bize gösterdiği kolaylıklardan dolayı teşekkür ederiz.)

O akşamda dikkatimi çekmişti,yaptığım qso'ların büyük bölümü 20m de ve çoğunlukla güney ve kuzey Amerika kıtası istasyonlarıyla oldu. artık propagasyon şartlarımı?,antenlerin konumu veya coğrafi yapımı? Her iki istasyonunda yaptığı qso'lar genelde 20 ve 17 metrelerde oldu.sanki diğer bantlar ölüydü.

Aynı gece 40 metrede TA2DS ile son qsoyu yapıp qrt olduğumda TA3BN NURİ bey hala çalışıyordu.bir önceki geceye göre rahat bir uykudan sonra sabah kalkıp denize doğru baktığımda Gördüğüme şaşırdım.daha sabahın yedisinde ,aynı gün bizi saat 17 de alması için anlaştığımız tekne neredeyse kıyıya varmak üzereydi! kaptana niye erken geldiğini sorduğumuzda sıkılmış olacağımızı düşündüğünü söyledi! o sabah,Bu o kadar problem olmasa da esaslı bir problemimiz daha olduğunu fark ettik. benzin.iki istasyonun birlikte çalışmasıyla yakıt tüketimi artmış,daha en az on saat vaktimiz olmasına karşı ancak üç dört saatlik yakıtımız kalmıştı. Çalışabildiğimiz kadar çalışıp,sonrasında motelin jeneratörünü kullanmak için rica etmeye karar verdik.(bu olay geçen senede başıma gelmişti)  Ama bu sefer kesin karar verdim, jeneratörün deposu dolu artı yirmi litre benzin yerine bundan sonraki Çalışmalara kırk litre benzin götüreceğim) ben bir önceki senede yaptığım qso sayısının üzerine çıkmak için hemen çalışmaya başladım.saat 12 de kendi jeneratörümüzün yakıtı bitti ve durdu.

Çaresiz motelin jenaratörünü kullanmayı rica ettik.kabul ettiler.saat 14 gibi ilk hedefim binbeşyüz Qso'yu bir miktar geçtikten sonra ,istasyonu TA3FB ya devrettim.bu arada TA3BN da son saatleri değerlendirmek için manipleden elini ayırmıyordu.

Adanın yakın yerlerine kısa bir gezi yaptım.bir saat sonra geri döndüğümde TA3BN NURİ bey istasyonunu kapatmış,dönüş hazırlıklarına başlamıştı,ama BARIŞ hala çalışıyordu.

O da son qso yu bitirince,kaptanında yardımıyla hep beraber hızlıca antenleri ve kampı toparlayıp Tekneye yerleştik.adada kalan motel görevlileriyle vedalaştıktan sonra saat 17 sıralarında demir aldık.

Bodruma vardığımızda malzemeleri benim araca yükledikten sonra BARIŞ ile o akşam kalmak için bir pansiyon bulduk. NURİ bey o akşam saat 22 otobüsüyle İZMİR'e dönecekti .ev yemekleri yapan bir lokantaya oturup,hem çalışmayı değerlendirdik hem de bundan sonra bu tür bir faaliyeti yine üç arkadaş olarak yapmayı kararlaştırdık. birlikte yediğimiz son yemekten sonra NURİ ağabeyi yolcu ettik...bizde ertesi sabah kısa bir BODRUM turundan sonra dönüş yoluna başladık

 

Sonuç: bir ada maceram(ız) daha gerçekleşti. 48 saatlik çalışmada 3000'e yakın qso yapmışız.

Tekirdağ ,Bodrum arası denizyolunu saymaz isek 1300 km yolu kendi aracım ile gidip gelmişim .

48 saatlik çalışma için yol dahil 4 gün zaman harcamışım.

Seneye tekrar başka bir adaya gidip çalışmayı düşünüyoruz nereye mi?şimdilik henüz bir kararımız yok.herkese selamlar