AMATÖR TELSİZ HABERLEŞME ESASLARI

1- Röle üzerinden yapılan haberleşme ile ilgili kurallar için tıklayınız.

2- Herzaman, cihazınızı açar açmaz en az 1 dakika, aceleniz yok ise 3 dakika dinlemede kalınız. Özellikle, kısa dalga muhaberesinde, karşı istasyonları veya en az birini duyamıyor olabilirsiniz.

3- Siyasi ve ticari görüşme yapmayınız.

4- Konuştuğunuz frekans özel (yani herkesin kullandığı röle veya buluşma frekansı gibi) bir frekans ise görüşmenizi çok kısa tutunuz, veya frekans değiştiriniz.

5- Yaptığınız QSO ları (röle görüşmesi hariç) mutlaka LOG BOOK İşletme kayıt defterine kayıt ediniz.

6- Göndermeç gücünüzü, karşı istasyonun sizi normal duyabileceği güce göre ayarlayınız, yakın bir mevki ile yaptığınınz görüşmenin, daha uzaklardaki başka kişileride etkiliyebileceğini unutmayınız.

7- Cihaz ayarlarınızı yaparken, Dummy Load-Suni yük kullanınız, havaya gereksiz sinyal yaymayınız.

8- Frekansların sadece sizler tarafından değil, başka meraklı veya yetkililerce de dinlenildiğini  (örnek: kriz masaları) bilerek konuşunuz, AMATÖRLÜĞÜ KÜÇÜK DÜŞÜRMEYİNİZ.

9- Mors alfabesi ile muhabere yaparken (CW QSO) yazma hızınızı karşı istasyonun alma hızına göre ayarlayınız. Hatta siz ne kadar hızda alabiliyorsanız o hızı kesinlikle geçmeyiniz.Çünkü karşı istasyon, sizin yazış hızınızda cevap verirse alamayabilirsiniz.

10- Frekansı dikkatli dinlemek, temel kuralınız olmalı. Unutmayınız: DİNLE, DİNLE, DİNLE

11- Bir NET'e katılmak istiyorsanız, Net Kontrol Operatörünün talimat ve kurallarına uyunuz.

12- Bir Görüşmenin geçerli olabilmesi için, çağrı işareti ve görüşme raporunun mutlaka alınıp verilmesi gereklidir. Diğer bilgiler bu anlamda, gereksizdir. 

13- QSL Kart gelmiş ise, sizinde kart yollamanız Amatörlük gereğidir.

14- Her uluslararası görüşmede, ülkenizi temsil ettiğinizi unutmayınız.